Üçgenin dövüş sanatlarında yeri nedir?

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
L.Dean
forumdostu
forumdostu

Üçgenin dövüş sanatlarında yeri nedir?

Mesajgönderen L.Dean » Eylül 2nd 2013, 16:16

Başlık yeteri kadar açıklayıcı olmadı,üzgünüm.
Uzun bir zamandır merak ettiğim ama bulamadığım bir şeydi bende sormaya karar verdim.

Galiba ayak hakimiyeti için ama

yere çizilip,atılan adımlar üstüne veya içine gelmeyecek , üçgenin çevresine ve çizgilerin yanına gelecek şekilde koyulan bu üçgen nerede ve ne amaçla kullanılır.

Resim

sanırım adımlar şuna benzer şekilde atılıyordu.

Resim

Kullanıcı avatarı
Serdar_esp
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Serdar_esp » Eylül 2nd 2013, 17:32

Denge ile alakalı bir durum. üçgenin herhangi iki köşesine adımlarını koyduğun zaman açıkta kalan köşe senin denge noktan olacaktır.bu yöne doğru bir çekme - itme veya bu yönden gelecek bir darbe senin dengeni bozacaktır.

Kullanıcı avatarı
L.Dean
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen L.Dean » Eylül 2nd 2013, 19:36

Teşekkürler :) ,peki herhangi bir dövüş sporunda mı yoksa belirli bir sporda kullanılıyor.

Denge noktası bu poziyonlardayken nasıl korunuyor.

Bu konulara yabancıyım ama ilgi duyuyorum,son sorum belki buradan söyleyerek anlatılacak bir şey değildir,yinede merak ettim :)

Kullanıcı avatarı
Serdar_esp
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Serdar_esp » Eylül 2nd 2013, 22:34

Dediğin gibi ... burdan açıklaması bir yere kadar olur ama vücudunla tecrübe etmeden bir anlam ifade etmez.

savaş sanatları genelde aynı eksendedir ama tek bir doğru yoktur.kişiye göre değişir.

Kullanıcı avatarı
L.Dean
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen L.Dean » Eylül 2nd 2013, 23:57

Tekrar tekrar teşekkür ederim :) Çok aramış bulamamıştım,çok sağol :)

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Eylül 3rd 2013, 10:50

Boksa ilk gittiğim gün hocanın öğretmeye çalıştığı şey budur,üçgen hikayesinden olmasada duruş en önemli şeydi boksta eğer dimdik pozisyonda durursan (istersen deniyebilirsin,denemesi bedava :) ) yumruk attığında tüm dengen alt üst oluyor onun için böyle bi duruş vardır sporlarda arkdaki bacağından güç alarak vurursun ver gerçekten etkili olur ve sendede 1 cm bile kıpırdama olmaz ,bunu bu duruşa borçluyuzdur (:

Kullanıcı avatarı
L.Dean
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen L.Dean » Eylül 3rd 2013, 13:29

Çok haklısın ,yeni farkettim bu üçgen duruşları anlamamıza gerçekten yardımcı oluyor.

Denge noktasını nasıl koruyacağımızı düşünürken sanırım üçgenin nasıl kullanılacağını anladım.

Düşündüm ve eğer biz bu noktayı korumak istiyorsak onu arkamıza almalıyız,böylece önümüzde açık denge noktası kalmaz.
Dengemiz bozulmaz.

Sonra uygulamaya karar verdim.

Önce üçgeni kum torbasının karşısına çizdim.
Duruşumu aldığımda denge noktası ön tarafımda kaldı ve attığım yumrukla bende sarsıldım.
Nasıl duracağıma anlam veremedim.

Sonra anlamama yardımcı olacağı düşüncesiyle geniş bir alana çizdim ve her tarafına bir rakip koydum.

Farklı yerlerdeki rakiblere göre kendinimi ayarladığımda farkettim.

Eğer rakip (resimde siyah nokta) üçgenin sivri köşesinde ise ayaklarımızı böyle koyduğumuzda denge noktasını kapatıyoruz

Resim

Eğer biraz daha yan tarafta ise ona doğru dönerek bu şekilde kapatıyoruz.

Resim

Yani rakibin yerine göre en geniş olan denge noktasını yanımıza yada arkamıza alıyoruz.

Ve attığımız yumrukta yada aldığımız darbede sarsılmıyoruz :) .

Sanırım durmadan farklı yerlerden saldıran hızlı rakiplerde ve çoklu dövüşlerde kullanılıyor,durduğunuz yerde size farklı yerlerden gelen darbelere uygun poziyonu almanızı,daha iyi karşı koymanızı sağlıyor.

Mümkünse sizde deneyebilirsiniz.
Fikirlerinizi ve bulduğum kullanımın doğruluğunu merak ediyorum :) .

Kullanıcı avatarı
Serdar_esp
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen Serdar_esp » Eylül 3rd 2013, 14:43

Ayak baş parmağın rakibi gösteriyorsa vücudun açık demektir.
Rakip, siyah nokta serçe parmağının hizasında olursa daha kapalı guardın olur. Ben bunu tercih ediyorum.

Kullanıcı avatarı
L.Dean
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen L.Dean » Eylül 3rd 2013, 15:46

:) teşekkürler,bu benim çok dikkatimi çeken çoğu yerde gördüğüm bir şeydi,antrenman videolarından filmlere kadar birçok yerde gördüm fakat ne olduğunu bilmiyordum.

Ben daha fazla araştırıp,öğrenmeliyim. Bakalım başka soracak neler bulacağım :) .

İlgilendiğiniz için ikinize de çok teşekkür ederim :)

Kullanıcı avatarı
KiloProblemli
VIP
VIP

Mesajgönderen KiloProblemli » Eylül 3rd 2013, 19:00

L.Dean yazdı:Çok haklısın ,yeni farkettim bu üçgen duruşları anlamamıza gerçekten yardımcı oluyor.

Denge noktasını nasıl koruyacağımızı düşünürken sanırım üçgenin nasıl kullanılacağını anladım.

Düşündüm ve eğer biz bu noktayı korumak istiyorsak onu arkamıza almalıyız,böylece önümüzde açık denge noktası kalmaz.
Dengemiz bozulmaz.

Sonra uygulamaya karar verdim.

Önce üçgeni kum torbasının karşısına çizdim.
Duruşumu aldığımda denge noktası ön tarafımda kaldı ve attığım yumrukla bende sarsıldım.
Nasıl duracağıma anlam veremedim.

Sonra anlamama yardımcı olacağı düşüncesiyle geniş bir alana çizdim ve her tarafına bir rakip koydum.

Farklı yerlerdeki rakiblere göre kendinimi ayarladığımda farkettim.

Eğer rakip (resimde siyah nokta) üçgenin sivri köşesinde ise ayaklarımızı böyle koyduğumuzda denge noktasını kapatıyoruz

Resim

Eğer biraz daha yan tarafta ise ona doğru dönerek bu şekilde kapatıyoruz.

Resim

Yani rakibin yerine göre en geniş olan denge noktasını yanımıza yada arkamıza alıyoruz.

Ve attığımız yumrukta yada aldığımız darbede sarsılmıyoruz :) .

Sanırım durmadan farklı yerlerden saldıran hızlı rakiplerde ve çoklu dövüşlerde kullanılıyor,durduğunuz yerde size farklı yerlerden gelen darbelere uygun poziyonu almanızı,daha iyi karşı koymanızı sağlıyor.

Mümkünse sizde deneyebilirsiniz.
Fikirlerinizi ve bulduğum kullanımın doğruluğunu merak ediyorum :) .

Bu kadar (: :shock: :shock:

“Dövüş Sporları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir