Enerji Kaynağı Olarak Yağ Tüketimi

  2395
  0
  PAYLAŞ

   

  Vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılayan besin grupları yağlar, proteinler ve karbonhidratlardır. Bu besin gruplarından sırasıyla karbonhidratlar yağlar ve proteinler vücudumuzda parçalanarak enerji ihtiyacımızda kullanılır.

  Fakat bu vücutta ki bütün karbonhidratlar yakılıp enerji olarak vücutta kullanılmadan yağlar ve proteinlerin yakılmayacağı anlamına gelmez. Karbonhidrat yakımı sırasında da vücutta yağ yakımı vardır, fakat yakım oranı karbonhidrata göre oldukça düşüktür.

  Karbonhidrat kan şekerini hızlı yükseltir hızlı bir şekilde doyma ve çabuk acıkma hissi oluşur. Yağ ise yakımı zor olduğu için uzun süre tok tutar ve acıkma hissi geç oluşur.

  Yağ ağırlıklı beslenme programı

  Yağ ağırlıklı beslenme programları genel olarak sporcu beslenmesinde kullanılan bir yöntem değildir. Kas oluşumunu hızlandırmak için protein ağırlıklı beslenmek ve vücudunuzdaki yağ oranını azaltmanız gerekmektedir.

  Yağ ağırlıklı beslenme programlarında vücudun enerji ihtiyacının neredeyse tamamı yağlardan karşılanmaya çalışılmaktadır. Bazı spor branşlarında bu tür beslenmelerinin kullanıldığı görülmektedir.

  Karbonhidrat tüketimi vücutta yağ asitlerinin enerji olarak kullanılmasını ve yağ yakımını engeller bu sebeple vücut geliştirme sporlarıyla uğraşan kişilerin karbonhidrat tüketimini hayatlarından olabildiğince uzaklaştırmalı gerekir. Yağ ağırlıklı beslenme programları çoğunlukla dayanıklılık sporlarıyla uğraşan kişilere uygulanmaktadır.

  Enerji kaynağı olarak yağ tüketilmesi halinde vücutta yağ yakımı hızlanır glikojen depoları korunur ve aktif spor yapan insanlarda kilo kontrolü sağlanmış olur. Vücut ağır sporlarda karbonhidratı çok hızlı şekilde tüketir düzenli egzersiz yapan ve vücut geliştirmek isteyen kişilerin enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat depoları yeterli olmaz ve bu kişilerin karbonhidrata göre 50 kat daha fazla enerji sağlayan yağ ağırlıklı beslenmeleri gerekir.

  Spor öncesi yağ ağırlıklı beslenmek

  Spor öncesi yağ ağırlıklı beslenmek kan basıncını ve tansiyonu yükseltici etkiye sahip olduğu için spor öncesi yağ ağırlıklı diyetleri uygulamak ani tansiyon yükselmelerine ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

  asdasd