Bel Ağrıları

Çesitlı hastalıklar , sağlık bilgileri , gelişmeler , sağlığımız için her konu.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 15th 2013, 05:34

Muhammet SONMEZ yazdı:Bende hafif ağırlıklarda deatlift tavsiye edebilirim. Belki ters gelebilir ama gerçekten bel ağrısını ortadan kaldırıyor. O bölge ne kadar güçlenirse o kadar az ağrı olur kanaatindeyim.Ben günlük 10 saat pc başında çalışan biri olduğum için bende de bel ağrısı vardı.Spora başladıktan sonra çok şükür geçti.İlk deatlift yaptığım zamanı hatırlıyorum belim kopacakmış gibi ağrıyordu.Mutlaka ilk başlarda çok hafif veya boş barla başlanmalı.

Deadlift ve hyperextensions beli arkaya doğru büken kasları çok iyi çalıştırıyorlar. Ama, Yükselin dediği gibi, bu hareketleri bel problemi olanların yapmaması lazım. Daha doğrusu, bel problemi varken yapılmamalı.

Kaslar gerginken üstüne direnç binerse eklemlerin (ligament ve tendon bağların) sakatlanma olasılığı kat be kat artıyor. Tam aksine, kaslar kısalmışken (kasılı halde) üstüne direnç binmesi gayet güvenli.

Deadlift hareketinde (kaldıraç etkisi sebebiyle) en çok direnç kaslar gerginken (öne eğilmişken) biniyor. Bel ağrısı olanlarda bu tehlikeli. Hyperextensions hareketinin üst kısmı güvenli ama onda da öne eğilince yerçekimi çok fazla direnç bindiriyor.

Süpermen hareketinde veya yerde -düz sehpada yapılan hyperextensions hareketinde gergin pozisyona hiç gelmiyoruz. Kaslar sadece kasılı halde çalışıyorlar. Bu sebeple de bel problemi zamanı yapılabilecek ideal hareketler bunlar. Bence tabii.

Deadlift sağlıklıyken yapılmalı. Hatta doğru formla(!) haftada 1 deadlift yapılırsa, bel kaslarını güçlendirerek ileride bel problemi olma olasılığını azaltabilir.

Kullanıcı avatarı
jee
Üye
Üye

Mesajgönderen jee » Haziran 15th 2013, 13:06

Kemal Siren yazdı:
jee yazdı:Çok teşekkürler Kemal abi. Çok iyi oldu bu başlık. Hemen başlıyorum yapmaya. Bu arada 3 ve 4. mesajındaki hareketleri bana göstermemişlerdi çok iyi oldu. Yalnız 2. mesajındaki (forcet upright ) pozisyonunda sırtım ağrıyor. Acaba beli iyice karını iyice öne mi çıkaracağım acaba? Yatıp kalkarken çok dikkat ediyorum. Eğrilip doğrulurken, yerden birşey alırken. Ama özellikle mevsim geçişlerinde oluyor bu ağrı, birden başlıyor. 1.5 ay bu ağrıyı çektiğimi bilirim. İşin götü tarafı iğne bile açmıyor. Başlıyayım bu hareketlere bir müddet bakalım ne olacak...

Bu şekilde oturunca belin mi ağrıyor yoksa daha yukarı kısım mı (göğüs kafesi hizasındaki kısım) ağrıyor? Yukarı kısım ağrıyorsa kaslar alışkın olmadığı için nazlanıyorlar demektir, kısa süre sonra alışıp rahatlayacaklar. Bel ağrıyorsa oturmamak lazım. En sağlıklı oturma şekli bu.

Belim ağrımıyor abi dediğin gibi (göğüs kafesi hizası,arka tarafi) sırtım ağrıyor.Demek ki sırt kaslarım bu oturuş şekline göre zayıf. Zamanla alışır heralde.

hyperextensions ve deadlift hareketlerinin açıkçası 1-2 kez denedim. Bende sorun oldu. Şİmdilik yapmıyorum.

İlginç birşey daha var. Squat yapma diyorlar (salondaki bir doktorda söylemişti) ama salı günkü bacak idmanımda squat ve lunge yaptım sıkıntı yok. Ama leg press te 1 seti bile tamamlayamadım. Belime çok yük bindi 5. tekrarda bıraktım.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 16th 2013, 19:20

Bel problemi olanlarda eğilerek yapılan hareketler riskli. Leg press de eğilerek yapılıyor. Eğilmenin tanımı; üst vucudun bacaklara yaklaşması.

Leg press doğru yapılırsa bu risk azalabilir.

1-Bacaklarla makineyi iterken asla sırttan-omuzlardan destek almamak lazım. Bu durumda bel eklemlerine direnç biniyor. Onun yerine, kıçımızdan destek alıp itmeliyiz. Arkaya tam yaslanmadan, omuzları arkaya dayamadan yaparsan bir sorun olmaz.

2-Fazla aşağı inmemek lazım. Hareketi çok aşağı devam ettirebilmek için kıçımız yukarı doğru kalkmak zorunda. Bu durumda da direnç bele biniyor. Kıç hareketin başından sonuna kadar yerinde kalacak ve bütün ağırlığa destek olacak.

Ve de tabii mantıklı olmak gerekli. Eğer herhangi bir hareket ağrıya sebep oluyorsa o hareketi yapma.

fuziform
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen fuziform » Haziran 18th 2013, 09:38

Arkadaşlar forumu uzun zamandır takip ediyorum üyelik bugüne kısmet oldu. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimiyim bu konuda görüşümü belirtmek istedim. Özellikle kemal siren Bey'in hem bu konuda hem de egzersiz fizyolojisi, biyokimyası mekanizmalar konusunda yazdığı yazılar bence çok doğru bilgiler. Tıp dışı bir insanın bu konularda bu denli doğru ve düzgün bilgilere sahip olması beni açıkçası şaşırttı.

Bel ağrılarına gelirsek ağrılı dönemde deadlift, squat, leg press yapma doğru değil. Uzun süreli istirahatlerin de artık doğru olmadığı söyleniyor. 15 gün istirahat gibi uygulamalar artık yok. Bir- iki gün istirahat sonrası egzersizlee başlamak lazım. kemal beyin anlattığı egzerszilere ek olarak düz bir zeminde yatarken elimizi belimizin bşluğuna koyup, erector spinaları izometrik kasmak ve beli yatağa doğru düzleştirmek yararlı olur. Ayrıca ne kadar güçlü abdominal kaslara sahip olursanız o kadar az bel ağrısı çekersiniz bunu da belirtmek isterim
herkese iyi forumlar

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 18th 2013, 13:50

Hoşgeldin fuziform. İltifatlar için teşekkürler. Forumda profesyonellere şiddetle ihtiyacımız var, bu ve diğer konularda katılımlarını bekliyoruz.

Ama burası samimi bir ortam olduğu için, "siz", "bey" vs kullanmak yasak :)

Probleme en yatkın olan bel ve sonra da boyun omurgası. Bunların önlenmesi ve tedavisi için benzer egzersizler ve duruş alışkanlıkları çok işe yarıyor bence. Benim bu konuda okuduklarım içinde en çok 3 kaynaktan faydalandım;

-Robin McKenzie'nin yazıları (kitabı)
-Arthur Jones'in özellikle lumbar omurgası hakkındaki yazıları-araştırmaları, egzersiz makinesi ve egzersiz tavsiyeleri,
-Jim Johnson'un "bel ağrısına çözüm" kitabı.

Robin McKenzie ve Jim Johnson fizyoterapist. Arthur Jones ise ilkokuldan terk ama egzersiz konusunda bir dahi. Üçünün fikirleri birbirini tamamlıyor. McKenzie duruş bozuklukları ve lardozda düzleşmenin önlenmesiyle ilgili basit egzersizlerden bahsediyor. Arthur Jones bel omurgasının nasıl çalıştığını ve hareket güzergahını en iyi anlatan insan. Ve geliştirdiği lumbar extension makinesinin dünyada bir eşi yok.. Johnson ise multifidis (multifidus?) kas grubunun önemini çok sayıda bilimsel kaynakla destekleyen bir kitap yazmış.

Ben bu konuyu aslında çok daha fazla didiklemek istiyorum. Senin ilgini çekerse devam edelim? Sendeki bilgi birikimini biraz sömürelim :)

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Haziran 18th 2013, 14:14

didikleyin baba... :)

Kullanıcı avatarı
jee
Üye
Üye

Mesajgönderen jee » Haziran 18th 2013, 15:16

Didiklensin lütfen. Hala geçmedi ağrılarım :( Hoşgeldin foruma fuziform

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Haziran 18th 2013, 15:26

fuziform hoşgeldin doğru yerdesin..boyun fıtığını da unutmyalım didiklemeye devam edelim..

fuziform
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen fuziform » Haziran 19th 2013, 08:23

Sıcak karşılamanız için teşekkür ederim arkadaşlar

Mckenzie bu işin babası bence. Biz üniversitedeyken onun egzerszilerini önerirdik tabi her şey gibi camiada bu da tartışma konusu :D

boyun ağrıları bence belden daha dikkat edilmesi gereken bir konu. Nedeni ise servikal ( boyun) omurlarının hareketliliği. Özellikle disk herniasyonu (fıtıklaşma) açısından bir bölge ne kadar hareketliyse o kadar risk mevcut. Bu yüzden biz torakal bölgede (sırt) fıtıklaşma bir trafik kazası, travma gibi neden olmazsa beklemeyiz. Torakal bölge hareketliliği düşüktür. Servikalde özellikle C5-C6 omurlarına dikkat etmek lazım. Bir de lomber bölgede koruyucu kas tabakası geniş iken servikal bölgede daha zayıf.

Bir de her bel ağrısı ve boyun ağrısı fıtık değil tabi. Aslında dikkat çekilmesi gereken bir konu da mofasial ağrı sendromu. Adının böyle havalı olduğuna bakmayın aslında eskilerin kulunç dediği durum :D. sıklığı hiç de az değil

Bunun dışında sorunuz olursa elimden geldiğince sevrek cevaplarım :D

fuziform
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen fuziform » Haziran 19th 2013, 08:35

yanlış yazmışım arkadaşlar miyofasial ağrı sendromu olacaktı

“Sağlığımız” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir