Burpee Antrenmanı

  3194
  0
  PAYLAŞ

  Burpee egzersizi sağlıklı bir şekilde yağ yakmak için geliştirilmiş kardiyo egzersizler arasında yerini almıştır. Bu egzersizdeki temel amaç belirli kas gruplarına yoğunlaşmak, nabzı arttırmak ve bu sayede de sağlıklı bir şekilde kilo verirken biçimli bir vücuda kavuşmaktır.

  Kökensel olarak Burpee’nin nereden geldiğini tam olarak bilinmese de, ne yazık ki Türkçe karşılığı bulunmuyor. Tahmince Burpee soyisimli birinden türetilmiş egzersiz biçimi. Özellikle 2.Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin vücudun direncini artırmak ve güçlenmek amaçlı olarak kullanıldığı biliniyor.

  Burpee egzersizi yine kolay görünen bir egzersiz çeşidi olmasına rağmen, aslında egzersizin devamlılığını sağlamak hiç de öyle kolay değildir. Yalnızla 60- 75 saniye içerisinde ciddi bir nabız elde edilebiliyor. Peki Burpee egzersizi nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir?

  Burpee Egzersizi Nasıl Yapılır?

  Şınav Metodu:

  Burpee’nin bu çeşidince etkilenen temel kaslar omuz ve üst bacak olsa da, arka bacak, kalça ve baldır da çalıştırılır. Hareketle ayakta, ayaklar hafif açık bir şekilde başlanır. Yere eğilinilir ve eller yere dayanarak bacaklar geriye fırlatılır. Bu esnada vücut yine dümdüz olur, aynı şınavdaki gibi. Sonra ayaklar toplanır ve ellerin arasına geri çekilir. Tekrar ayağa kalkılır ve aynı başlangıç pozisyonuna dönülür. Aynı bir yayın gerilmesi ve salınması gibidir. Hareketin belli bir yapılma süresi yoktur. Nabzınız el verdiği kadar, setler halinde yapılabilir.

  Burpee Push Up:

  Hareketin başlangıcı yine aynıdır. Yani ayakta ve ayakların hafif açık olduğu hal. Yere eğilinir, eller dayanır ve ayaklar geriye atıldığında bu defa şınav çeker gibi göğüs yere bastırılır. Daha sonra ayaklar ellerin yanına çekilerek kollar düzleştirilir, göğüs kaldırılır ve yeniden ayağa kalkarak başlangıç pozisyonuna dönülür. Hareket setler halinde tekrarlanır.

   

  asdasd