Fıstık Ezmesinin Faydaları

  6174
  0
  PAYLAŞ

  Günümüzde birçok diyetisyen ve spor eğitmeni, lif ve protein bakımından zengin besinlere dikkat çekmekte. Bunun nedeni bu tip besinlerin tokluk hissi yaratıcı, kasları besleyici ve vücudu onarıcı özellikleri bulunmasıdır. Fıstık ezmesi de son zamanlarda adından sıkça bahsettiren lif ve protein bakımından zengin besinler arasında yer almaktadır. Peki son derece besleyici olan fıstık ezmesinin hikayesi nedir?

  Yer fıstığı yağ, karbonhidrat, protein ve lif bakımından zengin bir besin maddesi olarak dikkat çekmektedir. Yer fıstığının bu denli zengin besin değerleri içerdiğini gören bilim insanları, yer fıstığını kullanarak bir çeşit ezme elde ettiler. Bunu yapmaktaki amaçları et proteinine alternatif bir protein maddesi üretmekti. Başarılı da oldular. Bugün fıstık ezmesi özellikle Amerika’da herkesin her öğün tükettiği yiyecekler arasında.

  Fıstık Ezmesinin Faydaları

  1-Cildi Güzelleştirir: Yapısında çok güçlü antioksidanlar bulunduğu için vücuttaki hücrelerin bozulmamasına yardımcı olur, bünyesindeki yüksek orandaki E vitamini sayesinde cildi güzelleştirir.

  2-Kalbe ve Alzheimera İyi Gelir: Birçok bilimsel araştırma E vitamini açısından zengin bir besin maddesi olan fıstık ezmesinin kalp rahatsızlıklarını ve alzheimerı engellediğini savunmaktadır.

  3-Vücudun ve Organların Yapısını Korur: Bünyesinde 49 mg civarında magnezyum ve 210 mg potasyum bulunduğu için vücudun tüm işlevlerini akasamadan gerçekleşmesine destek olur.

  4-Diyabeti Önler: Amerika’da yapılan bir araştırma haftada 5 yemek kaşığı ya da daha fazla fıstık ezmesi tüketen insanların diyabet olma riskinin %20 oranda azaldığını savunuyor.

  5-Kilo Vermenize Yardımcı Olur: Fıstık ezmesi lif ve protein bakımından zengin bir besin maddesi olmasından ötürü sindirim sistemini düzenleyici ve tok tutucu özelliği bulunur. Bu da kilo vermenizde oldukça kolaylık sağlar.

  6-Kas Gelişimini ve Onarımını Destekler: Protein bakımından oldukça zengin bir besin maddesi olan fıstık ezmesi kaslarınızı onararak gelişimini destekler. Bu bakımdan sporcuların vazgeçemediği besinlerdendir.

  Kas Gelişimini Destekleyici ve Tok Tutucu Fıstık Ezmeli Sandviç Önerisi:

  3 yemek kaşığı fıstık ezmesini bir dilim tahil ekmeğinin üzerine iyice sürün. Üzerine bir adet küçük muz dilimleyin ve pekmez gezdirin. Üzerini başka bir dilim tahıl ekmeğiyle kapatın. Tavaya 1 tatlı kaşığı tereyağı atarak yağın erimesini bekleyin. Yağ eridikten sonra sandviçinizi kızarana dek pişirin. Sandviçiniz hazır.

  Bu fıstık ezmesini bu kadar övdükten sonra hakkında besleyici bir öneri vermemek olmazdı. Sağlıklı günler dilerim…

  PAYLAŞ
  Önceki makaleProbiyotik Faydaları
  Sonraki makaleİnterval Kardiyo
  asdasd