Ana sayfa Antrenman Forcet Reps Nedir?

Forcet Reps Nedir?

2500
0
PAYLAŞ

Forcet Reps; vücut çalışırken çalışıp, artık çalışamayacak konuma geldikten sonra birilerinden yardım alarak hareketin son bir iki defa tekrarlanması halidir. Forcet Reps vücut çalışmada önemli bir yere sahiptir. Kas oluşumunda da etkisi büyüktür.

Örneğin spor yapıyorsunuz. Setlere böldünüz ve bütün setleri tamamladıktan sonra hiç gücünüz kalmadı. Bu aşamada birinden yardım istemelisiniz. Ve ağırlığınıza çok değil, az bir şekilde destek vermesini söylemelisiniz. Siz de bu şekilde 1 ile 3 arasında tekrar yapmalısınız. Forcet Reps’in üç kereden fazla tekrarlanmaması önerilmektedir.

Önemli ölçüde pump etkisi yaratan forcet reps; kas oluşumuna da büyük oranda katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra platoları aşmanı ile ilgili de size yardımcı olabilir.

Forcet Reps her ne kadar kolay ya da basitmiş gibi görünse de riskli bir aktivitedir. Bu sebepten ötürü yalnızca ileri seviye sporcularının yapması önerilmektedir. Forcet Reps yapılma zamanı ise her hangi bir hareketin son setidir. Çünkü tam bitiş noktamızdır. Forcet Reps yapıldıktan sonra harekete devam edilmemelidir. Forcet Reps üst üste dört haftadan fazla yapılmamalıdır. Üst üste dört hafta yapıldığında bir süre ara verilmeli ve spor hocasına danışılmalıdır. Yeniden başlanması gerektiği söylendiğinde de yeniden başlanmalıdır. Ancak genel olarak dört hafta forcet reps yapıldıktan sonra minimum bir ay forcet reps yapılmaması tavsiye edilmektedir. Kuvvet çalışma sporlarında ise kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir.

asdasd