D Vitamini Ve D Vitamini Eksikliği

  1947
  0
  PAYLAŞ

  D vitamini; güneşten karşılanan bir vitamin çeşididir. D vitaminin tıpkı diğer vitaminler gibi yeterli oranlarda alınması gerekmektedir. D vitamini özellikle kemik sağlığı açısından önemli olan bir vitamindir. Sağlıklı kemikler için kesinlikle D vitamini çok büyük önem taşımaktadır. D vitamini eksikliğinin küçük çaplı ortaya çıkardığı birçok sorun bulunmaktadır. Ancak uzun soluklu D vitamini eksiklikleri meme kanseri, pankreas kanseri, kalp hastalıkları gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

  D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Depresyon: Depresyonu oluşturan etkenlerden bir tanesi de D vitaminidir. D vitamini eksikliği vücutta seraton eksikliğine sebep olmaktadır. D vitamini bu anlamda çok önemli olan bir etkeni de oluşturmaktadır. D vitamininin oluşturduğu seraton eksikliği sizin kendinizi kötü, halsiz ve mutsuz hissetmenize sebep olacaktır. Ancak D vitaminin vücuttaki depresyon etkisi de çok şiddetli değildir.

  Kasların Zayıflaması: D vitamini kas gelişimi açısından önem taşımaktadır. D vitamini eksikliği özellikle kas zayıflamasına sebep olmaktadır. D vitaminiz eksik olduğunda kaslarınız periyodik olarak eriyecektir. Kaslarınızın zayıflaması bu açıdan da ayrıca önem taşımaktadır.

  Başın Terlemesi: D vitamini eksikliği olduğunda özellikle başta terleme meydana gelmektedir. Bu terleme özellikle bebeklerde olmak üzere yetişkinlerde de görülebilmektedir. Eğer ki başınızda şiddetli bir terleme söz konusuysa o halde D vitamin eksikliğiniz olabilir.

  D Vitamini Eksikliklerinin Oluşturduğu Rahatsızlıklar Nelerdir?

  Kalp Hastalıkları: D vitamini kendini en bariz kalpte göstermektedir. Kalpte rahatsızlık oluşturmasının sebebi ise damar tıkanıklığına bağlı olarak oluşturmaktadır.

  Bağışıklık Sisteminde Rahatsızlıklar; D vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. D vitaminin bu etkisinden dolayı da bağışıklık sisteminde bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Bunun için de bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan D vitamini takviyesi gayet iyi olacaktır.

  asdasd