Arnold Dumbbell Press

  1922
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için hareketlerin ve antrenmanların önemi büyüktür. Her hareket kendine has bir bölgeyi geliştirirken tüm hareketler bir bütün olarak çalışıldığında tam etkisini göstermektedir. Arnold Dumbbell Press adını vücut geliştirmede bir ikon haline gelen Arnold Schwarzenegger’den almıştır. Bu omuz hareketi sadece omuzları değil triceps kaslarını da çalıştırmakta ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu hareket aynı zamanda omuz başlarını ve yan omuz bölgesini de çalıştırmaktadır. Vücudun üst bölümü için oldukça önemli olan bu hareket iki şekilde yapılabilmektedir. Oturarak veya ayakta Arnold Dumbbell Press hareketi gerçekleştirilebilir. Önerilen hareket yapma biçimi ise oturarak çalışmaktır. Ayakta bu çalışmanın yapılması bel kısmına ekstra bir ağırlık verebilir ve belinizi uzun süreli çalışmalardan sonra ağrımasına neden olabilir. Bu nedenle Arnold Dumbbell Press hareketini oturarak yapmak daha sağlıklıdır.

  Arnold Dumbbell Press Hareketi Nasıl Yapılır?

  Bu hareketi gerçekleştirmek için 90 derece dik açılı bir sehpa gerekmektedir. Sırtınız dik gelecek biçimde sehpaya yaslanılmalıdır. Ardından çalışmanıza uygun olan dumbell’lar seçilerek çalışmaya başlanabilir. İki kola alınan dumbell’lar baş üzerinde birleştirilecek şekilde yukarı doğru kaldırılır. Bu hareket yapılırken avuç içleri karşıya doğru bakmalı ve dumbell’lar yukarı doğru kaldırılırken yavaş yavaş çevrilmelidir. Kollarınız ile dumbell’ları tam olarak yukarıya kaldırmalı, tam yukarıdayken hafif dirsekleriniz kırık olacak şekilde ve avuç içleri karşıya bakacak yönde olmalıdır.

  Arnold Dumbbell Press Hareketi

  Hareket yapılırken kollar tam yukarıda olduğu pozisyonda 1 saniye beklenmelidir. Bu şekilde hareketten daha fazla verim alınması sağlanmaktadır. Arnold Dumbbell Press hareketinde dumbell’lar yukarı doğru kaldırılırken nefes verilmeli ve dumbell’lar aşağı doğru indirilirken de nefes alınmalıdır. Hareketi kurallarına uygun biçimde yapmaya özen göstermeniz hareketten alınacak olan verimin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle düzgün bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

  asdasd