Dinlenmenin Önemi

  2246
  0
  PAYLAŞ

  Set Arası Dinlenme

  Spor salonlarında çalışıp daha sonra muhabbete başlayanları ya da eline telefonlarını alanları görebilirsiniz. Bu kişiler set aralarında uzun dinlenme yapmaktadırlar ve yaptıkları uzun dinlenme sebebiyle de spordan yeterli sonucu alamamaktadırlar. Spordan yeterli sonucun alınabilmesi için çalışma aralarında kasların soğutulmaması gerekmemektedir. Dinlenilmeli ancak kasın soğumasına müsaade edilmemelidir. Çalışmanın yoğunluğu ve yükü kesinlikle azaltılmamalıdır.

  Çalışmanız boyunca her setinizi tamamladıktan sonra mutlaka telefonunuza bakmalısınız. Mutlaka telefonunuza bakmanız sayesinde de saati kontrol altında tutarsınız. Dayanıklılık çalışması yapılıyorsa eğer 13 – 20 tekrar yapıldıktan sonra 30 – 60 saniye süreyle dinlenilmelidir. Kas büyümesi için çalışma sürdürülüyorsa 6 – 12 tekrar yapıldıktan sonra 60 – 120 saniye aralığında dinlenilmelidir. Güç üzerine çalışma yapılıyorsa 1 – 5 tekrardan sonra 3 – 5 dakika arası dinlenmesi gerekmektedir.

  Çalışma Arası Dinlenme

  Çalışmalar hem vücut sinir sistemini hem de hormonsal sistemi yormaktadır. Bu sebepten ötürü her gün çalışma yapılmaması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar arasında dinlenmeler için ayrılan vakit de çok önemlidir. Dinlenmeler için ayrılan vakit yerinde ve doğru olması gerekmektedir. Çok profesyonel olmayan ancak iyi olan sporcular dahi hafta 4 ya da 5 kez spor yapmaktadırlar. Bir kas grubunu sıkı bir şekilde kullandıktan sonra ise dinlenmenin önemi büyüktür. Bir kas grubu iyice çalıştırıldıktan sonra ise 48 saat süresince dinlenme yapılmalıdır.

  asdasd