Ersin Kuruel Röportajı Vucutcu.com’a Özel

  5862
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirme sporunu tercih etmenizin sebebi nedir?

  -Ben aslında vücut geliştirmeye başlamadan öncede 16-17 yaşına kadar Almanya’da Judo ve Güreş sporuyla da uğraştım.Orta okul ve lise yıllarımda da lisanslı olarak güreş sporuyla uğraştım.Daha sonra güçsüz olduğum farkettim veya öyle hissettim.Rus bir antrenorum vardı onun söylediği sözü hiçbir zaman aklımdan çıkarmadım.Bana dedi ki:Sana teknik verebilirim ama güç veremem.Güç sana bağlı, senin elde etmen gerekir.Bu sözle birlikte ilk ağırlık antrenmanlarına başladım.Aldığım sonuçlar çok hoşuma gitti.Böylelikle vücut geliştirme hayatı benim için başladı.

  En çok hangi vücut bolgesini çalışmayı seviyorsunuz?

  -Ben en çok kol ve göğüs bölgesini çalışmayı seviyorum.Daha sonra bacak antremanlarınında daha iyi antrene edildiğini gördüm ve ondan da zevk almaya başladım.Sanırım şu anda en çok bacak diyebilirim.

  Ülkemizde fitness ve vücut geliştirmeye karşı bir önyargı olduğundan söz edebilirmiyiz?

  -Vücut geliştirme ve fitness kavramları ülkemizde pek oturmuş bir kavram değil.Aslında çok yanlış bilinen birşey.Fitness yaparak çok fazla kas kütlesi kazanacağını bu sebeple çok fazla hantallaşacağını düşünen insanlar mevcut.Dövüş sporlarıyla uğraşanlar yavaşlarım diye çok korkuyorlar ve spor yapmıyorlar.Normal sağlıklı insanlarda birden çok fazla şişeceğini düşünüyor.Kadınlar erkek gibi gözükeceklerini düşündüğü için yapmıyor.Aslında toplumda büyük bir bilgi kirliliği var bu konu ile ilgili.Bizde bu tabuları yıkmaya çalışıyoruz.

  Vücut geliştirme ve fitness sporunun sağlığa faydalı olduğunu biliyoruz.Bu konu hakkında düşünceleriniz neler?

  -Malesef bu sporlar ile uğraşanlar daha çok görsellik için bu işi yapıyorlar ama aslında sağlığada inanılmaz faydası var.Çünkü insanoğlu günde 8 saat 10 saat yatsın diye tasarlanmış bir varlık değil.Hareket etmesi gerekiyor ve hareketsizlik insanı öldürüyor.Şu anda hareketsiz bir işe sahip olanların daha çok hastalandığı görülüyor.O yüzden her bireyin spor yapması egzersiz yapması gerekiyor.Hatta büyük kurumlar egzersizi zorunlu hale sokmuş durumdalar.

  Sizi antremanlarınızda en çok motive eden şey nedir?

  -Beni en çok motive eden şey millilik duyguları ve insanların beni takdir etmeleri.

  Çalışma programının detaylarını biraz bizimle paylaşırmısınız?

  -Antremanlarım çok fazla uzun sürmez.Genelde her antrenmanın sonunda kardiyo antremanları çalışırım.Çünkü kardiyo antrenmanı çoğu sporcu tarafından es geçilir ya çok yapar ya hiç yapmazlar genelde.Ben her antrenmanın sonunda 20-30dk arası kardiyo çalışıyorum.Yarışma dönemlerimde 45dk’ya kadar çıkıyor.Ağırlık antrenmanlarım 45dk den fazla sürmez.Set aralarında çok dinlenmem.Çok ağır kilolar ile çalışmam çünkü vücut geliştirme çok ağır kilolar ile yapılan birşey değil.Çok daha akıllıca hareket etmek gerekmektedir.Ben genelde kas geliştirmeye yönelik antrenman yapıyorum.

  Sadece iyi ve sağlıklı gözükmek isteyen kişilere vereceğiniz ipuçları varmı?

  -Çok abartmadan çok fazla kilo takıntısı yapmadan antreman yapsınlar, antrenman programlarını muhakkak uzman eşliğinde oluştursunlar.Yarışma amacınız olmasa bile mutlaka bir uzman tarafından programlarını hazırlasınlar.Sağlıklı kalmak için sağlıklı egzersiz yapsınlar.Kafalarına göre hareket etmesinler.

  Antrenman esnasında sıkça yapılan hatalar nelerdir?

  -Yapılan en sık hata bence çok fazla ağır kilo kaldırma sevdası çünkü kilolar bizim için bir amac değil bir araç, burda çok kilo kaldırmaktansa doğru antrenman yapmak daha önemlidir.

  Antrenman esnasında sizi en çok sinirlendiren şey nelerdir?

  -İnsanların kiloları sağa sola atması, o benim dikkatimi çok dağıtıyor.Hem salonları yıpratıyor, hem de çok sağlıksız birşey.Çünkü siz kiloyu alırken değil bırakırken de adelelerinizin çalışması gerekir.Onu kontrollu bırakmayı ogrenmeniz lazım.

  Karın kaslarının belirgenleşmesini isteyen sporculara ipuçları verirmisiniz?

  -Kesinlikle ilk ipucu haftada en az iki defa karın kaslarını çalıştırsınlar asla üçten fazla değil.Yoksa kaslar ufalır büyüyeceğine.Karın kaslarını çok fazla çalıştırıp çıkartmak istemekten ziyade diyet yapıp yağ oranını düşürmek gerekir.Karın kasları diyet ile belli olur.

  Fit sağlıklı gözükmek isteyenler için sporcu gıdası önerirmisiniz?

  -Sporcu gıdalarını muhakkak alsınlar çünkü günümüz gıdaları bunu karşılayacak seviyede değil.Yediğimiz herşey çok fazla suni ve sporcu gıdaları bu durumda çok iyi hizmet ediyor.Doğru bir sporcu gıdası programı kullanırlarsa çok büyük bir fayda göreceklerdir. Bu durumda antrenman programı gibi uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır.

  Sizi en çok gururlandıran başarınız ne oldu ?

  -Ben ‘dünyanın en kuvvetli adamı’ yarışmalarında iki kere dünyanın en güçlü Türk’ü ünvanını aldım.Bu beni çok mutlu etti.Onun haricinde milli formayı giymek beni çok onure etti. Ülkemizi temsil ederek diğer ülkelere gitmek ve yarışmalara katılmak bana çok büyük bir haz verdi ve çok fazla heyecanlandırdı.

  Sizinle iletişim kurmak isteyen kişiler sosyal medya üzerinden hangi kanallardaniletişim kurabilirler ?

  – Instagramdan da kurabilirler, beni oradan takip edebilirler.Yada Facebook’tan iletişim kurabilirler.Aloprotein sitelerinden ve vucutcu.com üzerindende benimle iletişim kurabilirler.Fakat bana ‘nasıl antrenman yapıcam’ yada ‘şu hareketi nasıl yapıcam’ tarzında sorular sormalarının faydası yok çünkü ben bunları cevaplayacak kadar vakti olan biri değilim.Çünkü ayda ortalama bin ikiyüz tane soru geldiği oluyor.Benim bunları cevaplama şansım malesef yok.Benim genelde yazılarımı okuyarak veya seminerlerime katılarak bilgileri öğrenirlerse daha büyük fayda görürler.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd