BÜYÜK CROSSFİT DOSYASI; ŞOK ŞOK ŞOK...

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 7th 2013, 23:09

http://www.youtube.com/watch?v=ETPG0tntAa8 crossfit yarışmacıları dereceye girenler falan görüyorsunuz bu adamlar nasıl çalışmıştır tahmin etmek zor değil..

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 8th 2013, 09:59

Başka antreman yaptıklarına kesinlikle inanıyor ve katılıyorum zaten. Bende eksik gördüğüm bölgelerimi yer yer çalıştırıyorum antreman sonlarında.

Benim vurgulamak istediğim crossfit'de istenen performans düzeyinin zaten normalde fitness ile ilgilenen birinden çok çok yüksek olduğu ve bunun bir çok insana yeterli geleceği.

Ben crossfit'i alakasız görünse de Mike Mentzer'in ve Dorian Yates'in felsefesi ile çok yakın buluyorum, sınırları zorlamak, tükenene kadar çalışmak, crossfit kuralları sayesinde hakkını verdirerek bunu yaptırıyor, klasik body building antremanlarında bunu uygulayabilenler varsa ne ala, fakat dediğim gibi bence crossfit şehir insanı için güzel ve zevkli bir alternatif.

Zaman içinde kazanımların azalıp duracağı fikrine yine yorum yapamıyorum, çünkü o kadar tecrübem yok henüz.

Crossfit'de sporcuların AAS kullanımı hakkında bilgin var mı? Yarışmalarda doping testi yapılıyor mu?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 8th 2013, 11:08

Sebastian makale nefis, ellerine sağlık. Hem yoğun bilgi içeriyor hem de okuması keyifli..

Bendeniz pek fazla Crossfit taraftarı değilim.. Zaten başka başlıklarda da bu konuda yazışmıştık. Ortaya bir kaç fikir;

-Crossfit bir şirket adı. Yani antrenman metodundan çok bir ürün pazarlanıyor. Antrenmanlar ve yarışmalarda circuit training ve interval training metodları kullanılıyor. Ve de tabii yaratıcı-değişik egzersizler; strongman, powerlifting, olimpik halter egzersizleri var. Bunlara eklenen vucut ağırlığı egzersizleri de kullanılıyor.

-Crossfit dogmaları var. Mesela makineler asla kullanılmıyor. Kasların izole edilmesi yasak! Neden? Çünküsünü ne bilimsel ne de mantıksal açıklayamıyorlar..

-Crossfit idmanlarında ve yarışmalarında bazı hareketler çok hızlı ve çok kötü formda yapılıyor. Sebastian da bundan bahsetmiş zaten.. Bu tip çalışmak sakatlanma şansını çok arttırıyor.. Bence özellikle başka bir spora destek olarak yapılması bu sebeple sakıncalı. Destek idmanları planlanırken sakatlanma olasılığı minimumda tutulmalı..

Amaa, elbette ki çok iyi tarafları da var.

-Aerobik kondisyonu, laktat sınırını arttırıcı etkisi.

-Antrenmanları keyifli. Bu çok önemli, çünkü keyif alınırsa uzun süre yapılır ve egzersizin asıl faydası ömür boyu yapılırsa ortaya çıkıyor.

-Keyif yanında bir aidiat duygusu yaratıyor. "Crossfitçiler" bir klüp gibi oldukları için, yine bu uzun süre devam motivasyonu oluşuyor..

-Her ne kadar (bence) kütle-güç gelişimi için ideal olmasa bile, tabii ki hiç çalışmayanlara göre kütle-güç artışı da oluyor.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 8th 2013, 11:21

sebastian tebrikler hayırlı olsun ilk makalen...
bulunduğum salona crossfit parkuru yapmayı düşünüyoruz bu aralar araştorma içindeydik iyi denk geldi...

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 8th 2013, 11:25

ben crosfiti salon üyelerinin yüzde 70 i gelip geçici üyelerden oluşur bunun nedenide ağırlık antremanlarını sıkıcı bulmalarıdır...hem çeşitlilik sağlamak hemde takım sporları yapan özel ders alan üyelerimin kondisyonunu arttırmak için uygulanabilir buldum...

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Şubat 8th 2013, 14:04

Zamanida ilgimi ceken bir spor dali olmustu ancak bir cok videoda sadece bu sporla bu vücutlain yapilmasinin imkansiz oldugunu dusunuyorum.
Bu sporla ugrasmak icin iyi bir spor gecmisi gerekiyor kondisyon ,ani guc patlamasi ,agirlik , dayaniklilik..
Bukadar karmasayi icinde barindiran bir sporun vücuda ileride bir zarar olusturacagini dusunuyorum. Sizinde dediginiz gibi hareketlerin nizami olmayisi sakatlanma riskini cok arttiriyor. Tabi yarismalara katilmayacagimiz icin hareketleri nizami yapmaya calisabiliriz ama buda grup icerisinde ve dengesinde yapilan bir spor icin cok göze batici olacak ve insan psikolojisinin vermis oldugu takintiyla hareketlerin en kisa zamanda bitmesini ve grup icerisinde bir mertebeye ulasmayi düsündürecektir. Buda ileride eklem, kemik agrilarina sebep olabilir diye dusunuyorum..
Yarismalarda kondisyon ön planda cunku dayaniklilik artisi saglamak gerekiyor bunuda crosfitt yaparak saglamk mumkun degil. Bu insanlar duzenli kosular duzenli body yaparak bu seviyeye gelebilirler. Crosfit sizinde bir cok videodan gördügünüz gibi bir pazarlama stratejisi göz boyamadir benim icin. Yillardir bukadar cok bahsedilen ve bukadar abartilan baska bir spor dali daha gormedim acikcasi..
Bana arti getirisi nedir:eglencedir. Zor olabilir ama alisilmiyacak hic bir zorlukta yoktur.

Jacklifter
Üye
Üye

Mesajgönderen Jacklifter » Şubat 8th 2013, 16:48

Göksel Demircan,

Crossfit yaptınız mı önceden bilmiyorum, fakat göz boyama ve aldatma olarak düşündüklerinize kesinlikle katılmıyorum. Bence crossfit ile uğraşan sıradan bir insan çok iyi esneklik, dayanıklılık, patlayıcı güç ve kas kütlesi seviyelerine ulaşabilir. Nizami olmayan bir hareketle her sporda kendinizi sakatlayabilirsiniz, ileride vücuda zarar oluşturabilir düşünceniz ağır girilen squat, deadlift, bench press gibi hareketler için de geçerli mi acaba?

Açıkcası ben de bu kadar üvey evlat muamelesi gören bir spor dalı görmedim. Crossfit amaçlarınıza uygun olmayabilir, bir vücut geliştirmeci gibi görünmek istiyorsanız o şekilde çalışırsınız, bir powerlifter gibi ağırlık kaldırmak istiyorsanız ona göre çalışırsınız. Esneklik, dayanıklılık, patlayıcı güç vs. özelliklerinizi aynı anda geliştirmek istiyorsanız crossfit ile ilgilenirsiniz. Bence durum bu kadar basit.

Complete as many rounds as possible in seven minutes of:
315 pound Deadlift, 7 reps
20 meter Sprint
14 One legged squats
21 Double-unders
20 meter Sprint

Three rounds for time of:
Run 800 meters
Rest 2 minutes

For time:
205 pound Front squat, 20 reps
30 Box jump, 30 inch box
40 Kettlebell swings, 1.5 pood
50 Wall ball shots, 20 pound ball

Siteden son 3 antremanı aldım. Bu hareketleri sitede birinci olan zamanlara yakın yapabilmek için bence ciddi kas kütlesi ve ana-aerobik performans, laktat toleransı gerekiyor. Çok avam bir argüman olarak gelebilir fakat, benim gördüğüm kadarı ile crossfit'i fanatik bir seviyede eleştirenler ya deneyip yapamamış ya da zaten anlamaya çalışmamış sadece konuşmuş olmak için konuşan insanlar. Bunu hepinizi tenzih ederek söylüyorum, sadece etrafımdaki insanlardan gözlemimi aktardım.

Kullanıcı avatarı
Göksel Demircan
VIP
VIP

Mesajgönderen Göksel Demircan » Şubat 8th 2013, 19:43

Benimde asil söylemek istedigim bu zaten. Yani bu tarz ani güc patlamasi ,dayaniklilik , asiri zorlama yasanan bir sporu yapmak icin saglam bir cardio ve body gecmisi gerekiyor.
Sunu bana soyleyebilirmisiniz ilk gunden yapilan antrenmanlari spor gecmisi olmayan bir insanin kaldirmasi mumkunmu? Bnce mumkun degil.
Spor iyi olabilir ama crosfit bir cok dalin birlesimidir ve ciddi bir saglik gerektiriyor. Profesyonellik gerektiriyor. Ama gelisim acisindan hic bir olumlu yonunu dusunmuyorum. Tabi sahsi düsüncem bu benim. Bircok yazi okudum zamaninda crosfitt icin ama olumlu bir yanini goremedim dayaniklilikdan baska.

mj23
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen mj23 » Şubat 8th 2013, 19:46

Göksel Demircan yazdı:Zamanida ilgimi ceken bir spor dali olmustu ancak bir cok videoda sadece bu sporla bu vücutlain yapilmasinin imkansiz oldugunu dusunuyorum.
Bu sporla ugrasmak icin iyi bir spor gecmisi gerekiyor kondisyon ,ani guc patlamasi ,agirlik , dayaniklilik..
Bukadar karmasayi icinde barindiran bir sporun vücuda ileride bir zarar olusturacagini dusunuyorum. Sizinde dediginiz gibi hareketlerin nizami olmayisi sakatlanma riskini cok arttiriyor. Tabi yarismalara katilmayacagimiz icin hareketleri nizami yapmaya calisabiliriz ama buda grup icerisinde ve dengesinde yapilan bir spor icin cok göze batici olacak ve insan psikolojisinin vermis oldugu takintiyla hareketlerin en kisa zamanda bitmesini ve grup icerisinde bir mertebeye ulasmayi düsündürecektir. Buda ileride eklem, kemik agrilarina sebep olabilir diye dusunuyorum..
Yarismalarda kondisyon ön planda cunku dayaniklilik artisi saglamak gerekiyor bunuda crosfitt yaparak saglamk mumkun degil. Bu insanlar duzenli kosular duzenli body yaparak bu seviyeye gelebilirler. Crosfit sizinde bir cok videodan gördügünüz gibi bir pazarlama stratejisi göz boyamadir benim icin. Yillardir bukadar cok bahsedilen ve bukadar abartilan baska bir spor dali daha gormedim acikcasi..
Bana arti getirisi nedir:eglencedir. Zor olabilir ama alisilmiyacak hic bir zorlukta yoktur.

ozaman halkali cimnastikciler, street workoutcular , powerlifterlar vucut yapamazdi. Sen lift yaptigin zaman, kaslarda hipertrofi olusacaktir illaki. Buda guc ve kas gelisimi demek.

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Şubat 9th 2013, 01:17

mj23 şimdi şöyle; jimnastik, boks, mma, powerlift vb spor dallarını yapıpta kaslananda o spor yüzünden kaslanmıyor dikkatini çekerim, ben çok incelediğim için biliyorum ki; exta kas hacmini artırıcı idmanlar yapıyorlar, bu hem tercih meselesi hemde mecburiyette olabiliyor, şimdi wiladimir klitcko inanılmaz kaslı, david haye çok kaslı ama sinan şamil sam kaslı değil ?
He bazı kişiler genetik olarak yatkındır zıplasa bile belli bir kas olabilir yada inşaatta çalışsa bile kaslanabilir ancak bu bir yere kadar o dediğin jimnastikçiler sadece jimnastikle o kasları elde ediyor sanıyorsan büyük yanılgı içindesin...

Jacklifter o dediğin şeyler göz korkutmasın al bende sana yazayım triatlon, yada al 500 kg kaldır sonra 1000 tane şınav çek, üzerine 50 barfiks çek...

Peki ne işime yarayacak bu benim ? bunları yapıyor sonra 1 round dayanamıyor peki neden ?

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir