Barfiks Çeşitleri

  3335
  0
  PAYLAŞ

  Barfiksin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Ancak temel bazı barfiks çeşitleri bulunmaktadır. İşte, temel barfiks çeşitleri;
  Chin Up: Chin Up hareketinde kollar omuz genişliği boyunca açılmaktadır. Ayrıca ellerde avuç içleri de size bakacak şekilde tutulmalıdır. Bu şekilde çekilen barfiks omuzları daha az çalıştıracaktır. Ancak dirseklerin ve kolların daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.
  Pull Up: Pull Up hareketinde kollar omuz genişliğinden biraz daha fazla açılmaktadır. Ayrıca ellerde avuç içleri de size değil de dışa bakacak şekilde tutulmalıdır. Bu şekilde çekilen barfiks omuzların chin ups hareketine göre çok daha fazla çalışmasını sağlayacaktır. Bu şekilde çekilen barfikste kol ve dirseklerin çalışması düşmektedir.
  Neutrall Grip Pull Up: Neutrall Grip Pull Up hareketinde kollar omuz genişliğinde açılmaktadır ve avuç içleri birbirine bakacak şekilde tutulmalıdır. Bu şekilde çekilen barfiks omuzları da, kolları da, dirsekleri de çok fazla çalışmaktadır. Bu barfiks hareketi daha çok ileri düzey sporcular tarafından yapılmaktadır.
  Kollarınızın yeterince güçlendiğinden eminseniz farklı tarzda olan barfiks çeşitlerinden de yararlanabilirsiniz.
  Negatif Çalışma: Öncelikle bir sandalyeye çıkmalısınız. Daha sonra çıktığınız sandalyeden doğruca barfiks demirinden tutunmalısınız. Barfiks ile kendinizi yukarı çektikten sonra kendinizi yavaş bir şekilde aşağı bırakmalısınız. Bu hareketi 6 kez üst üste yaptıktan sonra 30 saniye aralıklar ile 2 set daha yaparak çalışmanızı sonlandırmalısınız.
  Yardımlı Barfiks: Öncelikle bir sandalyeye çıkarak barfiks demirinden tutmalısınız. Daha sonra ise arkadaşınızdan yardım alarak siz demirden asılırken onun da size yardım etmesini istemelisiniz. Siz barfiks demirinden aşağı kendinizi salarken arkadaşınız yine aynı şekilde hafif bir destek vermelidir. Bu hareket de üst üste altı kes yapılmalı ve iki set halinde yapılmalıdır.

  asdasd