En İyi Fitness Programı

  93234
  1
  PAYLAŞ

  Vücut Geliştirme Nasıl Başlar?

  Vücut geliştirmeyi hedefleyenler, öncelikle kendi kendilerinin antrenmanı olabiliyor mu, bu soruya net bir cevap verebilmeleri gerekmektedir. Yalnızca bir dambul seti ile bunu başarmaya kararlı mısınız, kendinizi test edin. Daha başlangıç aşaması bile olmayan kararlılık için, temel prensip olmalıdır. Vücut geliştirmenin hangi aşamasında olursanız olun, sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edin. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarına yönelin ve antrenman programları oluşturun. Tüm bunları profesyonel kişilerden yardım alarak da gerçekleştirebilirsiniz, kendi araştırmalarınıza ve vücudunuzu iyi tanımayla da gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte önemli olan vücudunuzu ideal hatlarına kavuşturmak için kendinizi tanımanız ve istikrarlı bir çalışma örneği göstermenizdir.

  Kendinizin Antrenörü Olun ve Kas İnşası Hakkında Araştırma Yapın

  Gerek beslenme konusunda, gerek hacim kazanma konusunda, gerek antrenman yapma konusunda araştırma yaparak, hangi yöntemlerin yararlı olabileceğini öğrenin. Evde veya spor salonunda kendi kendinizin antrenörü olun. Sporun fizyolojik ve psikolojik etkilerine kendinizi hazırlayın ve bu etkilerin sizi olumlu yönde değiştireceğinden emin olun. Stres, hafıza bozukluğu, düşük özgüven, uykusuzluk gibi problemlerin, spor yapan bireylerde çözüldüğü ve yaşam kalitesini arttığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kas gelişimi için vücutta salgılanan bazı hormonlar, psikolojik olarak tedavi niteliği taşırken, kendinizi bir profesyonel gibi hissetmenize de yardımcı olacaktır.

  Vücut Geliştirme Programı Oluşturun

  Çok meşakatli ve özel bir vasıf olan vücut geliştirme programı, vücudunuzu tanımakla başlar. Her bireyin fizyolojisi farklı olduğu gibi, değişken yöntemlere, besin programlarına, alınan gıda takviyelerine de bağlı olarak farklı etki göstermektedir. Kararlılıkla bir program dahilinde çalışma yapmak isteyenlerin önüne gelen her programı uygulamamaları gerekmektedir. Vücut geliştirme yani diğer bir tabirle fitness programı oluştururken bazı temel unsurlar baz alınmalıdır. Bu unsurları madde madde sıralarsak;

  -Cinsiyet (işi bayan ise daha önce doğum yapmış mı)?

  -Yaş, boy?

  -Son 3 yılda tespit edilen maksimum ve minimum boy?

  -Mevcut bir antrenman programı var mı, varsa ne kadar süredir bu program uygulanıyor?

  -1 tekrar için kaldırılabilen maksimum Squat miktarı (kg)?

  -1 tekrar için kalıdırlabilen maksimum Bench Press (kg)?

  -Mevcut bir diyet programı var mı, varsa diyet programının içeriği nedir?

  -Günlük ortalama alınan kalori miktarı?

  -Fitness programı için kısa ve uzun vadedeki hedefler nelerdir?

  Sıralamış olduğumuz bu soruları bir değerlendirme olarak düşünebilirsiniz. Bu sorular bile yalnızca size özel bir fitness programı oluşturmak için yeterli olmayacaktır. Fakat genel hatlar itibari ile doğru yöntem tespit edilebilir ve vücudunuzun bu yöntemlere olan eğilimini inceleyerek daha profesyonel bir fitness programı oluşturabilirsiniz. Fitness programları oluştururken, dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da bireyin, fitness hareketlerini ne kadar iyi yapabildiği ve kas gelişim potansiyelidir.

  Dışarıdan herhangi bir göz, ne kadar profesyonel olursa olsun, vücudunuzun uygulamış olduğunuz yöntemlere eğilimini sizin kadar iyi bilemez. Görüldüğü üzere, vücut geliştirmenin tüm aşamaları birbirleri ile bağlantılı ve her biri özen gösterilmesi gereken Daha profesyonel bir çalışma için spor salonlarına yazılarak vücudunuzun tüm bölgeleri üzerinde çalışabilir, ileri seviye estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

  İleri Seviye Vücut Geliştirme Hareketleri

  Bu zamana kadar yapmış olduğunuz antrenmanlar, evinizdeki vücut geliştirme hareketlerindeki tecrübeniz ve vücudunuzu artık iyice tanımış olmanızın verdiği özgüven ile ileri seviye vücut hareketlerine geçiş yapabilirsiniz. Mükemmel bir kas inşası için fitness programı içerisinde ileri seviye vücut geliştirme hareketleri son derece önemlidir. Birinci aşamayı, yani vücut geliştirme temelini atmış birisi olarak artık kimseye ihtiyacınız olmayacaktır. Nasıl bir beslenme programı oluşturacağınızı, bir öğündeki tüketim değerlerinizi ve supplement kullanmanız gerektiğini anlayan bir sporcu oldunuz. İleri seviye başlangıç aşaması ise definasyon, bulk dönemleri ve tam vücut antrenmanlarının tümü olarak nitelendirilmektedir.

  Spor Yapmayı Alışkanlık Haline Getirin

  Yalnızca antrenman zamanı değil, sürekli olarak spor yapın. Örneğin asansör beklemek yerine merdivenleri tercih ederek, vücudunuzun ısısını ve yakabileceği kaloriyi düşünerek ufak noktalara dikkat edebilirsiniz. Kısa mesafelerde motorlu araçları tercih etmek yerine, pedal çevirebilir veya tempolu koşu yapabilirsiniz. Spor yapmak yalnızca estetik bir görünüm ve kas gelişimi için değil, yaşam kalitenizi artırmak için başlı başına bir etkendir. Uygulamış olduğunuz fitness programının amacına ulaşması için adım atmak son derece önemlidir. Aksatmadan ve sürekli olarak yürüyerek, ideal hatlarınıza kavuşabileceksiniz. Yürüme sırasında ısınan vücudu biraz daha zorlayarak 1-2 dakikalık ip atlama egzersizi uygulayabilirsiniz. Bu ufak öneriler, aslında yapılan fitness programlarının daha başarılı sonuçlar vermesi için etkilidir.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleZayıflatan Bitkiler
  Sonraki makaleYağ Oranı Hesaplama

  1 YORUM

  1. Merhaba,Ben 15 yasindayim 1.75 boy ve 51 kiloyum.Fitnessa baslamayi dusunuyorum ama aklimda birkac soru var fitnessa basladigimda gozle gorulur derecede kas kutlesi kazanarak kilomu arttirabilirmiyim? Olursa bunlari ne kadar surdde yaparim?

   Tesekkurler

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd