Ana sayfa Beslenme Arnold Tipi Beslenme

Arnold Tipi Beslenme

6404
0
PAYLAŞ

Arnold Schwarzenegger 1970 yıllarının başında başlattığı bir akımla açıkçası vücut geliştirmenin temellerini atmıştır. Bir adamın böylesi bir başarıya imza atması şu an yaşadığımız problemlerin sorunundan kaynaklanmaktadır. Günümüzde spor yapmak ve spor yolunda yürümek oldukça kolay her yerde marketler ve evimizde spora dair her şey var. Böylesi bir dünyaya gelselerdi bu adamlar neleri başarırlardı bilemiyorum. Tüm bilgileri besin içeriklerini ve birçok şeyi vücutlarında deneyerek keşfeden ve aslında gıda bilimi temelini atan bu dönem insanları günümüze birçok ayrıntıyı taşıdılar. Arnold Schwarzenegger beslenme açısından insanlara birçok şey kazandırdı ancak vücut geliştirmeye olan yönlendirmesiyle hemen herkes bu uğurda insanlara bir şey kazandırdı. Şöyle bir dünya hayal edin haberleri gazetelerden ve posterlerden okuduğunuz ve bu posterlerde hep gördüğünüz tam olarak kas kütlesi olan bir adam. Genç bir erkeksiniz o dönemde gelişmemiş hobi kavramına karşın bu adama özeniyor olmanız çok normal. O dönemin gençleri de aynen bu dediğimizi yaptılar ve Arnold Schwarzenegger ismine özendiler. Özenmeleri iyiydi ve vücut geliştirmeye dair atılan en büyük adımdı. Ancak bu başlangıcın ilerleyen gelişme döneminde baya zorlayıcı olaylar gerçekleşecek. Dönem şartlarına bakıldığında insanların beslenmeyi pek umursamadığı ve gelişigüzel beslendikleri ilgimizi çekiyor. Yiyeceklerin günümüzde besin değerlerini içeren etiketlerle donatılması zorunluyken o dönem şartlarında böylesi bir zorunluluk yoktu. Yani insanlar tartılmamış gelişigüzel ücretlendirilmiş yiyecekleri tüketiyorlardı. Arnold Schwarzenegger hakkında bilgi verdikten sonra asıl konumuz olan beslenme prensibinden önce konuyu ve durumumuzu daha iyi anlayabilmeniz için bu adamların tarihte ne yaşadıkları dönem imkânlarıyla birlikte anlatmak istiyorum. Yazımızdan emin olun çok keyif alacaksınız. Kısım kısım inceleyeceğimiz bu dönemde besin türevlerin çok şaşıracaksınız.

Arnold Döneminde Genel Beslenme

Şu anda sporcu beslenmesinden bahsediyoruz ancak o döneme gittiğimizde beslenme kelimesini bile zorla buluyoruz. Öyle ki insanların o dönemde beslenme kelimesinden anladıkları tek şey patates ve et. Böylesi bir beslenme standartlarının bulunduğu bir ortamda başarıyı yakalayan Arnold oldukça büyük bir başarıya imza attı. Sporcu beslenmesi konusunda da insanlar bu dönemde atletler ve diğer sporcular için bazen küflü glikoz tabletleri veriyordu. Bunun yanında protein kaynağı bir sporcu gözünden sadece soya evvelinde hazırlanmış tabletler olarak görünüyordu. Şimdi dolaplarımızda yatan atıştırmalıkların yerini ise o zamanlarda jelâtin ve ciğer kurusu alıyordu. Kâbus gibi göründüğünün farkındayız ama bu insanlar yokluğu varlıkla taçlandırmış. Bahsettiğimiz yokluk maddi değil Arnold Schwarzenegger dönemi yokluğu tamamen bilgi yoksulluğudur. Bunun yanında bu işe merak salan kimseler işçi sınıfına mensuplardır. Yoğun ve ağır işlerden dolayı kontrolsüz kas kütlelerine dönüşen insanlar bu kasları şekillendirerek yarışmalarda derece yapmayı amaçlıyordu. Bu sayede kazanacakları parayı hedefleyen bu adamlar cidden büyük şeyler başardılar. Bu kadar tarihi bilinç ardından Arnold Schwarzenegger beslenme bilinci konusunda bilgi verelim.

Arnold Schwarzenegger Nasıl Besleniyordu!

Yetmişli yılların gençlerinin aklını alan Arnold Schwarzenegger beslenme prensipleriyle günümüzde bile süregelen kuralları oluşturmuş bununla birlikte vücut geliştirmenin beslenme ile olan uyumunu temel kaynak bilgisi olarak dünya geneline yaymıştır. Dönem genç işçi nüfusunun özelliklerine bakıldığına bu adamın beslenme düzenlemeleriyle oldukça büyük bir bilgi birikimi sunduğu doğrudur. Ancak elbette bu bilgiler bir gecede bu insanlara inmedi bu bilgiler ciddi tecrübeler sonrasında elde edilmiş oldukça değerli bilgilerdir. Dönem itibariyle önemsiz olarak görülen işçi nüfusun arasında bu tarz denemeler yaparken hayatını kaybeden insanların bile varlığı söz konusudur. İnternetin olmadığı dönemde bu işle uğraşmaya çalışan kişilerin antrenmanı taş kaldırmak ve taş kırmaktı. Bu adam ne yiyor diye bakmak için uzun yolları oldukça elverişsiz yolculuk koşullarında aşıp yarışma alanlarında konuşma imkanı buldukları işin ustalarından bilgi almaları gerekiyordu. Maddi ve manevi imkansızlıkların göz önünde bulundurulması da bunu imkansız kılıyor. Arnold Schwarzenegger beslenme düzeni konusunu madde madde ayrıntılarıyla inceleyelim.

Ara Öğünleri Destekleyen Bir Beslenme Planı

Şimdiki besin takviyesi veya atıştırmalık kavramını daha çok ve faydalı protein alabilmek için gün içerisine yaydığı küçük öğünlerle sağlayan Arnold dönem itibariyle biyoloji ustalarına taş çıkarır nitelikte bir analiz yaparak dönem sporcularına verdiği bu tüyoyla insanların daha hızlı ve verimli vücut geliştirmelerini sağlamıştır.

Antrenman Sonrasında Karbonhidrat Tüketimi

Vücut sıvı ve enerji dengesini toparlamayı amaçlayan bu hareket genellikle dönem standartlarında ki günümüzdekinden çok daha doğal şeker içerikli bazen de çeşitli seçeneklerle sağlanmıştır. Günümüzde bile devam eden bu alışkanlık kalıcı bir vücut için vazgeçilmez bir unsurdur.

Öğünlerde 30-50 gram Protein Tüketimi

Üç saat aralıklı periyodik olarak belirlenen bu öğünlerde 30 ile 50 gram arasında seyreden bir protein tüketimini ön geren Arnold oldukça başarılı bir protein seviyesiyle vücudunun alması gereken yaklaşık protein miktarını yakalamıştır ancak bunu örnek alan cılız vücutlu insanların nasıl bir saplık sorunuyla karşılaştıklarını bilemiyoruz.

Doymuş Yağlardan Kaçmak Yok!

Bu beslenme tarzında yetmişlerin doğala ulaşma imkânlarının oldukça rahat olduğu hesaba katılırsa doğal yağlardan kaçınılmamasının haklı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki günümüzde mevcut olan doymuş yağlardan hayır gelmeyeceği aşikâr. Arnold dönemin imkânlarını oldukça mantıklı kullanmış.

Günlük 3 Yumurta Tüketimi

Günlük maksimum üç adet yumurta tüketen Arnold dönem şartlarına ve vücudunun imkânlarına göre oldukça başarılı ancak biraz azımsanabilir bir değerle dönem insanlarını karşılamış. Tartışmaya gerek yok kimine göre hatalı olsa bile bu adamın yaptıkları dönem için devrim niteliğine ve azımsanmaması gereken şeylerdir.

Beyaz Et Temellerine Dayanan Beslenme

Arnold uyguladığı besleme planında kırmızı et yerine beyaz et tüketimini tercih etmiştir. Bu sayede sanıyoruz ki daha fazla protein tüketimini amaçladı. Ancak biz bu durumlar kendi dönemimize göre değerlendirmekteyiz. Bunun o dönemde ne maksatla yapıldığı bilinmez ancak mantıklı bir hareket olduğu ortada.

Şekerden Kaçınan Bir Beslenme

Şekerden kaçınmanın o dönemde bu kadar keskin sınırlara dayandırılması biraz garip gelebilir çünkü o dönemde hazır şeker kavramı sporcular için lüks gibiydi. Doğal şekerin yaygın olduğu dönemde karbonhidrat tüketimini dengelemek isteyen Arnold bu yollarla kendisini dünya yıldızı haline getirmiştir.

asdasd