Esmer Pirincin Faydaları

  2489
  0
  PAYLAŞ

  Esmer pirinç, aynı zamanda kahverengi pirinç ya da kepekli pirinç olarak da bilinir. En az işlenmiş pirinç olma özelliğiyle tanınır. Sadece dış kabuk soyulduğu için pişmesi daha uzun bir zaman almaktadır. Tıpkı beyaz pirinçteki gibi kısa, orta ve uzun cinsleri bulunmaktadır. En sık kullanılanı ise uzun olanıdır ki; bu türü pişince yumuşak ve tane tane bir hal almaktadır. Kısa boylu ve orta boydaki esmer pirinçler nişasta açısından daha yoğun ve katıdır.

  Esmer Pirinç Faydaları Nelerdir?

  İçerisinde manganez gibi hayati bir besin taşıyan esmer pirinç, uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Manganez, karbonhidrat ve protein enerji üretimine yardımcı olmakla birlikte, sinir sistemi sağlığına da iyi gelmektedir. Cinsiyet hormonu için kullanılan bazı yağların asitlerinin sentezine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber vücudu radikallere karşı koruyup, antioksidanları koenzim görevi görmektedir. Tüm bunlarla birlikte günlük 1 fincan esmer pirinç günlük manganez ihtiyacını karşılamaktadır. Yüksek lifli kepekli tahıllarla aynı olduğundan dolayı kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olurken yağı da azaltır. Sağlıklı bir kalp için esmer pirinç tüketimi çok önemlidir. İçerdiği yüksek lif sayesinde esmer pirinç, damarlardaki tıkanıklığı giderir.

  Esmer pirinçteki selenyum kolon kanserini önlemektedir. Göğüs kanserini önleyici yararı da bulunmaktadır. Kabızlığı engeller. Kemik sağlığını korur. Ayrıca astıma iyi gelirken böbrek taşı oluşumu da engellemektedir.

  Esmer Pirinç Zararları Nelerdir?

  Her besinin fazla tüketildiğinde zararı olduğu gibi esmer pirincin de fazla kullanıldığında vücuda zararları bulunmakta. Bu zararların içinde öncelikle diyabet bulunmakta. Tip 2 diyabetine neden olan esmer pirinç kararı kadar tüketilmeli ve fazlasına kaçılmamalıdır. Bunun dışında bir zararı bulunmayıp çok sağlıklıdır. Tabi ki yeterince tükettiğiniz sürece.

   

   

  asdasd