Ana sayfa Antrenman Makaleleri Antrenmanlarda Isınma Ve Soğumanın Önemi

Antrenmanlarda Isınma Ve Soğumanın Önemi

2426
0
PAYLAŞ

Spor hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmak zorundadır. Çünkü geçmişten beri sporun önemi vurgulanarak sağlam kafa sağlam vücutta bulunur denilmiştir. Eğer vücudunuz sağlamsa zihninizde sağlamdır. Bu yüzden sporlarımıza dikkat etmeli hayatımızı zinde deva ettirmeye çalışmalıyız.

Peki spor öncesi ısınma hareketleri ne işe yarar?

Her sporcu antrenman yapmadan önce ısınma hareketleri yapar. Isınma hareketleri kasların harekete geçmesini sağlarken ilerde yapılacak hareketler ağır dahi olsa vücudumuzun zarar görmeden esnemesine olanak sağlamaktadır. Isınma hareketleri kas dokusundaki kan akışını hızlandırırken kaslardaki gerilmeleri azaltmaktadır. Gerilme azalmadan antrenmana başlanırsa kaslarda ani hareket sonucu oluşan kas yırtılmaları sağlığınıza olumsuz etki verecektir. Ayrıca ısınma hareketlerinin insan psikolojisinde de önemli bir yeri vardır. Başarı için hazır olmak ısınma hareketini sağlıklı bir şekilde geçirmekten geçer.

Isınma Hareketlerinin Önemi

Isınma hareketleri sonrası kan ısısı artacağı için yapacağınız hareketleri daha esnek ve daha güçlü bir şekilde yaparsınız. Sakatlanma riskiniz en aza inerken yavaş yavaş yapacağınız ısınma hareketleri sonrasında daha ağır egzersizleri zorlanmadan yapar hale geleceksiniz. Ayrıca ısınma hareketleri vücudun otomatik tepkisi olan terlemeyi beraberinde getirecektir. Bildiğiniz gibi vücutta boşaltım farklı şekilde gerçekleşmektedir. Terlemek vücuttaki zararlı sıvıların atılması için farklı bir yoldur. Egzersizlerle ısınıp sağlıklı bir birey olma yolunda ilerlerken aynı zamanda terleyerek vücudunuzdaki rahatlamayı hissedeceksiniz. Aynı zamanda ısınma hareketleri vücudun soğumasını da sağlar. Isınma sırasında terlediğinizde vücudunuzdaki gereksiz sıvılar dışarı çıkarken aynı zamanda vücut otomatikman soğuma yaşayacaktır. Yani aslında antrenman öncesi ısınma hareketleri hem sizin sağlığınız açısından fayda gösterecek hem de terleyerek vücudunuzdaki denge sağlanmış olacaktır. Böylece vücut dengeniz sağlanmış ve sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız.

asdasd