Vücut Geliştirme de Ne kadar ve ne Sıklıkta Protein alınmalı

Vücut geliştirmeye hakkında merak edilenler,seminerler.kurslar,yarismalar site ve sporla ilgili genel tartışmalar, duyurular, fikirleriniz, eleştirileriniz vs.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Vücut Geliştirme de Ne kadar ve ne Sıklıkta Protein alınmalı

Mesajgönderen Vucutor3 » Eylül 11th 2009, 01:50

Yeni Başladımız Çalışmamızda İlk Konumuz :

Vücut Geliştirme sporunda Ne kadar ve ne Sıklıkta Protein alınmalı ?

Sorusuna cevap arıycaz herkesin bu başlığa mutlaka katılarak fikirlerini bugüne kadar edindiği bilgileri yazmasını tartışmasını istiyorum böylelikle doğruya hep beraber ulaşarak bilgiyi paylaşmış yanlışlardan arınmış olucaz....
En son Vucutor3 tarafından Aralık 7th 2009, 05:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 11th 2009, 02:41

Bu konudaki dusuncelerimi birbirine baglantili 4 baslikta topladim. Bazi kisimlari tekrar olacak ama kusura bakmayin artik.

1-Vucut agirliginin degil ideal (ya da yagsiz agirligin) 1 veya 1.5 kati kadar protein alinmasi mantikli. Maksat yag dokularini beslemek degil, kaslara gerekli proteini vermek. Onun icin de protein alimi kas miktarina gore hesaplanmali. Pratik olarak; 80kg ve %15 yag orani olan bir kiside 12kg yag var. Yani, 68kg saf doku sahibi (organ-kemik-kas). Gunluk protein ve enerji alimini saf doku miktarina gore hesaplamali. Eger vucut agirliginin 1.5 kati proteín almak istiyorsa 68kg x 1.5 = 102gr proteín almali.

2-Yedigimiz proteinin hemen hemen yarisi glukoza donusuyor. Ozellikle buyuk miktarda (>20gr) ve hizli kana karisan (whey) protein alinirsa bu donusum orani artiyor. Mesela gunluk protein ihtiyacimizin 100gr oldugunu kabul edersek, bunu 5 ogune parcalayarak 20´ser gr almak daha mantikli. Boylece daha buyuk miktarda amino asitten faydalanmis oluyoruz, ve daha az miktari glukoza cevriliyor.

3-Cok karbonhidrat alan insanlarda protein ihtiyaci cok olmuyor. Vucutta glukoz ihtiyaci olunca (ozellikle beyin icin) proteinler (kaslar) parcalanarak karacigerde glukoza donusuyor. Eger diyetle yeterli karbonhidrat alinirsa proteinlerin parcalanmasina ihtiyac kalmadigi icin, protein ihtiyaci azaliyor.

4-Yag kaybetmek icin dusuk kalorili diyet yapanlarin normalde kullandiklarindan daha fazla protein almalari lazim. Boylece kas kaybini minimuma indirmek mumkun olabilir. Dusuk kalorili diyetlerde kaslar parcalanarak glukoza cevriliyor. Daha cok protein alinarak bu parcalanmanin onu alinabilir. Saf doku miktarinin 2 kati gr protein alinmasi mantikli.

Yüksel Bayram
VIP
VIP

Mesajgönderen Yüksel Bayram » Eylül 11th 2009, 09:23

ksirene tamamen katılıyorum..yani vücut ağırlığının 1.5 2 katı protein bence firmaların satış taktiği ha prolar steroidciler hariç..kendimden örnek vereyim tamamen amtörce ve hobi olarak bu sporla ilgileniyorum ve hiçbir ek besin almıyorum evde ne pişerse onu yiyorum ha çok yağlı şekerli fast food ciips kola gibi alışkanlıklarım yok karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz haftada 1 gün tavuk 1 gün balık günde 1 yumurta süt ve yoğurtla aram iyi ..tüm besinlerden orantılı olarak almaya özen gösteriyorum ..baklagillere bayılırım ekmeksiz doymam..gelelim sonuca yarışamcı değilim ama yaşıtlarıma göre iyi görüyorum kendimi..artı ramazanda sadece 2 öğün beslendim ve ne geldiyse yedim iftardan önce yarım saaat ağırlık yarım saat kardiyo yaptım (yanlış olduğunu biliyorum) tam 3 kilo verdim ..armut bir göbek vardı büyük ölçüde gitti bel 88 den 84 indi ancak çok aşırı bir kas kaybı olmadı sonuçta anlatmak istediğim proteini abartmamak lazım ksrenin dediği gibi karbohiratı çok alanların protein ihtiyacı çok olmuyor..protein ağırlıklı beslenmek israf edilmeyecek kadar pahalı yeteri kadar antremanlardan sonra almak bana uygun geliyor..süt yoğut yumurta tavuk yeterli bence ..konuyu dah a öncede tartışmıştık makarna patates pilavla gayet cüsseli (kaslı) insanları vede deli gibi protein almada bu hale gelen insanları düşünürsek biryerleerde yanşış olduğu kesin..herkese teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Eylül 11th 2009, 12:36

World health organization (who) na göre normal insan için ağırlığının 0.5 katı gramı kadar protein tavsiye ediyor. Ama çoğunlukla kilo başına 0.8 gr. protein alımı hakim. Atletlerde ise 1.2-1.5 arası olması gerektiğinden ve mümkün olduğunca besinlerden alınması gerektiğinden bahsediliyor. Bugün mailime bu konu geldi. İlgili linki de verebilirim ingilizce bilenler bakabilir. Alınacak günlük protein ihtiyacı 5-6 öğüne 2-3 saatte bir alınacak şekilde olmalı bence. Ama ağırlıklı olarak sabah kalkınca ve antreman sonrasında artırılmalı miktar. Örnek verecek olursam, günlük 170 gr. proteine ihtiyacı olan birisinin sabah 35 gr antremandan sonra 35 gr ve diğer kalan 100 gr proteini 4 e eşit şekilde bölerek (25gr.) almasıdır. Bu benim genelde uygulamaya çalıştığım düzen.

lokmanicen
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen lokmanicen » Eylül 11th 2009, 16:22

KSİREN arkadaşımızın yazdıkalrından şunu anladım.mesela 80 kgda yarışan arkadaşaımız bulk sezonda 100 kılo oluyor.kılosunn 2 katı protein alacağına göre 100 kıloya göre değil.yani günlük 200gr değilde 80kg ma göre 160gr proteın alması lazım diye anladım

Kullanıcı avatarı
misericordia
VIP
VIP

Mesajgönderen misericordia » Eylül 11th 2009, 16:59

tam böyle degil.gerçi akıl öğretmek bize düşmez belki ama yagsız agırlıgı ne ise ona göre protein tüketmeli insan. zaten 20 gramdan fazlası sentezlenemiyor. 24 saat boyunca alınabilse protein 3 er saatten bölsek 8 öğün eder 8 öğün 20 gramdan zaten 160 gram eder en fazla ki gece kalkıp yemek yediğimizi düşünürsek.. steroid kullnılmıyorsa zaten saçma bu kadar çok tüketim.

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Eylül 11th 2009, 17:08

Vücut geliştirme sporu uzun yıllardır bilimsel olarak yapılıyor herşeyi çözen bilim adamları için bu çok basit bir konu o zamanlar kilo başına 2 gr demişler şimdi de öyle diyorlar bir değişiklik yok

ksiren in yaklaşımı gayet mantıklı ama arada dağlar kadar bir fark yok adam off sezonda 10 kilo yağlansa fazladan 20 gr protein alcak yani yağ fazlalıgı 40 kg olsa hadi tamam derim ama 20 gr proteini fazladan alsa ne olur almasa ne olur

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Eylül 11th 2009, 17:11

misericordia yazdı:tam böyle degil.gerçi akıl öğretmek bize düşmez belki ama yagsız agırlıgı ne ise ona göre protein tüketmeli insan. zaten 20 gramdan fazlası sentezlenemiyor. 24 saat boyunca alınabilse protein 3 er saatten bölsek 8 öğün eder 8 öğün 20 gramdan zaten 160 gram eder en fazla ki gece kalkıp yemek yediğimizi düşünürsek.. steroid kullnılmıyorsa zaten saçma bu kadar çok tüketim.

20 gr mı ? 30 hatta 35 e kadar çıkabiliyor diye biliyorum

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 11th 2009, 18:37

lokmanicen yazdı:KSİREN arkadaşımızın yazdıkalrından şunu anladım.mesela 80 kgda yarışan arkadaşaımız bulk sezonda 100 kılo oluyor.kılosunn 2 katı protein alacağına göre 100 kıloya göre değil.yani günlük 200gr değilde 80kg ma göre 160gr proteın alması lazım diye anladım
Evet, demek istedigim bu.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Eylül 11th 2009, 18:58

SRHT DMRTŞ yazdı:Vücut geliştirme sporu uzun yıllardır bilimsel olarak yapılıyor herşeyi çözen bilim adamları için bu çok basit bir konu o zamanlar kilo başına 2 gr demişler şimdi de öyle diyorlar bir değişiklik yok

ksiren in yaklaşımı gayet mantıklı ama arada dağlar kadar bir fark yok adam off sezonda 10 kilo yağlansa fazladan 20 gr protein alcak yani yağ fazlalıgı 40 kg olsa hadi tamam derim ama 20 gr proteini fazladan alsa ne olur almasa ne olur
Yuksek miktarda protein alinmasi gerektigi uzun yillardir VG dergilerinde yaziliyor. Ama tavsiye edilen miktarlar nereye bakilsa baska. Amerikan dergilerinde Vucut agirligi (lb) x 2 olarak tavsiye edilirken, Avrupa´da bunun hemen hemen yarisi olan vucut agirligi (kg) x 2 tavsiye ediliyor. Hatta zaman zaman 2.5 kati veya 1.5 kati tavsiye eden makaleler gormek mumkun. Yani genel kabul goren belirlenmis bir miktar yok.

Bu VG dergilerinin durumu. Bilim adamlarinin fikirleri ise cok daha karisik ve celiskili. Birinin ak dedigine oburu kara diyebiliyor. Her yeni arastirma hem bilgileri arttiriyor, hem de yeni sorular ortaya cikariyor. "bilim adamlari olayi cozdu" iddiasi dogru degil. Bence daha isin basindayiz.

Son zamanlarda agirlik calisanlar uzerinde yapilan bircok bilimsel gozlem yuksek miktarda alinan proteinin hic bir zararli yan etkisi olmadigini gosteriyor. Ayrica benim okudugum 2 arastirmada da antrenmandan sonra alinan proteinin kas yapiminda etkili oldugu ama 20gr´dan cok alinmasinin ilave bir faydasi olmadigi gozlemlenmis. Su anda seyahatteyim. Bu bilgilere ait linkleri ancak Pazar gununden sonra verebilecegim

“Genel, Duyuru & Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir