Ana sayfa Antrenman Makaleleri Deadlift Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deadlift Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2216
0
PAYLAŞ

En iyi egzersizler arasında gösterilen deadlift, vücut geliştirmek isteyenlerin de sıkça tercih ettiği ve kasların gelişimini olumlu yönde etkileyen bir çalışmadır. Birçok eklemin devreye girerek birçok kas grubunun çalışmasına yardımcı olan egzersizlere en güzel örnek deadlift egzersizleridir. Peki deadlift nedir ve deadlift yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Deadlift Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu hareket, bench press ve squat ile beraber temel hareketlerdendir. Bu hareket birkaç kas grubunu birden çalıştırarak vücudun ağırlığı kaldırabilmek için tek bir birim gibi hareket etmesini sağlar. Deadlift sırasında vücutta çalışan kas miktarı da oldukça fazladır. En iyi kas yapan hareket diyemesek de vücut geliştiricileri için en iyi hareketlerden birisidir. Bu harekette hem alt hem de üst vücut kasları çalışmaktadır. Bu özellik de deadlift’i diğer hareketlerden ayırmakta ve daha ön plana çıkarmaktadır. Deadlift hareket yapılırken bar omuz genişliğinde tutulur, avuçlardan biri yere diğeri ise havaya bakacak şekilde olmalıdır. Bar’ı yerden kaldırırken bacaklardan destek alınabilir ancak mümkün olduğunca az destek alınmalıdır. Set’i tamamladıktan sonra ise barın tutuş şeklini tam tersi olarak değiştirmelisiniz. Eğer yüksek ağırlıkla bu hareketi yapacaksanız mutlaka ağırlık kemeri kullanmalısınız.

Deadlift’te Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu egzersiz yapılmadan önce yüksek ağırlık kaldırmadan önce mutlaka ağırlık kemeri takmalısınız. Ayrıca çok fazla abartmadan ve birden yüksek setlere başlamadan hareketi yapmalısınız. Setlerin arasında kısa dinlenme aralıkları bırakmalısınız. Ağırlık miktarını iyi belirlemeli ve dikkat etmelisiniz. Ayrıca ağırlığı kaldırırken omuzlarınızı salmamalısınız. Göğüs kasları ile aynı şekilde omuzlarınız da ağırlığı kaldırırken gergin şekilde olmalıdır. Barı iyice kavradığınızdan emin olmalısınız. Eğer elinizden kayarsa bu herhangi bir sakatlığa sebep olabilir. Dirseklerin bükülmemesine ve dümdüz şekilde olmasına dikkat edin. Ağırlığı kaldırmadan önce derin bir nefes almalı ve ağırlığı kaldırdıktan sonra da nefesinizi verin. Deadlift yaparken bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

asdasd