Bacak Çalışmak İçin 5 Neden

  2635
  0
  PAYLAŞ

  Evet, bu yazımızda bacak kaslarımızı çalıştırmak için 5 nedeni ele alacağız. Mutlaka siz de bir süreliğine bile olsa bir spor salonuna gitmişsinizdir ve orada üst kısmı boğa gibi olup alt kısmı kürdan gibi olan insanlara rastlamışsınızdır. Bunun nedeni sadece üst kısım çalışıp bacak kısmını fazla çalıştırmayan insanlardır. Spor yapıp üst kısımlarını geliştirmeleri güzel tabi ama pek hoş görünmediklerini de söylemek gerek. Bacakları çalıştırmak için sadece koşmanın bir bir işe yaramayacağını da söylemek gerek.

  Peki, neden bacak çalışayım? Derseniz eğer işte ize bacak çalışmak için 5 neden;

  1. Bacak Çalışmak Demek Daha Fazla Kas Demek!

  Squat ve deadlift bacak egzersizlerinin diğer birçok egzersize göre daha fazla büyüme hormonu ve testosteron salınımını sağladığını yapılan bir sürü araştırma gözler önüne sermektedir.

  1. 2.    Daha İyi Üst Vücut!

  Squat ve deadlift’in yalnızca bacakları çalıştırmadığını da eklemek gerek. Buna örnek verecek olursak eğer;

  • Ağır squat ve deadlift tekrarı yaparken kollarınızı gayet güzel çalıştırmaktadır.
  • Yüksek ağırlıklı deadliftler sırasında göğüs kaslarınıza da oldukça iş düşer.
  1. Daha Fazla Güç!

  Daha fazla ağırlık için size güç verecek bacaklar lazım öyle değil mi?  O yüzden bacak kaslarınızı geliştirmek sizin daha fazla ağırlıkla çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Örneğin; bench pres sırasında bacaklarınız duruşunuzu dengeler ve yerden destek almanızı sağlar, bu sebeple bacak gücü bench’te kaldırdığınız ağırlıkları doğrudan etkiler.

  1. Simetri!

  Sağlam bir vücut sadece üstü gelişmiş olan değildir. O heybetli göğüslere bakıp cılız bacaklar hoş bir görüntü sergilemiyor öyle değil mi? Vücudumuzun daha hoş yani itici olmayan bir görüntüye sahip olmak isteriz. İşte bacaklarınızı çalıştırmak vücudunuzun simetrik olmasını sağlayacaktır.

  1. Mental Olarak Kendinize Meydan Okuyun!

  Bu durum birçok insanın neden bacak çalışmadığını bize kanıtlar. Bacak çalışmak diğer çalışmalara göre daha zor olduğu için çoğu insan bacak çalışmaktan kaçmaktadır. Ama siz kaçmayın kendinize meydan okuyun!

  PAYLAŞ
  Önceki makaleKas Gerilimi Önemi
  Sonraki makaleSporcu Ara Öğünleri
  asdasd