Ana sayfa Sporcu Gıdaları Dymatize Super Mass Gainer Ürün İncelemesi

Dymatize Super Mass Gainer Ürün İncelemesi

2011
0
PAYLAŞ

Supplement kavramına sporla ilgili olan pek çok insan aşinadır. Supplementin Türkçe karşılığı ek, ilave gibi anlamlara gelmektedir. Biz bu kavramı takviye besin gıdası anlamında kullanmaktayız. Bu takviye ürünlerin kullanımında son dönemde gözle görülür bir artış olmuştur. Gerek bu gıdaların çok zararlı olduğuna yönelik iddiaların aksinin ispatlanması gerek internetin ve internet alışverişinin son derece yaygınlaşması sayesinde bu ürünlere ulaşmanın kolaylaşmasının bu artışta büyük bir payı var. Fakat bu ürünlerin birer temel besin kaynağı olmadığı, takviye gıdalar olduğunu bilmemiz gerekir.

Pek çok insan bütün bu supplementleri “protein tozu” olarak adlandırmaktadır. Ama bu işlere aşina olanlar bilirler ki protein içerikli ürünler dışında karbonhidrat, aminoasit, kreatin, karnitin gibi pek çok farklı içerik bulunduran supplementler de üretilmektedir. İşte bu yazımızda tanıtacağımız Dymatize Super Mass Gainer ürünü de karbonhidrat ağırlıklı bir üründür ve temel amacı da yüksek kalori alımıyla kullanan sporculara kilo ve hacim kazandırmaktır. Dymatize ülkemizde çok fazla bilinmese de bu alanda öncü markalardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri menşeili olan bu markanın bu ürünü kilo aldırıcı ürünler arasındaki başı çeken ürünlerden biridir. Şimdi bu ürünü içerik, performans, lezzet, kullanım kolaylığı, fiyat ve bulunabilirlik gibi tüm açılardan inceleyelim. Bu yazımızda ürünün nasıl kullanılması gerektiği konusunda tavsiyeler de bulacaksınız.

İçerik Ve Performans

Gainer ürünleri içerik değerlendirmesi bakımından multivitaminler ve antrenman öncesi ürünlerle birlikte değerlendirmesi en zor ürünlerin başında geliyor. Çünkü içinde oldukça fazla sayıda madde bulunmakta ve her birinin ayrı ayrı değerlendirilmesi pek de mümkün değil. Genel içeriğine değinmek gerekirse:

(servis miktarı, 2 ölçektir toplamda 344 gram)

1300 kalori
10 gram yağ
-2,5 gramı doymuş yağ
249 gram karbonhidrat
-19 gramı şeker
52 gram protein
0,5 gram sodyum şeklindedir.

Yukarıda yazan değerlere ek pek çok vitamin, mineral, BCAA ve başka maddeler bulunmaktadır. Tabi ki de kullanımı insan sağlığına direkt olarak zararlı herhangi bir madde bulunmamaktadır. Merak edenler için bir servis (iki ölçek)  üründeki detaylı içerik aşağıdadır:

Enerji  1300kcal
Toplam Yağ  11g
Toplam Karbonhidrat  252g
Şeker  19g
Protein  52g
A Vitamini (Palmitat)  4150mg
C Vitamini (Askorbik Asit)  70mg
D Vitamini (Kolekalsiferol)  210mg
E Vitamini  30mg
B1 Vitamini (Tiamin)  1,2mg
B2 Vitamini (Riboflavin )  1,7mg
B3 Vitamini (Niasin )  20mg
B6 Vitamini (Piridoksin)  2mg
B9 Vitamini (Folik Asit)   420mg
B12 Vitamini (Sianokobalamin)  2,2mg
B7 Vitamini (Biotin)  240mg
B5 Vitamini (Pantotenik Asit)  13mg
Kalsiyum  1455mg
Demir  0,7mg
Fosfor  1070mg
İyot  90mg
Magnezyum  100mg
Çinko  13mg
Selenyum  70mg
Krom  125mg
Klorür  470mg
Sodyum  510mg
Potasyum  2210mg
Glutamin (Peptid formda)  16103 mg
Lösin (BCAA)  7,753mg
İzolösin (BCAA)  4,082mg
Valin (BCAA)  5,429mg
Histidin  2003mg
Lisin  6,092mg
Metiyonin  1,941mg
Fenilalanin  4,071mg
Tireonin  3,931mg
Triptofan  1,066mg
Glutamin  16,305mg
Arjinin  2,599mg
Sistin  3,463mg
Glisin  828mg
Tirozin  1,454 mg
Aspartik Asit  7,131 mg
Alanin  2,895 mg
Prolin  6,684mg
Serin  4,356mg

Ürün içeriğini incelediğimizde 249 karbonhidrat oranı ve 1300 kalori bir servis için oldukça iyi bir rakamdır. Ürünün ana hedefi kilo ve hacim kazandırmak olduğu için bu değerler en önemli değerlerdir. Bu değerlerin de piyasadaki rakiplerine göre iyi değerler olduğunu söyleyebiliriz.

Bunların yanında 55 gramlık protein oranı da oldukça iyi bir oran. Ayrıca içerisinde bulunan kreatin sayesinde vücuda hacim kazandırmak konusunda da oldukça başarılı bir ürün. Bu konuda spora yeni başlayan ve hacim kaybetmekten çok kazanmak isteyenler için oldukça avantajlı bir üründür. İçerdiği bol vitamin ve mineral miktarı da ürün içeriğini zenginleştirmekle beraber tüm bu değerler ürünün performansının yüksek olmasını sağlıyor.

Ayrıca ürün insan sağlığına zararlı aspartam (tatlandırıcı), glüten (buğday ürün), GDO, koruyucu madde ve domuz katkı maddesi gibi maddeler içermemektedir.

İçerik olarak ürünün tam not aldığını söyleyebiliriz.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Ürünü kullanım kolaylığı açısından değerlendirdiğimizde diğer kilo aldırıcı ürünler gibi protein tozlarına göre daha zor karışmakta ve homojenize olmaktadır. Bunun sebebi içeriğinde bulunan karbonhidrat miktarının son derece fazla olmasıdır. Bu açıdan ürünün muadillerine göre karışma konusunda pek bir ekstrası olduğu söylenilemez. Bu durumu kolaylaştırmak için blender kullanmanızda fayda var, aksi takdirde bir kardiyo antrenmanı da ürünü karıştırmaya çalışırken yapma ihtimaliniz yüksektir.

Lezzet konusuna geldiğimizde ise işte bu konuda gainer ürünlerin whey protein ürünlerine göre önde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü temel kullanım amacı kalori almak olan bu ürünün bu açıdan herhangi bir sınırlandırması yok ve bu sayede içeriklerinin nispeten daha yağlı ve şekerli olması bakımından daha kıvamlı ve tatmin edici bir lezzet sağladıkları söylenebilir. Dymatize Super Mass Gainer’ın da bu konuda pek geri kaldığı söylenilemez ama tabi her supplement gibi uzun süreli kullanımda lezzet olarak bayabilir. Bunun önüne geçmek içinse farkı aromaları denemenizde fayda var.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Türkiye’de satılan en iyi ve en yaygın gainer ürünleri arasında bulunan bu ürünü pek çok internet mağazasında veya reel supplement mağazasında bulmanız mümkün. Aroma motoruna girip ürünün adını yazmanız yeterli.
Fiyat konusunda ise son derece zengin içeriğine göre uygun olduğu söylenebilir. Bu açıdan fiyat performans oranı olarak da isteneni vermektedir.


Kullanım Tavsiyesi

Ürünü günlük toplamda yemek önceleri veya sonrası olmak üzere 1 – 2 servis arası bir miktarda 350 ml su ya da sütle karıştırarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha fazla kalori almak istiyorsanız sütle karıştırmanızda fayda var.

İnceleme Özeti

Özetlemek gerekirse Dymatize Super Mass Gainer ürünü “gainer” kelimesinin Türkçedeki karşılığı olan kazanan anlamındaki gibi “kilo kazandırıcı” bir üründür ve bu amaçla kullanılır. Siz de normal beslenmenize takviye yapmak istiyorsanız fiyat performans olarak da tatmin kalacağınız bu ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürün sayesinde kilo ve kiloyla birlikte hacim kazanabilirsiniz.

asdasd