Bench Press Mi? Dumbbell Press Mi?

  13438
  0
  PAYLAŞ

  Günlük hayatta göğüs kası olarak adlandırdığımız latince ismi “pectoralis major” olan kas grubu hem sağlam bir fizik hem de estetik bir görünüm açıdan oldukça önemlidir. Bu kas grubu göğüs kafesimizin orta kısmından başar ve omuz kaslarımıza kadar uzanır. Yapı olarak önce genişleyen daha sonra toplanan bir kastır. Göğüs kasları 4 demet şeklinde yan yana sıralanır. Yağ oranı düşük olan insanlarda bu demetler belirgin bir şekilde görünür.

  Temel göğüs kası egzersizleri göğsün orta kısmını çalıştırarak hacim kazanmasını sağlar. Bu egzersizlerin açıları değiştirilerek göğsün alt ve üst kısımları da çalıştırılır. Yaklaşık olarak 20 kadar göğüs çalıştıran egzersiz bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanları ise; palms in dumbbell bench presses, bench press, şınav ve flat bench dumbbell flyes egzersizleridir. Genel olarak hepsi göğüs egzersizi olsa da detaylarda farklılık gösterirler.

  Bench Press mi, Dumbbell Press mi?

  Spor salonlarına gittiyseniz birçok kişinin antrenörlere bench press ile dumbbell pres arasındaki farkı ya da hangisinin daha etkili olduğunu sorduğunu duymuşsunuzdur. Aslına bakarsanız bu soruların tam olarak net bir cevabı bulunmamakta. Zira bar ile çalışmanın da dumbbell kullanmanın da kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmakta. Bunun yanı sıra bu sorunun cevabı egzersizin kendisinden çok sizinle de ilgili. Yani siz çok yüksek ağırlıklarla çalışmak istiyorsanız bench press sizin için daha etkili olacaktır. Ancak göğsünüzün tamamını çalıştırmak isterseniz dumbbell press daha fazla hareket imkanı sağladığı için sizin için daha uygun olur.

  Eğer bench press yapmak isterseniz daha büyük ağırlıklarla çalışma gibi bir avantajınız doğar. Ancak bu büyük ağırlıklar bara takılarak çalışıldığı için hareketin bitiş noktası kısıtlanmış olur. Barı göğüs hizanızdan daha aşağı indiremezsiniz. Ancak dumbbell press için durum böyle değildir. Dumbbell pres yapan bir insan belki bench pressteki kadar büyük ağırlıklarla çalışamaz ancak hareketi göğüs hizasının biraz daha aşağısına esnetebilir. Bunlar dışında bench presste hata yapma olasılığınız dumbbell presse göre daha düşüktür. Çünkü bench presste bar göğüs hizasından daha aşağı inemediği için omuzlarınıza yük bindirme şansınız yoktur. Bu da sakatlanma riskinizi dumbbell presse göre bir hayli azaltır.

  asdasd