Aşırı Çalışarak Daha Fazla Kas Yapılır Mı?

  2029
  0
  PAYLAŞ

  Sporcular bir rutin sağlayabilmek adına düzenli miktar ve sürelerde çalışırlar. Yeterli beslenme, uyku ve destekleyiciler kadar çalışmada bir rutin sağlayabilmek de oldukça önemli bir faktör. Rutin sağlayabilmek için ne kadar çalışılmalı? Aşırı çalışarak daha fazla kas yapılır mı?

  Antrenman Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

  Sporda yapılan hareketler düzgün, doğru ve kaytarmadan yapılmalıdır. Antrenman yaparken doğru teknik kullanılmalı ve ağır çalışılmalıdır. Ağır çalışmak aşırı çalışmak anlamına gelmez. Size verilen hareket eğer 10 kere yapılmak üzere veriliyorsa ağırlığı öyle bir ayarlamalısınız ki 11. hareket için haliniz kalmamalı. Tabi ki ağır olması kadar setlerin zamanlarının da doğru yapılması önemli bir husustur.

  Uzmanlar 1 gün çalışılıyorsa diğer gün ara verilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Arka arkaya yapılan antrenmanlarda kasların yüke maruz kalması kasların mikro- travmaya uğramasına neden olur. Yani kaslar incinir ve eskir. Vücut tekrar bir mikro- travma yaşadığında kasları onarır ve tekrar aynı zararı almasını önler. Başka bir deyişle yeni kas oluşur. Bu nedenle iki gün arka arkaya spor yapmak iyi değildir.

  Aşırı çalışarak daha fazla kas yapılır mı? Sorusunun cevabı özellikle yeni başlayanlar açısından iyi bilinmelidir. Aşırı çalışmak çok fazla çalışmak değildir. İyi çalışmak da değildir. İyi ve fazla çalışma hareketlerin doğru teknikle ve gerektiği gibi çalışılmasıyla olur. Vücut, set miktarları, set süreleri ve dirençlerinin çarpılarak bulunması sonucu ortaya çıkan hacmin gerektirdiği kadar çalışılmalıdır. Aksi halde kaslar zarar görebilir. Ve kasların dayanıklılığını ve sağlıklı ilerlemeyi azaltabilir.

  İyi bir çalışma için; yeterli miktarda ve güzel beslenilmeli, uyku iyi alınmalı, iki gün arka arkaya çalışılmamalı, vücudun her gün ayrı bölgesinin çalıştırıldığı split adı verilen programlardan uzak durularak tüm vücut çalıştırılmalı, destekleyiciler kullanılmalı, ağır çalışılıp ağırlıklar arttırılarak çalışılmalı ve kasların kendini onaracak vakit bulamadığı aşırı çalışmalardan kaçınılmalıdır.

  asdasd