Ana sayfa Antrenman Antrenman Yapmak İçin Gerekli Ortam Sıcaklığı

Antrenman Yapmak İçin Gerekli Ortam Sıcaklığı

2342
0
PAYLAŞ

 

Antrenman yapmak için gerekli olan bir sıcaklık diye birsey yoktur aslında. Vücut ısısının artmasını engelleyecek ortalama bir oda sıcaklığı en güzel ısı olarak nitelendirilmektedir buda 21-23 derece olarak bilinmektedir. Ortam ısısı arttıkça vücut ısısıda daha çabuk artacağından antrenmanda daha fazla zorlanarak istediğimiz performansı çıkaramayabiliriz.

Gym antrenmanları için genelde serin bir ortamda hipertrofi antrenmanları çok daha eğlenceli ve verimli geçer. Çünkü vücut ısısını daha yavaş arttıracağınız için zorlanma seviyesinde bir düşüş olacaktır. Serinlikten kastım 3 derece de değil tabiki. Antrenman, kaslara doğru daha fazla oksijen, dolayısıyla daha fazla kan akımı ihtiyacını artırır, aynı anda iç ısı üretimi artar. Sıcak ortamdaki antrenman esnasında kardiyak çıktının büyük bir bölümü çalışan kaslar ve deri tarafından paylaşılır. Çünkü kan hacmi sınırlıdır. Antrenman ortaya karışık problemler çıkarabilir; otomatik olarak kan akımının bu bölgelerden birine doğru fazla akışı diğerini sınırlar. Vücut ısısı artığı zaman, dolaşım sistemi kanı deri yüzeyine gönderir, bu aşırı ısı ancak kan akımı deri yüzeyine gönderilirse uzaklaştırılabilir. Lokal deri dolaşımının ana fonksiyonu ısıyı uzaklaştırmaktır.

Sıcak ortamda antrenman yapmanın bazı zorlukları vardır ve zorlamalarda bazı etkileri görülür. buna sıcaklık bitkinliği denir. Tipik olarak aşırı yorgunluk belirtileri ile ortaya çıkar; soluk soluğa kalma, baş dönmesi, kusma, baygınlık, soğuk ve nemli ya da sıcak ve kuru deri, hipotansiyon ve zayıf, hızlı nabız; bu, dolaşım sisteminin vücut ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığının belirtisidir. Sıcak ortamdaki antrenmanda çalışan kasların ve derinin karşılıklı olarak total kan hacmini paylaşmak için yarıştıklarını hatırlayalım. Sıcaklık bitkinliği, bu isteklerin aynı anda karşılanamadığı zaman ortaya çıkar. Bu düzensizlik, tipik olarak kan hacmi azaldığında, aşırı terlemeyle sıvı ve mineral kaybının beraber olduğu zaman ortaya çıkar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd