Ana sayfa Antrenman Daha Fazla Barfiks İçin Teknikler

Daha Fazla Barfiks İçin Teknikler

2602
0
PAYLAŞ

Barfiks, artistik jimnastik sporundaki aletlerden birinin adıdır. Barfiks, asıl olarak bir hareketin adı değil bBarfir aletin adıdır. Halk arasında barfiks aletinde, herhangi bir dalda yada çubukta yapılan hareketlere ise barfiks çekme adı verilmektedir. Etkili barfiks çekebilmek için ve en fazla verimi alabilmek için bazı tekniklerin bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Bu tekniklerden şöyle bahsedebiliriz;
Isınma ve Kaslar;
Barfiks çekmenin birinci adımı ısınmak ve biceps kasları adı verilen kol kaslarınızı güçlendirmektir. Barfiks çekmeye başlamadan önce, ani bir hareket durumunda zarar görmemek için ısınma hareketleri yapmalısınız. Ayrıca etkili barfiks çekebilmek amacıyla biceps kaslarınızı güçlendirmek için dambıl ile alıştırma yapmalısınız.
İki Elle barfiks;
En etkili barfiks yöntemi, kolları omuz genişliğinden daha fazla açarak yapılacak barfikstir. Parmakların içeride yada dışarıda olmasının bir önemi olmayan bu teknikte, bacak bacak üstüne atılarak, karın kaslarının daha fazla çalışması sağlanabilir. Bu teknikte yukarı çıktığınız hızda aşağıya inmeye özen göstermelisiniz. Enseye doğru çekişlerde ise sırt kaslarınızı kasıp, karnınızı içeride tutmalısınız.
Tek Elle Barfiks;
Tek elle barfiks çekmek, ileri seviyede barfiks çekebilen profesyoneller için uyun bir harekettir. Yeni başlayanlar ve kısa bir süre deneyimli olanlar, bu hareketi denememelidir. Uygulanması gayet zor olan bu hareket; güçlü olan kolunuzun barı tutması ve diğer kolunuzun da barı tutan elinizin bileğini tutması şeklinde uygulanmaktadır. Bu hareketin altın kuralı, zorlanırken nefes vermektir. Zorlandığınız durumda nefes vermek, bu hareketi kolaylaştırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd