Ana sayfa Antrenman Makaleleri Daha Fazla Ağırlık Ve Daha Fazla Tekrar

Daha Fazla Ağırlık Ve Daha Fazla Tekrar

1820
0
PAYLAŞ

Kas Gelişimi İçin Daha Fazla Ağırlık mı? Daha Fazla Tekrar mı?

Belirli bir sportif amacınız var ise o amacınızı daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için çalışma prensiplerinizi uygulamalısınız. Ağırlık çalışmanın vücuda etkisini belirleyen en temel özellik setteki tekrar aralıkları, set sayısı ve kullanılan ağırlıktır.

Amacınız kuvvet kazanmak, dayanıklılık kazanmak veya da kas geliştirmek ise bu amaç için hangi çalışma sisteminin sizin için daha doğru olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz ağırlığın şiddeti ve farklı tekrar sayısı kasları vücudu ve merkezi sinir sistemini farklı şekillerde uyarır ve farklı etkiler yaratır.

Daha Fazla Ağırlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha fazla oranda ağırlık çalışması ve aralarda vermiş olduğunuz birer dakikalık dinlenme molaları daha fazla büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar. Salgılanan büyüme hormonu yetişkinlerde yağları parçalama etkisi yapar. İdeal bir büyüme hormonu salgısı için maksimum efor harcanması gerektiği kabul edilmiştir. Büyüme hormonunun salgılanması eforun büyüklüğü ile artmakta, yanma hissine neden olan ve yorgunluk veren laktik asit ile azalmaktadır. Yoğun ağırlık çalışmanızı büyük kas gruplarınızı kullanarak ve daha uzun dinlenme aralıkları ile yapıyorsanız antrenman sonrası vücudunuz adrenalin salgısında bulunur. Salgılanan adrenalin ile yağ yakımı artmış olur.

Fazla Tekrar Yargısı

Profesyonel olarak bu işi yapan, yarışmalara katılan vücutçular yarışma öncesinde çok katı bir şekilde düşük kalori diyetleri yaparlar. Düşük kalori alınması denedi ile azalan güçlerinin sebep olduğu şey düşük ağırlık kullanmalarıdır. Düşük ağırlıktan dolayı fazla tekrar yapmak zorunda kalmaları kaçınılmaz bir olaydır. Bu sebeple yapmış olduğunuz ağırlık kullanımı çalışmanıza kendi vücudunuzu ve bünyenizi göz önünde bulundurarak tekrar sayısını ayarlamanızın sizin için faydalı ve verimli bir etkinlik olacaktır.

asdasd