Basit Şeker Tüketimi

  4206
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirme yapan sporcuların kaslarını istedikleri seviyeye getirebilmeleri için antrenmanın yanı sıra beslenmelerine de özen göstermeleri gerekmektedir. Antrenman ve beslenmeyi oranlayacak olursak beslenme %70 oranında bir öneme sahip iken, antrenman %30 oranında bir orana sahiptir. Antrenmandan hemen sonra ise sporculara basit şeker alınması tavsiye edilir. Peki basit şeker tüketimi nasıl olmalıdır?

  Antrenman sonrası basit şeker kullanımı anabolizma sürecini maksimum düzeye çıkarmak için gereklidir. Ancak şeker kullanımına dikkat edilmesi gereklidir. Dikkatli kullanılmadığı takdirde kan şekeri seviyesinde düzensizleşme meydana gelerek sporcuda yağ depolanmasına sebebiyet verebilmektedir. İnsülin kullanımının fayda ve zararlarını ele alalım.

  Basit Şeker Kullanımı İyi Yanları

  Protein sentezinde iyileşmede önemli rol oynamaktadır. Antrenman kaynaklı kas kayıplarının önüne geçer. Antrenman süreci içinde veya öncesinde alınan basit karbonhidratlar, insülin hormonu salgılanmasını sağlayacaktır. İnsülin, antrenman boyunca kas parçalanmasına neden olan kortizol hormonunun etkisiz hale gelmesinde rol almaktadır. Gün içerisinde insülin duyarlılığınız artar. Böylece antrenman sonrası yedikleriniz yeni yağ hücrelerinin oluşumu yerine kas yapımı için kullanılır. Basit şekerlerin bir başka faydası ise kas enerji depolarının yenilenip yeniden dolmasını sağlamaktadır. Bu saydıklarımız iyi kısımlarıydı. Peki basit kötü yanları neler?

  Basit Şeker Kullanımının Kötü Yanları

  Basit şekerler çok çabuk kana karıştıkları için kan şekerini arttırırlar. Vücut kan şekeri seviyesini belli düzeyde tutabilmek için insülin salgılar. Ayrıca bel genişliğinizde de olumsuz durumlar oluşturabilmektedir.

  Basit şeker alımı için iki önemli zaman vardır. Bunlardan birincisi sabah uyanıldığı zamandır. Sabah uyanıldığı zaman alınması önemlidir, çünkü vücut bir süre aç kalmıştır. Basit şeker ve çabuk sindirilen proteinler alınmalıdır. Ancak sabah sporcu kardiyo yapacak ise basit şeker alımını yapmamalı. Antrenman sonrası basit şeker ve protein alımı yapılmalıdır.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleLif Tüketimi Neden Önemlidir?
  Sonraki makaleİzole Egzersiz
  asdasd