Düşük Karbonhidrat Diyeti

  2530
  0
  PAYLAŞ

  Günümüzde çoğalan hazır yiyecek tüketimi ile birlikte aynı oranda artan kilo problemide insanların çokça karşılaştığı sorunlardan birisi.Bu tarz aşırı kilo problemi olan kişiler sadece spor yaparak kilo vermeye çalışabiliyorlar.Ancak bu tip kişilerin ilk olarak günlük beslenmelerini incelemeleri gerekiyor.Günlük beslenmeleri içinde tükettikleri karbonhidrat miktarının fazla olması beraberinde aşırı kilo probleminide getiriyor.Yediğimiz ekmek,pirinç,makarna gibi ürünlerde çokça bulunan karbonhidrat fazla olduğunca vücutta depolanarak kilo almamıza sebep olmaktadır.Kilolardan kurtulmanıza uygulayacağınız düşük karbonhidrat diyeti fazlasıyla yardımcı olacaktır.

  Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

  Düşük karbonhidrat diyeti hayatımızda kilo almamıza sebep olan karbonhidrat alımını mümkün olduğunca azaltarak kilo azaltımını amaçlar.Bu tip diyeti herkes uygulayabilir ancak dikkat etmeniz gereken aldığınız protein miktarı artacağı için normalden daha fazla su içmeniz gerekecektir.Suyu az içmeniz durumunda fazla protein böbreklere baskı uygulayacaktır.

  Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Uygulanır?

  Düşük karbonhidrat diyetinde ilk olarak ilk 3 haftanız boyunca günlük karbonhidrat miktarınızı 50 mg. altına çekeceksiniz.Böylece vücudunuz hayatta kalmak adına şeker yerine yağ yakmaya geçecek.Bu diyeti uygularken gıdaların içinde ne kadar karbonhidrat olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor.Genel olarak yemeniz ve yememeniz gereken gıdalardan aşağıda bahsedeceğim.

  Yiyebileceğiniz gıdalar:Et ürünleri,Süt ürünler,Kuru yemişler,yumurta ve her türlü sebze

  Bu kısımda dikkat etmeniz gereken bazı et ürünlerinde karbonhidrat bulunabilir.Örneğin köfte yapımında un kullanılınır.Un içerisinde karbonhidrat bulundurur.Ya da bazı kuru yemişler,özellikle kaju içerisinde bol miktarda karbonhidrat bulundurur.Bunlara dikkat ederseniz sizin için iyi olacaktır.

  Yememeniz gereken gıdalar:Şekerli gıdalar,ekmek,nişasta içeren yiyecekler,baklagiller,tahıl ürünleri,meyveler,meyve suyu,pilav,patates,mısır,dondurma

  Diyetin ilk evresinde halsizlik,yorgunluk,baş ağrısı gibi problemler baş gösterebilir.Ancak vücudunuz zamanla yağ yakmaya alıştıkça bu sorunlar ortadan kalkacaktır.Bu dönem çokça su tüketmeye özen gösterin.Kalori olarakta bu konuya dikkat etmez iseniz kilo veremezsiniz.Kişiden kişiye değişsede genel olarak erkekler için 2200,kadınlar için 1800 kcal’ı geçmeyin.

  Örnek olarak bir günlük program;sabah iki yumurta,30 gr. light kaşar yada lor peynir ve salatalık,öğlen 150 gr köfte ve salata,ikinde 150 gr. tavuk ve salata,akşam 200 gr. yağsız karnı yarık ve salata,gün içinde de 150 gr kuru yemiş şeklinde olabilir.Bu diyetle birlikte yapacağınız düzenli sporla birlikte rahatça kilo verebilirsiniz.

  asdasd