Doğru Nefes Alma

  1987
  0
  PAYLAŞ

  Birçok insan kendini spora adamıştır. Özellikle günümüzde, spor salonuna giden insanlar ile sık sık karşılaşırız. Spor salonuna gitmeden de evde internet üzerinden izleyerek spor yapmak oldukça kolaydır. Ama spor yaparken dikkat edilmesi hususlar vardır.

  Sporda Nefes Kullanımı

  Sporcular genelde spor yapmayan insanlara göre daha derin ve daha doğru nefes alırlar. Ancak sporu hobi eşliğinde yapanlar veya bir antrenör eşliğinde yapmayanlar yanlış nefes alırlar. Bu yanlış nefes alma işlemi kesik kesik ve yetersiz olduğu için kalp kasını sıkıştırır. Solunumun en önemli kuralı az sayıda fakat yeterli sayıda nefes almaktır. Bu yüzden kısa, kesik ve hızlı nefes almaktan uzak durulmalıdır. Üç aşama ile spor yaparken doğru bir şekilde nefes kullanımını sağlayabiliriz. Birinci aşama; nefes alış verişini inceleyerek bilinçli bir şekilde yapmak. İkinci aşama; nefes alıp verme ritmimize yoğunlaşmak ve bilinçli olarak nefes verme kısmını biraz uzatmaya çalışmak, böylece nefes alma kısmı bu durumda kendiliğinden gelecektir. Üçüncü ve son aşama; belirli vücut bölümlerinden doğru nefes almak ve bu sayede nefes derinliğini artırmayı sağlamak.

  En Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Spor yaparken en önemli ayrıntılarından biri de zorlama ile doğal nefes alıp vermeyi değiştirmemek gerektirdiğidir. Ayrıca nefes ritmini de korumak çok önemlidir. Doğru nefes almanın önemi derin, uzun ve sessiz olmaya bakar. Çünkü bu şekilde nefes alma doğada olduğu gibidir. Nefes aldıktan sonra biraz tutma ardından uzunca bir nefes verme ve kısa bir bekleme aralığından hemen sonra tekrar nefes alarak bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde karın düzenli ve yumuşak bir şekilde kalkıp iner. Bu hususlara dikkat ederseniz spor yaparken düzenli nefes alırsınız.

  asdasd