Ana sayfa Sporcu Gıdaları Big Joy Beta Alanine Powder İnceleme

Big Joy Beta Alanine Powder İnceleme

2517
0
PAYLAŞ

Supplement kelimesinin Türkçedeki karşılığı ek ilave gibi anlamlara gelmektedir. Sporcular tarafından kastedilen supplement kelimesi ise gıda takviyesi anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde bu supplementlerin en yaygın olanı ve neredeyse dillere pelesenk olmuş olan protein tozlarıdır. Pek çok kişi supplement ürünlere genel olarak protein tozu dese de bu yanlıştır çünkü protein dışında pek çok farklı maddenin etken maddesi olduğu fazla sayıda farklı supplement ürün bulunmaktadır. “Beta Alanine” içerikli supplement ürünleri de bu gruplardan bir tanesidir.

Beta alanine bir amino asittir ve temel maddesi bu olan supplement ürünleri spor performansını arttırmak amacıyla üretilmiş birer pre – workout (antrenman öncesi) ürünüdür. Doğal olarak kırmızı et ve balıkta bolca bulunan bu amino asidi  et ve balığın yağına ve diğer besin maddelerine maruz kalmadan alabilmenin yolu beta alanine içerikli supplementleri kullanmaktan geçer. Bir diğer kimyasal bileşen olan betaine ile beta alaninin farklı olduğunu belirtmekte de fayda var. Beta alanine amino asidinin en büyük etkisi yorgunluk hissedilen bölgelere güç sağlayıp bu kasların dayanıklılık seviyesini arttırmasıdır. Bu açıdan bakıldığında bu ürünün özellikle antrenman esnasında yaptığınız tekrar sayısını arttırmada yardımcı olduğu söylenebilir veya vücut geliştirmeden ayrı bir spor yapıyorsanız da örneğin tenis, yine sürekli kullandığınız kolunuzun ve elinizin çabuk yorulmasını engelleyebilir. İşlevi bakımından kreatinle benzerlik gösterdiği gibi kreatinle karıştırılarak beraber de kullanılabilir. Ekstra beta alanine kullanımının kısa vadede bilinen bir zararı olmasa da fazla kullanıldığı durumlarda özellikle yüz ve el bölgelerinde karıncalanma yapabilir fakat bu da eğer beta alanine kullanımına bağlıysa pek de sakıncalı bir durum değildir.

Beta alanine ile ilgili yeterli ön bilgiyi verdikten sonra bu yazımızda işleyeceğimiz Big Joy Beta Alanine Powder ürününü incelemeye geçebiliriz. Türk menşeine sahip bir firma olan Big joy tarafından üretilen Beta Alanine Powder’ın genel olarak orta ve ileri seviye sporcular için üretildiği söylenebilir. Bu ürünün pump dediğimiz bir etkiye sahiptir ve bu sayede spor esnasında performansınızı gözle görülür bir şekilde arttırır. Kas dokusuna fazladan besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olan bu ürünün patlayıcı güç gerektiren sporlar için kullanımı son derece uygundur. İçeriğinde bulunan yüksek saflıktaki beta alanine sayesinde kas performansını iyileştirdiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

İçerik ve Performans

Bilinen çoğu pre – workout üründe beta alanine amino asidi kullanılır. Beta Alanine Powder’ın da temel içeriği isminde de görülebileceği gibi yüksek saflıktaki beta alanine’dir. Ürünün genel içeriği ise şu şekildedir:

% Günlük Değer**
Servis Miktarı:3 Gram(Bir çay kaşığı)
Servis Sayısı:100
Enerji 12kcal **
Protein 3gr **
Beta Alanin 3000mg **
** Günlük değerler saptanamamıştır.

Tabloda da görüldüğü gibi yok denilebilecek kadar az miktarda kalori ve düşük bir miktarda da protein içermektedir. Yoğun antrenman döneminde yorgunluğunuzu gidermeye, antrenman esnasındaki konsantrasyonunuzu arttırmaya ve kaslarınızın dayanıklılığını arttırmaya yarayan bu ürün pek çok kullanıcı tarafından olumlu yorum almıştır. Ayrıca beta alanine hakkında yapılan araştırmalara göre bu amino asidin atletlerin aerobik kapasitesinde ve bu sayede sprint performansı üzerinde gayet olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.


Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Lezzet konusuna değinmek gerekirse ürüne bu açıdan pek de fazla yorum yapılması mümkün değil çünkü herhangi bir aroma içermiyor ve tadı yok denilebilecek bir ürün. Bu açıdan bakıldığında tadının olması kullanımı açısından da avantaj sağlıyor çünkü tek yapmanız gereken bir sıvı ile karıştırıp ürünü su içermiş gibi içerek kullanmak. Her ne kadar ürünün kendisinde bir aroma bulunmasa da ürünü meyve suyuyla karıştırıp içme imkanınız da bulunmakta.

Kolay karışır formda bulunan bu ürünü 150 – 300 ml arası seviyede herhangi bir sıvıyla karıştırarak kolayca homojenize edebilir ve kullanabilirsiniz.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Fiyat olarak ürünün makul bir seviyede olduğunu söylemek mümkün. Ürün toplam 100 servis sayısına sahip ve ürünün genel olarak 80 lira civarı bir fiyata satıldığı düşünülürse servis başına yaklaşık 80 kuruş düşüyor.  Bulunabilirlik açısından da her ne kadar her supplement satılan yerde bu ürünü bulma ihtimaliniz yüksek olsa da bazı yerlerde bulamama ihtimaliniz de var. Ancak internet üzerinden ufak bir araştırmayla ürünü pek çok supplement satışı sitede bulabilir ve rahatlıkla temin edebilirsiniz.


Kullanım Tavsiyesi

Ürünün genel olarak orta ve ileri seviyeler için üretildiği göz önünde bulundurulursa spora yeni başlayan kişilerin kreatin veya diğer pre – workout ürünleriyle birlikte bu ürünü kullanması pek de tavsiye edilmez. Ayrıca eğer erektil disfonksiyon ilaçları veya tansiyon bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan herhangi birisini kullanıyorsanız bu ürünü kullanmadan önce doktora başvurmanızda fayda var. Hipertansiyon veya hipotansiyon, karaciğerle ilgili hastalıklar, kalp hastalıkları, tiroid hastalığı, psikiyatrik hastalık, astım, herhangi bir anemi bozukluğu, nöbet bozukluğu, prostat gibi sağlık durumlarına sahipseniz bu ürünü kullanmamanız gerekir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde olanlar ve 18 yaşından küçük kimseler için de kullanımı sakıncalı olabilir. Eğer yukarıdaki durumlara sahip olmayan biriyseniz ve bu ürünü kullanmak istiyorsanız genel olarak kullanım tavsiyesi şu şekildedir:

Orta seviye kullanıcılar 1 ölçek (1 çay kaşığı) ürünü 250 ml sıvı ile karıştırarak kullanabilirler yine ileri seviye için de kullanım şekli aynıdır ancak ürünü günde en fazla 2 porsiyon tüketmeniz önerilir. Ayrıca bu ürünün kreatin ve veya arjinin gibi diğer supplement ürünleriyle karıştırarak daha güçlü bir karışım elde etmeniz de mümkündür.

İnceleme Özeti

Genel olarak baktığımızda bir Türk markası olan Big Joy’un iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Beta Alanine amino asidi temel ve hedef madde olan bu ürünün kullanıcılar tarafından gayet iyi bir geri dönüş aldığını görüyoruz. Özellikle bu tarz ürünlerin piyasada fazla bulunmadığı göz önüne alınırsa Beta Alanine Powder’ın bu konuda gayet iyi bir seçenek olduğu söylenebilir. Gönül rahatlığıyla Big Joy Beta Alanine Powder 300 gr ürününü alabilir ve kullanabilirsiniz.

asdasd