kalp ritmi düzensizliği

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

hasan1013
Üye
Üye

Mesajgönderen hasan1013 » Mayıs 30th 2013, 17:20

Kemal Siren yazdı:Geçmiş olsun ya da geçecek olsun diyelim..

Biraz daha bakındım, senin bu problem çok sık görülen "çarpıntı" ya da gavurcası "palpitations" denilen bir belirti. Dikkat; çarpıntı kendisi bir hastalık değil, sadece bir belirti (semptom).

Çoğunlukla çarpıntının ciddi bir sebebi yok. Kalp zaten vucudumuzdaki en sağlam organ, ona bir şey olması pek de kolay değil. En çok görülen sebepler;
-anksiyete,
-kafein ve sigara kullanımı,
-kokain veya anfetamin tipi uyarıcı ilaçlar,
-yağ yakıcı supplementler,
-egzersiz-spor,
-ateşlenmek
Veya bunların karışımı.

Eğer çarpıntıyla beraber aritmi de varsa daha ciddi sebepleri olabilir. Ama mademki bütün tetkikleri yaptırdın ve hiç bir şey çıkmadı, senin problemin ciddi değil.

Yukarıdaki listenin en üstündeki anksiyete ciddiye alınması gereken bir problem. Çarpıntının sebebi anksiyete ise, bir pskiatr'a gitmen lazım. Bunun antidepresan ilaçlarla kontrol altına alınması mümkün. Sık görülen bir problem olduğu için alınacak önlemler de standart.

hocam öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler.çarpıntı benim bildiğim kalbin oldugundan hızlı atması demek oluyor fakat yaptırdgım tüm ekglerde 55-60 arası çıktı yani gayet yavaş atıyor kalbim.yani şikayetim tam olarak çarpıntı değil.bu rahatszlığımın başlaması sporla beraber oldugundan sporla alakalı bir durum oldugunu düşünüyorum.fakat 1 hafta kadar ara verdiğimde sıkıntı azalıyor fakat bitmiyor.

antrenmanlarım çok yoğun geçmez nefes alışverişlerim de nizamidir.zaten kalbimi en rahat hissettiğim durum anrenman anı oluyor.yani bir off günde yatağa yattığımda çok kötü hissediyorum kalbimi adeta ağırlaşıyor.

6 ay boyunca hep geçer diye umdum fakat bir türlü geçmedi.sizin de dediğiniz gibi kalpte bir problem olsa bırakın diğer tüm testleri basit bir ekg de bile görünürdü yani kalpte bir problem yok gibi görünüyor.fakat ben ki hayatımda doktora gitmemiş biri olarak sırf bu rahatsızlıktan kurtulmak için her yolu denedim hala da deniyorum.dediğim gibi doktorlar tam bir sonuç bulamadığı için ben de çözümü burda arıyorum.

biraz uzun yazdım galiba.sizin bilginize güveniyorum eminim bu sorunu daha önceden yaşayan insanlarla karşılaşmıssınızdır çünkü spor kaynaklı bir durum oldugu kesin.antrenman esnasında kalbim hızlı atınca kendime geliyorum.fakat bir off günde kalbim çok rahatsız hissediyorum.

benim derdime derman olan biri çıkar umarım ne yapacagımı bilemiyorum.. :(

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Mayıs 30th 2013, 20:09

bu sorunun yasla bir alakasi yok. esim 22 yasinda bu problemi yasamaya basladi. ne sigara icer ne kahve icer nede bir ilac kullanir.
2sene boyunca 24 saat belirli zamanlarda agrilari gerceklesiyordu. tabi tetkikleri uzun sure devam ettirdik ama hic birsey yok bulamiyoruz dediler.
en sonunda üniversite hastanesine gittik ve kalbe giden damalarlara baktilar ve sorunu buldular.
suan yas siniri diye birsey yok sonucta saglik ne zaman ne olucagi bilinmiyor. tavsiye larak sunu soyleyebilirim doktorlarin burada soyledikleri sey.
aritmi iyilestikten sonrada tekrar edilebilir nasil yogun yag tuketimi, duzgun nefes alip vermemek, kaffein hic kullanmaman gerekiyor gazozlu iceceklerde dahil cola tarzi kahve vs. kesinlikle icmemen gerekiyor.
yogun su tuketmelisin. beslenmene ve uykuna cok dikkat etmen gerekiyor.
esime soyledikleri bunlar. öncelikle yasla bu isin olmadigini anlaman gerek. yasim genc bulamadilar diye pesini birakmiycaksin.
dedigim gibi kalp yoluna giden damarlara baktir. baska turlu gercekten kalpte sorun olup olmadigini anlayamiyorlar cunki.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 31st 2013, 17:24

hasan1013 yazdı:çarpıntı benim bildiğim kalbin oldugundan hızlı atması demek oluyor fakat yaptırdgım tüm ekglerde 55-60 arası çıktı yani gayet yavaş atıyor kalbim.yani şikayetim tam olarak çarpıntı değil.

Benim bahsettiğim çarpıntı (palpitations) kalbin hızlı atması değil, kalp hareketinin farkında olmak durumu. Yani aynı senin anlattığın gibi, her an kalbin çalışmasının farkındasın.

hasan1013 yazdı:bu rahatszlığımın başlaması sporla beraber oldugundan sporla alakalı bir durum oldugunu düşünüyorum.fakat 1 hafta kadar ara verdiğimde sıkıntı azalıyor fakat bitmiyor.

... kalbimi en rahat hissettiğim durum anrenman anı oluyor.yani bir off günde yatağa yattığımda çok kötü hissediyorum kalbimi adeta ağırlaşıyor.

Burada çelişki var biraz. Eğer antrenman yaparken iyi hissediyorsan antrenman niye buna sebep olsun ki?

hasan1013 yazdı:..kalpte bir problem olsa bırakın diğer tüm testleri basit bir ekg de bile görünürdü yani kalpte bir problem yok gibi görünüyor..
Kalpte tipik bir problem olmadığı kesin. Tabii ki çok ender görülen ve teşhisi zor olan bir derdin olabilir (Göksel Demircan'ın dediği gibi) ama adı üstünde böyle dertler çok ender. Yani olasılık düşük.

Senin probleminin en çok görüldüğü hastalık anksiyete. Yani büyük olasılıkla derdin bu. Bence bir pskiyatr'a gidip onun da fikrini al. Eğer anksiyeteyse halli çok kolay.

hasan1013
Üye
Üye

Mesajgönderen hasan1013 » Mayıs 31st 2013, 17:48

Kemal Siren yazdı:
hasan1013 yazdı:çarpıntı benim bildiğim kalbin oldugundan hızlı atması demek oluyor fakat yaptırdgım tüm ekglerde 55-60 arası çıktı yani gayet yavaş atıyor kalbim.yani şikayetim tam olarak çarpıntı değil.

Benim bahsettiğim çarpıntı (palpitations) kalbin hızlı atması değil, kalp hareketinin farkında olmak durumu. Yani aynı senin anlattığın gibi, her an kalbin çalışmasının farkındasın.

hasan1013 yazdı:bu rahatszlığımın başlaması sporla beraber oldugundan sporla alakalı bir durum oldugunu düşünüyorum.fakat 1 hafta kadar ara verdiğimde sıkıntı azalıyor fakat bitmiyor.

... kalbimi en rahat hissettiğim durum anrenman anı oluyor.yani bir off günde yatağa yattığımda çok kötü hissediyorum kalbimi adeta ağırlaşıyor.

Burada çelişki var biraz. Eğer antrenman yaparken iyi hissediyorsan antrenman niye buna sebep olsun ki?

hasan1013 yazdı:..kalpte bir problem olsa bırakın diğer tüm testleri basit bir ekg de bile görünürdü yani kalpte bir problem yok gibi görünüyor..
Kalpte tipik bir problem olmadığı kesin. Tabii ki çok ender görülen ve teşhisi zor olan bir derdin olabilir (Göksel Demircan'ın dediği gibi) ama adı üstünde böyle dertler çok ender. Yani olasılık düşük.

Senin probleminin en çok görüldüğü hastalık anksiyete. Yani büyük olasılıkla derdin bu. Bence bir pskiyatr'a gidip onun da fikrini al. Eğer anksiyeteyse halli çok kolay.

antrenörüm yanlış nefes alıp verme ya da nefes tutma kaynaklı problem oldugunu söylüyor ama ben bunlara dikkat ediyorum zaten.sizin fikriniz nedir?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 31st 2013, 17:51

Fikrimi yukarıda yazdım.. Bence problem anksiyete.

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir