Bel Açısından En Güvenilir Squat

  3177
  0
  PAYLAŞ

  Squat ile bir çoğumuzun sıkılaşmaya ve kaslarını geliştirmeye çalıştığını biliyoruz. Birçok çeşidi olan bu squatlarda en önemli nokta kesinlikle ağrılara sebep olmaması. Ağrılara sebep olan bir spor ile ne spor yapma hevesiniz kalacaktır ne de spor için azminiz. Squatın birçok çeşidi bulunmasına rağmen, squatta en çok aranan özellik beli korumasıdır. Çünkü birçok squat hareketi bele yüklenerek yapılır ve sonrasında ağrılara veya kalıcı hasarlara neden olur. Bel açısından en güvenilir squatı aramamızın sebebi de aslında budur.

  En İyi Squat Hareketi

  David Jack, Double Kettlebell Front Squat hareketinin az riskli bununla beraber de çok faydalı bir hareket olduğunu söylüyor. Bu squat hareketi, Back Squat hareketlerine kıyasla gövdenizi daha dik tutabilmenize imkan veriyor. Bu da daha fazla merkez aktivasyonu ve haliyle de belinizin daha güvende olması demek oluyor. Öne doğru eğilmenin az oluşu ise quad kaslarınızı hedef almanızı sağlayacak ve bacak bölgesinde daha az dirençle daha fazla kas inşa etmenize olanak sağlayacak. Bu hareket için elinizin altında Kettlebell yoksa, Dumbble da kullanabilirsiniz.

  Hareketin yavaş yavaş yapılması gerektiğini söyleyen Jack, hareketin yavaş yapıldığı takdirde, Squat’ın her bir evresinde tekniğinize daha fazla odaklanmanızı sağlayacağından da bahsediyor. Bu sayede ise veriminizin artacağından. 10 tekrar yaparak 3-4 set halinde yapmanız öneriliyor.

  Bu hareketle vücudunuz kuvvetlenecek, bağ dokunuz kuvvetlenecek, terleyecek ve haliyle de kilo kaybedeceksiniz. Bir çok insanın yanlış Squat hareketi ile sakatlandığı gerçeğini göz önüne aldığımızda doğru hareketi yapmanın vücudunuz için daha sağlıklı olduğunu görmelisiniz. Spor yaparken daha az acı ile daha fazla kas yaratmanın mümkün olduğu bu uygulama ile quat kaslarınız daha fazla da çalışıyor. Size ise sadece gelişen vücudunuzun keyfini çıkarmak kalıyor.

  asdasd