Egzersizden Dolayı Oluşan Boyun Ağrıları

  2524
  0
  PAYLAŞ

  Çoğunlukla boyunu etkileyen küçük travmalar veya boyun kaslarını ve bağ dokusunun maruz kaldığı küçük zedelenmeler sebebiyle olur. Kötü postür yani kötü duruş bu tip ağrıların en önemli sebeplerindendir. Özellikle gün boyu masa başında öne eğik pozisyonda çalışan kişilerde sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

  boyunALOPRO

  Genelde bilinçsiz antrenmandan dolayi çesitli boyun rahatsızlıkları gelişmektedir. Bunun sebeplerinden başlıcaları yanlış ağırlık seçimi ve hareket acısının yanlış olmasıdır. Yalnız antrenman yapanlar için kesinlikle bir ısnma yapılması ve hareket açılarını yaparken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlara uyulmadığı takdirde boynun çeşitli bölgelerinde rahatsızlıklar oluşabilir. Bu durum sporcunun spordan bir sure uzak kalmasına sebep olabilir.

  FITIKALO

  Günlük Yaşamda Dikkat Edilecekler
  Günlük yaşamda kişiler iskeletsel kasları geliştirmeli, boynunun duruşuna dikkat etmeli ve yanlış pozisyonlardan sakınmaları gerekmektedir. Özellikle masa başında çalışanlar, dikiş dikenler veya örgü örenler, kitap okuyanların bu işleri uzun süreli yapmaları sonucu ağrı yaşayacaklarından ara verip 10 dakika boynu rahatlatmalı ve küçük esneme hareketleri yapmalıdırlar. Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika ara verilmelidir. Ani boyun hareketlerinden sakınmalıdırlar ve otururken/yatarken boynun konumuna dikkat etmelidirler.

  Boyun ağrısı yaşayan kişilerin yapacakları antrenmanlarda sırt, omuz ve boyun kaslarının yoğun ve dikkatli çalışılması gerekmektedir. Dikkatli çalışıldığı takdirde ağrılarda azalma yada geçme göreceklerdir. Eğer ağrıda bi azalma yoksa yada daha kötüye gidiyorsa bir doktora kesinlikle danışmalısınız.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleVitamin Desteği
  Sonraki makaleEn İyi 4 BCAA

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd