Ana sayfa Antrenman Fitness ve Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Fitness ve Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

3252
0
PAYLAŞ

Dünya üzerinde saçmalığı bu kadar sert ve keskin olan bir şey daha duymadım. Kas gelişiminin ve doğru beslenmenin nasıl olurda boyun uzamasını engelleyeceği düşünülür, nasıl bu iddianın arkasında durulur anlamıyorum. Bir kas grubunun gelişmesi için vücuttaki işleyişler arasında fazladan büyüme hormonunun salgılanması mevcuttur. Bu hormon eğer spor yapan lişi 15-22 yaş aralığındaysa kemiklerin kalsiyumlarla beraber uzaması ve gelişmesini tetikleyerek kişinin hacimlenmesini sağlar.

Bir kişinin boyunun ne kadar uzayacağını onun genetik sınırı belirler. Genetik sınır, kişinin boy uzamasını tamamladığında, boyunun erişebileceği bir aralık vardır ve geçmişte yaşayan aile bireylerinin genleri sayesinde bu aralık belirlenir. Bir alt sınırı, birde üst sınırı bulunmaktadır. Bu aralıkta ulaşabileceğiniz değer bazı dış faktörlerle değiştirilebilir. Bunlar beslenme, uyku düzeni, sporsal aktivite, hastalıklar ve kullanılan tıbbi ilaçlardır. Ne kadar etkili olur yada etkili olur mu, bu kişinin anatomisine bağlı bir durumdur.

Kemiklerin gelişimine olumsuz etki yapacak hareketler vardır. Mesela 16 yaşında bir genç sporcuya ağır kilolarla squat, sholder press yaptırıp streching yaptırılmazsa yada jumping antrenmanları yaptırılmazsa malesef gelişimde bir yavaşlama olacaktır. Bunun olmaması için spor programları uygulanmadan önce işin profesyoneli bir eğitmenden destek almak şarttır.

durus_pozisyonlari

Yaşı 30larda olan kişilerin fitnessla boy uzattığını nadiren de olsa hepimiz duymuşuzdur. Gerçek midir? evet bazı durumlarda gerçektir. O da şöyle oluyor; posturel olarak duruşunda problem olan bir kişinin vertebral kolonunu (omurgasını) düzelterek olması gereken duruşa kavuşmasıyla, vertebraların arasındaki mesafenin biraz olsun artıyor ve 3-4 santime kadar bir uzama gözüküyor. Aslında bu duruşunun düzgün olmasının verdiği artıdır.

Boy-uzatmak-icin-ne-yapilmali

asdasd