Bir Bölge Haftada Kaç Kez Çalıştırılmalı

  8793
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirme antrenmanları içerisinde vücudun her bölgesini çalıştırabilen egzersizler olduğu gibi vücudun belirli bölgelerini çalıştıran egzersizlerde bulunuyor. Ancak her kas grubunun yani her bölgenin haftalık olarak belirli çalıştırılma zamanları olduğu için her gün aynı bölgeye çalışmak mümkün olmuyor. Her gün antrenman yapmak vücudun belirli bölgelerinin bir süre sonra çalışamaz duruma gelmesine neden olduğu için kişilerin dinlenme sürelerine dikkat ederek çalışması gerekiyor.
  Kim Hangi Bölgesini Kaç Kere Çalıştırmalı?
  Vücut geliştirme antrenmanları yapacak olan kişilerin vücut yapılarına göre belirli bölgelerini çalıştırmaları gerekiyor. Bunun içinde vücut yapısının bilinmesi ve kaç gün antrenman yapılacağına karar verilmesi şart.
  Zayıf bir kişi eğer başlangıç ya da orta seviyede bir antrenman geçmişi varsa haftada 3 gün antrenman yapması gerekiyor. Bu antrenmanlar sırasında ise bütün vücut kaslarını bir kere çalıştırması yeterli oluyor. Bu nedenle zayıf olan kişilerin 3 günden fazla ve bütün kaslarını bir kereden fazla çalıştırması kasların dinlenememesine neden olabiliyor. Her kas bölgesi çalıştırılırken zayıf kişilerin yüksek setler yapmaması gerekiyor. Çünkü zayıf kişilerin yüksek setler yapması kaslarını fazlasıyla yoruyor.
  Vücudu orta yapılı olan kişilerin başlangıç ve orta seviyede antrenman yapmaları durumunda 4 gün çalışmaları gerekiyor. 4 günlük süreç içerisinde ise bütün vücut kasları bir kereliğine çalışmış olacağı gibi büyük kas sistemlerinin de küçük kaslara göre daha fazla çalıştırılması gerekiyor. Orta yapılı kişilerin geniş kas kütlelerini 2, küçük kaslarını ise 1 kere çalıştırması yeterli oluyor.
  Vücudu ağır ve geniş yapılı olan kişilerin antrenmanlarının 5 gün sürmesi gerekiyor. Bu süre zarfında ise hem küçük kasların hem de büyük kasların 2 kere çalıştırılmış olması gerekiyor.

  asdasd