Diyabet Hastalığı ve Vücut Geliştirme

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Tuğrul Atıcı
Üye
Üye

Mesajgönderen Tuğrul Atıcı » Nisan 10th 2013, 11:58

20 m2 lik bir oda ayarladım, tavan yüksekliği dört metre, iki cephe bahçeye pencereli, geniş ferah bir oda. Öyle oda mı olur demeyin eski evlerden :)
Bu sehpayı almayı planlıyorum : http://www.sporreyonum.com/p/225/altis- ... kacirmayin, belki daha iyi birşey de alabilirim, alacağım yer bir spor salonu, malzemede satıyor elden alacağım yani.

Çoğu hareketi bu sehpa da yapabilirim, omuz pressleri de ayakta veya oturarak yapacağım, Smith machine sağlıklı ama, eskiler hep serbest ağırlıkla çalışmanın daha iyi olduğunu söyler. Hareketlere de hakimim, 2 aylık süreçte 1 ayı smith machine, diğer ayı serbest şekilde yaptım. Nefes kontrollü çalışırdım önceki süreçte, hareketleri nizami şekilde çalıştığım kas grubunu hissederek yapardım.

Sanayide barfiks demiri yaptıracağım, Ters U gibi boru şeklinde, 2 ayağı olacak bu aletin, ayakları da 1'er metrelik uzun geniş kerestelere monte edeceğim, böylece sağa sola veya ileri geri gitme olmayıp sabit kalacak.

Şimdilik bir eksiğim var onuda bir kaynakçı abimiz var ona göstereceğim, arka kol ve kanat çalışmak için makina yaptıracağım, lat pull down hareketi gibi, onu da yapabilirsek artık yapamazsak da ya makine alırım yada idareten alternatif hareketleri yaparım. Bacak hareketi içinde squat ve alacağım bench sehpasında olan düzenek ile yapmayı düşünüyorum. Tabi birde 50 kilo kadar ağırlık(ilk etapta) düz bar, z bar, ve iki adet ağırlık çıkarılıp takılabilen 36cmlik dambıl barları. Isınma hareketlerini ve açma germe hareketlerini de önceden biliyorum, şimdilik kardiyo düşünmüyorum, boyuma göre kilom az, kendimde göreceğim gelişime bağlı, aşırı yağlanma olursa bir koşu bandı alabilrim yada koşuya başlarım dışarıda.

Şimdilik bu kadar Kemal abi, bir eksiğimiz varsa bildirirsen sevinirim. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 10th 2013, 21:20

Resim

Bence ev için en iyi çözüm bu;
Aşağıdaki destek kolları sayesinde nispeten güvenli çalışmak mümkün. Bench press veya squat yaparken kiloyu kaldıramazsan bu kolun üzerine bırakabiliyorsun. Üstten alttan kablo düzeneği de var.. Ve de tabii sırtı kalkıp inen bir sehpa lazım.

1 halter çubuğu, 2 dumbbell çubuğu, bolca ağırlık ve kabloyla çalışmak için 2-3 tutacak.

Dips için de bir aksesuar eklenirse tadından yenmez..

Resim

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Nisan 11th 2013, 07:03

konun basligini degistirdim Diyabet Hastalığı ve Vücut Geliştirme yaptim boylelikle bu konuda sikintisi olanlar burayi bulabilecek bende bu konuyu arastirmaya basladim hepberaber altindan kalkariz bunun vucut gelistirmek isteyen kim olursa olsun heleki saglik problemi varsa ve istekliyse biz yanindayiz tugrul .

Kullanıcı avatarı
Tuğrul Atıcı
Üye
Üye

Mesajgönderen Tuğrul Atıcı » Nisan 11th 2013, 07:15

Makine çok kullanışlı da Kemal Abi bu bizim bütçeyi biraz aşar, ev için en güzeli aslında gelişmiş bir smith makinası almak ağırlık fazla geldiğinde kilit sistemi ile hemen üzerinizden ağırlık kalkabilir, gerçi bunda da var ama malum fiyatları biliyorsunuz.. Piyasa da var 1000 liraya makinalar ama ne kadar sağlam bilinmez.. Herşeye gelsin diyorsanız nerden baksanız 2000-3000 tl sadece makina fiyatı ağırlığıydı diğer aletleriydi derken baya beni aşar, ah imkan olsa da öyle birşey alabilsem..Allah nasip eder belki bir gün çok çalışırsak :)

Kemal abi alacağım alet edevat aslında tam da başlangıç seviyesi için uygun, zannediyorum sonradan ağırlık alırsam 1 yıl kadar beni götürür. şimdilik 45 kilo alacağım 2x10kg, 2x5kg, 4x2,5kg, 4x1,25kg. Dumbellar her türlü kurtarır. Benchde kilo artırımına gideceğim zaman iki adet daha 10luk alırım. Bugun alacağım hepsini, birazdan satın alacağım yere gideceğim, Kurulumu yaptıktan sonra aletlerin fotoğrafını çeker yorumlarınızı alırım abi. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Tuğrul Atıcı
Üye
Üye

Mesajgönderen Tuğrul Atıcı » Nisan 11th 2013, 07:25

Çok teşekkür ederim Edip Abi forum olarak ilginizi ve yardımlarınızı esirgemiyorsunuz ve çok güzel düşünmüşsünüz diğer Diyabet arkadaşlara da çok faydalı olacağına eminim.. İnternete diyabet ve vucut geliştirme yazdığınızda hiçbirşey çıkmıyor, çıkanlar da genellikle Tip2(ilk etapta hap,beslenme ve egzersizle tedavi edilen) çıkıyor.. Bende hem kendim için hem de diğer diyabet arkadaşlar için bütün süreci detaylı bir şekilde yazacağım.. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
murat tahan
forumdostu
forumdostu
İletişim:

Mesajgönderen murat tahan » Nisan 11th 2013, 10:45

Diyabet ve spor

Sağlıklı bir yaşam sürmek için herkesin bir parça egsersiz, spor yapması gerekir , özellikle diyabetli lerde (şeker hastası) kilo alımını ve insülin rezistansını önlemek için önerilmelidir.Kalp hastalık riskinin düzenli egsersiz le azaltılabileceği de düşünülürse, spor un önemi daha iyi anlaşılır.

Haftada 2-3 kez 30 dk egsersiz kalp hastalıkları riskini azaltırken, haftada 4-5 kez yapılacak ortalama 60 dklık egsersizler kilo vermek için gerekebilir.

Diyabetli ler de yarışmacı- hatta profesyonel spor aktivitelerinde yer alabilir.

Spor esnasında aynı insülin dozu daha fazla glikozun hücre içine gönderilmesini sağladığından , aktivite öncesi doz azaltılması gerekecektir.(Çok yoğun spor dan 10 saat sonrası bile hipoglisemi riski olabilir, akşam yatma saatinde ya doz azaltımı ya da ara öğün düşünülmeli.)

Şeker hastası , Spor yapmadan önce şeker ölçümü yapmalı , vücutta insülin yeterli değilse (şeker 250 mg/dl değeri üstünde, keton bakılmalı ) aktiviteden kaçınmalıdır.Böyle bir durumda 0.05 ünite/ kg insülin enjekte edilip birkaç saat seviyenin normale gelmesi beklenmelidir.

Spor sonraları insülin duyarlılığı arttığından, haftada 3-4 kez aktivitesi olanlarda günlük insülin ihtiyaçları azalacaktır.

Spor türüyle enjeksiyon yerinin önemi vardır, doz hesaplaması şaşabilir;
futbol oynayacak birinin iğneyi bacağına yapması halinde insülin hızla kullanılıp beklenenden önce hipoglisemi riski getirebilir, yine yüzme sporunda kola yapılacak iğne de aynı soruna( hipoglisemi) yol açabilir.

Normalde şeker hastası nda spor yaparken şeker seviyesinin düşmesi beklenir, ancak kanda yeterli insülin yoksa şeker yükselmeye başlar.Bu nedenle spor öncesi şeker değerine bakılır( 180 mg/dl üzeriyse), 15 dk sonra ölçülen şeker değeri yükselme eğilimindeyse spor a devam edilmez.

Şeker hastası nda Spor sonrası normalde şekerin düşmesi beklenir, eğer egsersize rağmen şeker yükseliyorsa şunlar akla gelmeli;

1. En sık akla gelmesi gereken , vücutta insülin ’in yeterli seviyede olmadığıdır.

2. Sıcak ve kuru havada yapılan spor larda sıvı azlığına bağlı olarak şeker yüksek değerlere ulaşabilir, bu nedenle aktivitelerde sıvı alımına dikkat etmeli.

3. Turnuva ve yarışlarda stres hormonlarının salınımına bağlı olarak şeker yükselmesi beklenebilir.

4. Halter gibi anaerobik egsersizlerde gelişen hızlı glikoz salınımını karşılayabilmek için spor öncesi daha yüksek insülin seviyesi sağlanması gerekebilir.

Spor öncesi 120mg/dl altındaki değerlerde , yapılacak egsersiz yoğunluğu ve süresine göre 15-30gr karbonhidrat alınmalı, 30dk sonra kontrol bakılmalı.

Seviye 120mg/dl civarındaysa ek karbonhidrat yinelenir ,
Seviye 200 mg/dl üzerinde ise bir şey yenmez.

Egsersiz süresi 30 dk üstündeyse , her 30 dklık süre için 15grlık ek karbonhidrat alınmalı. (spor içeceği, çikolata bar, muz..)

Şeker hastası Spor yapacaksa en uygun zamanlar öğünden sonra ki 45-90.dk’ lardır.

Spor yapılacaksa öğün öncesi insülin dozu 1-2 ünite azaltılabilir, veya porsiyon biraz arttırılabilir.Öğünden sonra 3saat geçmişse ek ara öğün alınması uygun olur.

Diyabetli insülin pompası kullanıyorsa öğün öncesi doz uygulanır, süre 1-2 saati aşmayacaksa pompa çıkarılabilir veya öğün öncesi doz atlanır- spor süresince insülin pompası kalır ve bazal doz devam edilir.

Hafif 60 dk egsersiz veya ağır 30dk egsersiz ile ortalama 50mg/dl şeker düşmesi beklenebilir, buna göre spor öncesi şekere bakılıp ek öğün alınabilir veya hızlı etkili insülin dozu ona göre ayarlanabilir.

Diyabetli Kayak tatili gibi uzun süreli efor gerektiren bir dönem geçirecekse, sonraki birkaç gün insülin hassasiyeti devam edebilir, o nedenle toplam insülin dozunda %10-20 veya daha fazla azaltım gerekebilir.

Diyabetli lerin uzak durması gereken spor dalı ise su altı dalma spor udur, Avrupa ve Amerika da belli koşullar sağlanırsa ancak dalma spor una izin verilir.

Yaklaşık 50 kg ağırlığında bir diyabetli için değişik sportif aktivitelerde kullanılan karbonhidrat düzeyleri saat başına ortalama (yapılan işin yoğunluğu bu değerleri etkiler) olarak şöyledir;

Yürüyüş 15 gr kh / saat

Yüzme,basket, futbol, buz pateni , tenis, kayak
Voleybol ve bisiklete binme 30-45 gr kh / saat

İnsülin ve karbonhidrat ayarlamaları diyabetliden diyabetli ye çok değişir;
Bazısında egsersiz önü bazal ve bolus dozlarının hafif düşürülmesi yeterliyken, bir diğerinde fazla miktarda doz azaltımı gerekebilir.
Bu nedenle diyabetik biri, kendi vücudunun egsersize gösterdiği yanıtı gözlemeli , kayıt etmeli ve sonuçları doktoruyla değerlendirerek bundan sonra nasıl hareket edeceğine karar vermelidir.

Kullanıcı avatarı
murat tahan
forumdostu
forumdostu
İletişim:

Mesajgönderen murat tahan » Nisan 11th 2013, 10:46

bunları buldum umarım yardımı olur

Kullanıcı avatarı
murat tahan
forumdostu
forumdostu
İletişim:

Mesajgönderen murat tahan » Nisan 11th 2013, 10:48

Ülkemizde genetik faktörlerin yanı sıra stres , yanlış beslenme , hareketsiz yaşam gibi problemlerin şeker hastalığının oluşumunda büyük bir rolü olduğunu biliyoruz ve aynı şekilde düzenli egzersiz ve beslenme şekilleri bizim bu hastalığı kontrol altına almamıza yardımcı olabilir. Şeker hastalığı , bir diğer ismiyle diyabet ; vücudumuzda yeteri kadar insülin üretememesi veya insülini kullanamaması sonucu ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Spor , kalp dolaşımını , metabolizmayı ve psikolojik durumu da olumlu yönde etkiler. Düzenli yapılan aktivitenin şeker hastalığına birçok katkısı vardır. Egzersiz esnasında vücut insülin üretimini artırmasa da insülin hassasiyetini artırır. Bu durum egzersizden birkaç saat sonrasına kadar sürebilir. Böylece tip 2 diyabet hastalarında (insüline bağımlı olmayan ) ilaç kullanımı kontrollü bir şekilde azaltılabilir. Şeker hastalığı olan kişiler egzersiz sırasında bazı risk durumlarını taşıyabilir. Özellikle ilaçların etkisi kişiyi hipoglisemiye yani kan şekerinin aşırı düşmesine sebep olabilir. Aktivite sırasında ayaklara önem verilmelidir. Tabanı yumuşak ve ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayaklarda oluşan terin emilmesi için de çorap seçimine özen gösterilmelidir.Aktivite sonrasında da ayaklar kontrol edilmelidir. Su ihtiyacını gidermeli asla susuz kalınmamalıdır. Tip 1 (insüline bağımlı) şeker hastalığına sahip kişilerde , yüksek kilolu ağırlıkların altında nefeslerini tutmaları kalbi olumsuz etkiler .Bu kişiler ağırlıkların kiloları düşük , tekrarları çok şeklinde antrenman yapmalıdır. Tip 2 (insüline bağımlı olmayan) şeker hastalarında da nöropati denilen sinir hastalıkları görülebilir. Bu hastaların sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklılıkları azdır. Tansiyon düşmesi riski taşırlar. Bu yüzden çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda spor yapılmamalıdır. Aktiviteye başlamadan önce ideal kan şekeri aralıkları 120 – 180 mg/dL olmalıdır. Eğer hastanın kan şekeri seviyesi 100 mg/dL ‘den düşük ise , küçük şekerler alınabilir.Ölçümlerde kan şekeri 180 mg/dL üzerinde ise şeker alımı yapılmamalıdır.250 mg/dL ise , aktivite ertelenmelidir. Şeker hastalığı olan kişilerde , ayrıca kalp rahatsızlıkları da varsa olumsuz bir durum oluşmaması için doktora danışması gerekir. Tavsiye edilecek uygun egzersizler aerobik egzersizlerdir. Bunlar; yürüme , koşma , bisiklet , dans , yüzme gibi aktivitelerdir. Aktiviteye başlamadan önce 5 – 10 dakikalık bir ısınma ve aynı şekilde aktiviteden sonra 5 – 10 dakikalık soğuma çalışmaları yapılmalıdır. Isınmak için düşük şiddetli aktiviteler yapılabilir. Uygun şiddette bir aktivite 15 – 20 dakika olarak tercih edilmelidir ve haftada 3 – 5 kez yapılmalıdır. Aktivite sırasında kan şekeri düşmesinde ,egzersiz hemen durdurulur ve içine az miktarda şeker atılmış elma veya portakal suyu içilir. Şekerin kana karışması için 15 dakika dinlenilir.Hasta bu durumda düzelirse ve kan şekeri 100 mg/dL den fazla ise aktiviteye devam edebilir.Toparlamaz ise en yakın hastaneye başvurulmalıdır.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 11th 2013, 13:18

Tuğrul beni facebook'tan ekle lütfen.

Kullanıcı avatarı
Tuğrul Atıcı
Üye
Üye

Mesajgönderen Tuğrul Atıcı » Nisan 11th 2013, 16:21

Ellerinize sağlık Murat, okudum hepsini çok iyi bilgiler var düşündüklerimle tam uyuşuyor aslında, hepsini uygulayabildiğim kadar uygulayacağım sorun olacağını zannetmiyorum inşallah tekrar teşekkür ederim..

Kemal abi aletlerimiz geldi eve, kurdum, ama canım çıktı, depodan al geri yukarı taşı aletleri kur, hepsini tek tek sil elden geçir, üstüne odayı da düzenle bilgisayar masası yataktı falan bugun enerjim kalmadı ama duramıyorum bakalım ufak bir antreman gireceğim tendonların açılması için, bir aydır elimize ağırlık değmedi, hamladığımı düşünüyorum, yine 1 hafta genel antreman gireceğim (yeni başlayanlar antremanı)

Göğüs : Bench, sehpada batterfly(isminı tam hatırlamıyorum),
Omuz : miltary press, lateral,
Ön kol ayakta barbell curl,
Arka Kol : için dumbella yapılabilen extension,
Sırt : one arm dumbell veya bent over row,
Bacak : leg curl, leg extension

8x3 hepsi

İlk etapta böyle gireceğim hamlığı atmak adına.

Kemal Abi Facebook kullanmıyorum maalesef..

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir