Ayranın Faydaları

  3229
  0
  PAYLAŞ

  Türklere özgü bir içecek olan ayran, vücudun hem enerji hem de protein depolamasına yardımcı olmaktadır. Yoğurdun suyla çırpılmasıyla oluşur ve aslında yoğurdun sulu ve biraz tuzlu halidir.

  Yoğurt sindirime yardımcı bir besin olduğundan hem probiyotik hem de prebiyotik olması vesilesi ile ayran da sindirim dostudur. Sindirime yardımcı olduğu kanıtlanan ayranın ayrıca kabızlığa karşı koruyucu etkisi de vardır.

  İshal, bağırsak hareketlerinin artması nedeni ile vücuttaki sıvıyı kaybetmemizi, elektrolit dengelerinin bozulmasını, yararlı bakterilerin azalmasını ve halsiz kalmamızı sağlar. Böyle bir hastalık döneminde yeterli enerji ve proteini alamadığımız düşünülürse ayran çok faydalı bir içecek olacaktır.

  Bununla birlikte sindirim sisteminde sıkça görülen gaz, şişkinlik, ishal gibi belirtilerin olduğu laktoz intoleransı dediğimiz sütteki laktozun sindirilememesi durumunda ayran tüketimi hafif laktoz intoleransı yaşayan kişilerde faydalı olabilir. Sütten yoğurt yapılırken sütün içerisindeki laktoz laktik aside dönüştüğü için yoğurdun sindirim dostu besin olduğu söylenmektedir.

  Sonuç olarak ayranın yoğurt ve su bileşiminden oluştuğu düşünüldüğünde gaz, şişkinlik gibi belirtilere ayran tüketiminden sonra karşılaşılma olasılığının çok daha düşük olması beklenebilir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd