Halter Milli Takımında Doping Şoku

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Halter Milli Takımında Doping Şoku

Mesajgönderen İlter Elmas » Şubat 19th 2013, 09:39

23 Yaş Altı Halter Milli Takımı'nda bulunan 16 sporcunun doping yaptığı ortaya çıktı. Sporcuların testlerinde yasaklı 'Stanozolol' maddesi çıktığı tespit edildi.

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş'u istifaya götüren doping olayının ardından ikinci bir doping şoku daha yaşandı...

Ercan Ata'nın Doğan Haber Ajansı'nda yer alan haberine göre, geçen yıl Kasım ayında İsrail'de düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Halter Şampiyonası'nda 5 Türk sporcunun testlerinde doping kapsamına giren yasaklı 'Stanozolol' maddesi bulunmuştu. Köln'de bulunan doping kontrol merkezinden gelen numunelerin dopingli çıkması üzerine o dönemin başkanı Hasan Akkuş, tüm sporcuların numunelerini yeniden Köln'e gönderdi. Geçen hafta cuma günü Köln'den gelen cevap ise federasyon yetkililerini şok etti. 5 sporcunun dışında gönderilen 16 numunenin de dopingli çıkması federasyon yetkililerini şaşırtırken, bugün tüm sporculara dopingli oldukları tebliğ edildi.

Alıntıdır.

Kullanıcı avatarı
bodybuilder
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bodybuilder » Şubat 19th 2013, 09:43

Halter ve doping kullanmasalar şaşılır . Burdaki önemli olan yakalanmış olmaları yanlışlık burda .Türk sporcular bu işi bir türlü öğrenemiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 19th 2013, 13:06

Stanozolol neymiş diye baktım, meşhur Winstrol'müş meğer. DHT türevi oral ve karaciğeri mahvetme potansiyeli olan bir AAS. Yağlandırmıyor-su tutturmuyor. Fazla androjenik değil ve estrojenik hiç değil. Herhalde ya ahmak bir antrenör yardımcısı bunu getirdi ve hepsine kullandırdı ya da dışarıdan bir satıcı haltercilerden birinin vasıtasıyla hepsine sattı. Çünkü eğer bilinçli biri kullandırsaydı gerekli önlemler alınıp yakalanmazlardı. Bodybuilder'in dediği gibi...

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 19th 2013, 15:31

geçici halter federasyonu başkanı zeki soyadını dunuttum bu sabahki açıklamasında"bu doping kontrolünü biz federasyon olarak sporcuları kontrol için yaptırdık hiç bir uluslararası yaptırımı olmayacaktır ve sporcuların şimdilik isimlerini saklı tutuyoruz gerekenler yapılacaktır "dedi...
kemalin de dedği gibi ya bilinçsiz bir antranör yada yardımcısı tarafından kullandırıldı ama benim düşüncem ki bunun çok örnekleri var bir veya bir kaç sporcunun doping satıcısı arakdaşı varsa ve kullanıyorlar ise diğer takım arkadaşlarıda bundan dolayı satın alıp kullanmış olabilir...
isim vermiycem böyle bir olayda var yakından tanık olduğum hem satıcı hem vücutcu bir güreşçiyi çalıştırırken doping maddesi kullandırtıyor güreşçi yılların şampiyonu ama doping hakkında bilinçsiz çünkü hayatında hiç kullanmamış antreman yaptıran adama sırtını dayamış güvenmiş ve kullanış ve doping cezası aldı onca yıllık idolun kariyeri sarsılmıştı...
herşey sporcunun elinde biraz kafasını kullanacak...
"ben sporcunun zeki çevik aynı zamandada ahlaklısını severim"M.Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Muhammet SONMEZ
VIP
VIP

Mesajgönderen Muhammet SONMEZ » Şubat 19th 2013, 15:42

Geçen bir gazatede Hidayet TÜRKOĞLU'NUN doping nedeniyle 20 maç ceza aldığını okumuştum.Kanında methenolone çıkmış.Bilinen primabolan ilacı.

NBA'den yapılan açıklamada, Hidayet Türkoğlu'nun kanında yasaklı methenolone maddesine rastlandığı ifade edilirken, doping kurallarına uymadığı gerekçesiyle de 20 maç ceza verildiği belirtildi.

Hidayet Türkoğlu yaptığı açıklamada, "Geçen yaz Türkiye'deyken omzumdaki sakatlığın çabuk iyileşmesi için antrenörümden ilaç aldım. Bunun yasaklı bir madde olduğunu bilmiyordum ve almadan önce de kontrol etmedim. Ancak bu tamamen benim hatam. Orlando Magic'ten, ligden, takım arkadaşlarımdan ve taraftarımızdan özür diliyorum. Yaptığım hata nedeniyle gerçekten çok üzgünüm" dedi.
Orlando Magic Genel Menajeri Rob Hennigan ise, Hidayet Türkoğlu'nun bilmeden yasaklı maddeyi kullandığını belirterek, "NBA Listesi'nde 125'ten fazla yasaklı madde var. Oyuncularımızı, listenin içeriği ile ilgili bilgilendirmeye çok zaman harcıyoruz ve açıkçası bunu yapmaya devam edeceğiz. Dürüstçe bir hata olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
kosla
Üye
Üye

Mesajgönderen kosla » Şubat 19th 2013, 19:24

Anlaşıldı federasyon başkanı bir kaç kişinin canını yakmak istemiş ve yakmış nedir bu çekememezlik yazıklar olsun

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 19th 2013, 19:26

ne gibi çekememezli,k...

Kullanıcı avatarı
Asil Çeçen
VIP
VIP

Mesajgönderen Asil Çeçen » Şubat 19th 2013, 19:50

Ben bu olayları öğrencilerin sınavda kopya çekmesine benzetiyorum.Herkes çekiyor yakalanan suçlu oluyor.Ayrıca haltercinin winstrol ile ne işi varmış çözemedim.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Şubat 19th 2013, 20:31

her ne olursa olsun milli sporcu olmuş bir halterci kul lan ma ya cak...bu çekememezlikle falan adlandırılamaz...akıllı olcaksın adını lekelemeyeceksin bu kadar basit ne federasyonda suç bulacaksın nede antrenörde...

Kullanıcı avatarı
CagKah
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen CagKah » Şubat 19th 2013, 20:40

Kaç sporcu varmış ki 16 sporcu dopingli çıkmış?Rakam bayaa yüksek.

“Diğer Sporlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir