Fotoğraf Makineleri ve Lensler

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Fotoğraf Makineleri ve Lensler

Mesajgönderen Vucutor3 » Nisan 20th 2013, 04:27

buyrun burdan devam
En son Vucutor3 tarafından Nisan 22nd 2013, 00:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Atrocious
Üye
Üye

Mesajgönderen Atrocious » Nisan 20th 2013, 12:31

Bence nikon :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 20th 2013, 13:49

Bendeniz ilk fotoğraf makinemi aldığım zaman dijital falan yoktu ortada. 1987 falan herhalde.. Minolta 35mm 2. el makina almıştım ve üstünde de 50mm f1.8 objektif vardı. AF (otomatik odaklama) falan yok haliyle. Deneme yanılmayla diyafram (apertür) ve perde (shutter) hızı mantığını çözer gibi oldum. Ama yabana atmamak lazım, makine auto modundayken diyafram ayarına göre perde hızını kendisi ayarlıyordu. Yıllarca keyifle kullandım makineyi. Sonra da bir minibüste unuttum, gitti.. Yıllar sonra bir Olympus aldım. Bu sefer 28-70 zoom'lu ve yine aynı Minolta gibi herşey elle ayarlanan cins. Hala depoda duruyor.

Film kullanılan zamanlarda SLR (Single Lens Reflex) da alsanız küçük şipşak makine de alsanız aynı film boyları kullanılıyordu. Genelde 35mm. Yani şimdiki FF sensor boyu. Her makinenin sensoru aynıydı. Tek mesele film alırken Fuji-Agfa-Kodak vs gibi marka ve de ASA (şimdi oldu ISO) seçmekti. Yani bir anlamda aynı makinede bir çok değişik sensor denenebiliyordu.

Dijital meselesi başladıktan sonra hemen hemen her makinenin sensor boyu ve özellikleri değişik oldu. Sadece sensorla da bitmiyor, mikro işlemcisi ve yazılımı da bir o kadar önemli. Aynı sensoru kullanan makinelerden alınan sonuçlar ve kullanım keyfi tamamen değişik olabiliyor. Pentax K5, Nikon D3200 ve Sony SLT 37 mesela. Aynı sensor ama bambaşka sonuçlar.

Yani şu anda "hangi makine iyidir" sorusunun elle tutulur bir cevabı yok gibi.

En mantıklısı bulabileceğiniz en düşük fiyata bir DSLR alıp önce kendinizi tanımak. 2. el, 3-5 yıllık bir makine. Sonra da bakın bakalım acaba ne tip fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsunuz? Makinenin hangi özelliklerini en çok kullanıyorsunuz? Hangi modda daha çok zaman geçiyor (mesela AP veya SP)? Ama en önemlisi, bu iş hakikaten de size zevk veriyormu?

Kullanıcı avatarı
kumsuz
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen kumsuz » Nisan 21st 2013, 09:08

carl zeis mercek olmalı bence

Kullanıcı avatarı
Tuna
Yarışmacı
Yarışmacı
İletişim:

Mesajgönderen Tuna » Nisan 21st 2013, 22:20

Nikon D90 ideal.. Carl Zeis istiyosan Sony alacaksın :)

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 21st 2013, 22:25

DSLR-LİKE diye tabir ettiğimiz makinlerle ilgilenenler var mı ?

Sony DSC-HX300 "50X Ultra Zum bu makine ilgi çekici şekli dslr gibi, zoomu inanılmaz yüksek, bazı siteelrde Türkçe incelemesi var, Full frameye denklerseniz 1200mm zooma tekabül ediyormuş....1080p videoda var....

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 22nd 2013, 00:04

Benim ilk ters köşeye yatışım bu dsrl-like ya da "geçiş" kameralarıyla olmuştu. Yukarıda da yazdığım gibi, eskiden her makine aynı film kullanırdı, srl de alsan, şipşak da alsan film aynıydı. Benim akılsız kafam dijitalde bunun farklı olduğuna çalışmadığı için ilk dijital makine olarak bu süper zoomlardan aldım. Panasonic FZ38. Nereden bileyim, sensörünün mercimek kadar olduğunu?

Işık bol olan ortamlarda fena değil ama biraz loşlaşınca sonuçlar pek hoş değil. Bir de bu makinelerde kontrollerin çoğu menü üzerinden yapılıyor. DSRL'lerdeki gibi her birinin kendi düğmesi yok. Kullanımı yavaşlatıyor bu tabii.

Bence fotoğrafçılığa biraz merak varsa, Nikon 1 serisinden daha küçük sensörlü makine almamak lazım. Panasonic ve Olympus'un mikro 3/4 sensörü de yeterli. Hatta 3/4 makineler ve objektifler küçük olduğu için kullanım kolaylığı var. Objektif seçeneği de bol. Yeni sensörler ve işlemciler-yazılımlar sayesinde resim kaliteleri APSC boylu sensörlere yakın. APSC boyuna gelince seçenekler çok artıyor. Ama asıl ikilem; SLR (aynalı) mi olsun yoksa mirrorless (aynasız) mi... İşte o başlı başına uzun tartışılabilecek başka bir mesele :)

Bir de bu zum sevgisi neden? Kağıt üstünde hoş görünüyor ama o kadar da gerekli değil bence. Casusuluk, doğa-spor fotoğrafçılığı ya da komşu dikizleme yapılmadıkça zum boş..

İlla alınacaksa bence en iyisi Fujininki. Sensörü biraz daha büyük, HS50EXR veya HS35EXR en iyi 2 model. Ama pahalı biraz.

Küçük sensörlü bir makineyse maksat, aşırı zumlu olmayan ama SLR tipi kontrollerin yapılabildiği, biraz daha iri sensörlü makineler seçilebilir; Panasonic LX7, Canon G15, Canon S110, Nikon P7700, Fuji X20 gibi. Tabii hepsinin ağababası (çok daha büyük sensörlü) Sony RX100... Bu makinelerdeki ortak özellik objektiflerinin kalitesi. Hemen hemen hepsinde diyafram açıklığı yüksek..

Falan filan işte :)

Kullanıcı avatarı
Vucutor3
Yönetim
Yönetim
İletişim:

Mesajgönderen Vucutor3 » Nisan 22nd 2013, 00:34

zoom lens im bir tane vardi 300 luk mr olympiaya gidp ilk yarisma resimlerimi cekmeye baslayinca anladimki zoom lens iyi bir zoom lens sart o zaman paraya kiyip babayigit bir zoom lens aldim ama sadece mr olympiada ise yariyor diyebilirim press in oturdugu yer bile podyuma uzak baya onun harici hic bir yerde isime yaramadi acikcasi doga tabiyatta beni hic cekmiyor resim cekerken ben 50 mm ve gunluk lenslerime daha bir adapteyim onlarin yeri herzaman ayri heleki bu ise yeni basliyrosan zoom lens en son alacagin lensdir oda 200 bir tane olsa yeter makineye gelince Nikon derim baska bisey demem :) dslr makine direk alinmali ikinci el olsada dslr olmali like makine tatmin etmez keyif vermez

Kullanıcı avatarı
Emrah DEDE
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen Emrah DEDE » Nisan 23rd 2013, 17:17

Sony dslr pazarına girdi bir kaç yerde kıyaslama yaptım nikon ve canon u sollayıp geçiyor özellikleri acaba sony dslr kullanan var mı aramızda?

sebastian
VIP
VIP

Mesajgönderen sebastian » Nisan 23rd 2013, 17:49

EMrah sony çok özellik barındırıyor ancak canon ve nikon piyasada temeli sağlam atmış, mesela karsspor yada bayburt gücü takımları dünyanın en iyi oyuncularını transfer etse bile fener galatasaray beşiktaş kökleri olduğu için önde olacaktır....2. el piyasası lens yelpazesi, yan ürünler, isim vb bir sürü özellik kafalara kazındı bu imajı yıkmak çok zor..

Eğer ki sony dslr pazarına çok önce girseydi dev firman sanırım hepsini geçebilirdi..

Nikonun sensörlerini bile sony üretiyordu..

R1simli makineyi çıkardığında çok sükse yapmıştı, dslr boyutunda sensörü like tarzı cihaza koymuştu..istese daha iyisini bugünde yapardı ancak birden bıraktı çünkü dslr satışlarını baltalamak istemedi..

SONYNİN EN BÜYÜK HATASI;
Sony'nin en büyük ama en büyük hatası bence lens yelpazesine hala yatırıp yapmamaları, sürekli makine çıkartıp duruyor, fotoğraf çekenin ihtiyacı olmayan şeyleri sürekli ekleyip duracağına lens çıkar...Lensleri pahalı, makineleri çok pahalı elinde kısa zamanda değeri düşüyor, olmaz hocam olmaz, nikonda canonda olan lenslerin muadili yok, olan ise çok pahalı...değer mi değmez mi bilemem..

“Fotoğrafçılık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir