Aşırı Antrenman Yapmanın Belirtileri Ve Zararları

  2908
  0
  PAYLAŞ

  İnsanlar artık kendine daha fazla vakit ayırmaya başladı. Bunun farkındayım da ama vakit ayırayım, sağlıklı olayım derken bunu abartanlar ve aslında sağlıklı olayım derken aşırı spor ve antrenman sonucu daha fazla sağlığını bozanlar da olmakta günümüz dünyasında.

  Aşırı Antrenman Yapmanın Zararları

  Bir şeyi ne kadar çok sıklıkla yaparsan aynı zamanda ona alışırsın. “İstediğim oldu sonunda” derken aslında bir bakmışsınız başka sorunları da beraberinde getirmişsiniz.

  Fazlasına kaçarsanız bu sefer bünye bağışıklık kazanır ve bu isteğe karşı koyamaz hale gelirsiniz bir müddet sonra. Tıpta buna aşırı antrenman sendromu (overtraining) denir.

  Uyku sporcular için önem arz eder ama eğer aşırı spor yaparsanız stresinizi çoğaltır ve kortizol hormonunu çok daha fazla salgılamaya başlarsınız. Bu da uyuyamama problemiyle karşı karşıya getirir sizi.

  Aşırı antrenman sonucunda aynı zamanda kalp atışlarınızın hızlanması nedeni ile acıkma hissiniz ortadan kalkar ve düzenli beslenme alışkanlığınızı kaybedebilirsiniz.

  Son olarak değineceğim şey ise kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz. Sanki koca bir arabayı sırtlanmışsınızcasına boş bir yorgunluk içerisine girersiniz.

  Aşırı antrenman yapmanın zararları nelerdir? diye sorulduğunda alınan cevaplar budur kısacası. Daha da birçok sebebi bulunmaktadır. Her şeyin fazlası zarardır. Sporun da aynı şekilde.

  Aşırı Antrenman Yapmanın Belirtileri

  Yukarıda sayılan bütün maddeler zaten bir belirti niteliğindedir. Aşırı antrenman yapmanın belirtileri denildiğinde kısaca şunu da söylemek gerekir ki asla küçük bir ağrıdır geçer deyip sağlığınızı riske unutmayın. Hastalıklarım çoğunluğu ufak tefek rahatsızlıklarla boy göstermektedir.

  Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

  Her kas grubuna aşırı derecede yüklenmeden ve biraz dinlendirerek spor yapılmalıdır.

  Haftada 4-5 gün civarında aşırı yüklenmeden yapılmalıdır.

  Uyku bir sporcu için çok önemlidir. Günlük uyku ihtiyacınızı karşılamalısınız.

  Bu ve buna benzer daha birçok önlemler beraberinde alınması gerekir. Spor sadece spor için yapılmamalıdır aynı zamanda sağlığınız için de yapın, düzgün ve dozajında yapılmalıdır.

  Aşırı antrenman yapıldığında ne gibi önlemler alınmalıdır başlığı altında yazılan bütün maddeler önemlidir. Dikkatli olunduğu takdirde sağlıklı bir yaşam isteğiniz gerçekleşecektir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleProtein İhtiyacını Hesapla
  Sonraki makaleBlocking Nedir?
  asdasd