Ana sayfa Sağlık Doymuş Yağlar Zararlı Mıdır?

Doymuş Yağlar Zararlı Mıdır?

2071
0
PAYLAŞ

Karbon atomlarının tekli karbon ve karbon bağlarıyla birleşmesiyle meydana gelen yağ asitlerine doymuş yağ adı verilmektedir. Hiçbir yağ tek başına doymuş yağ ya da doymamış yağ olarak nitelendirilemez. Doymuş ya da doymamış yağlar genellikle bir arada dengeli bir biçimde bulur veya birisi ağır basar. Hayvansal yağlar ve margarinlerde doymuş yağ oranı oldukça yüksektir. Çiçek yağı ve mısır yağında ise doymamış yağ oranı daha fazladır.

Günlük hayatta doymuş yağlar ile ilgili olarak birçok olumsuz düşünce duymuşsunuzdur. Uzmanlar genellikle insanların doymuş yağlardan uzak durmalarını tavsiye eder. Zira doymuş yağların kalp ve damar tıkanıklıklarına sebebiyet verdiklerine inanırlar. Peki doymuş yağlar gerçekten bu denli zararlı mı?

Doymuş Yağlar Dost Mu, Düşman Mı?

Doymuş yağ konusunda hemen hemen herkes aynı fikirdedir. Doymuş yağlar ile ilgili genel yargı zararlı olduğundan yanadır. Ancak son yıllarda hatrı sayılır sayıda insan da doymuş yağların sanıldığı kadar zararlı olmadığını, uzmanların insanları yanlış bilgilendirdiğini savunmaktadır.

Doymuş yağlar konusunda yanlış bilgilendirildiğimizi düşünen insanların haklılık payları da yok değil. Zira öne sürdükleri çok somut kanıtları bulunmakta. Doymuş yağların sanıldığı kadar zararlı olmadığı düşüncesi ilk olarak damar tıkanıklığı problemi yaşayan insanlarla yapılan bir bilimsel araştırmanın ortaya çıkmasıyla birlikte yayılmaya başladı. Yapılan araştırmada damar tıkanıklığı yaşayan bazı hastaların damarlarını tıkayan maddeler araştırıldı. Sonuç ise herkesi hayretler içerisinde bıraktı. Araştırmanın sonucuna göre damar tıkanıklığı problemi nedeniyle ameliyat olan hastaların damarlarını tıkayan maddenin sadece %26’lık kısmını doymuş yağlar oluşturuyor, kalan kısmın büyük bir kısmını ise doymamış yağlar oluşturuyordu. İnsanlar bu araştırma sonucunun doymuş yağlar ile ilgili bilinenlerin yanlış olduğunun kanıtı olduğunu düşünüyor. Doymuş yağlar hakkında bilinen her şeyin yanlış olduğunu kanıtlar nitelikteki bir diğer düşünceyse 18. yy.’ın ortalarına kadar herkesin çoğunlukla hayvansal gıda tükettiği halde damar tıkanıklığı rahatsızlığının çok nadir görülüyor oluşuydu. Öyleki damar tıkanıklığı problemi yaşayan insan sayısı o kadar azdı ki Harvard Üniversitesi’nde doktora yapan genç bir öğrencinin hazırlamış olduğu damar tıkanıklıklarını gösteren elektrokardiyograf makinesi gereksiz bulunup reddedilmişti.

Tüm bu kanıtlara rağmen doymuş yağların insan sağlığını tehdit ettiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün derim…

asdasd