Fotoğrafçılık üzerine kaynak önerileri

Moderatör: murat tahan

sebastian
VIP
VIP

Fotoğrafçılık üzerine kaynak önerileri

Mesajgönderen sebastian » Nisan 23rd 2013, 02:47

Artık internet derya deniz olsa da başucu kitaplarınında yeri bir o kadar önemini kotumakta ve tercih edilmektedir, Bilgisayarda bazen aklın başka yere giderken kitapta direk adapte olanlar vardır tercih meselesidir..
Youtube zaten ne ararsan var..

1-özer kanburoğlu dijital fotoğrafçının el kitabı
2-national geographic fotoğrafçılık okulu dvd'leri benim aklıma gelenlerdir..

scott kelby diyecekler de olacaktır tahminen :)

Kullanıcı avatarı
murat tahan
forumdostu
forumdostu
İletişim:

Mesajgönderen murat tahan » Nisan 23rd 2013, 03:58

http://www.kenrockwell.com iyi bir kaynak site güzel incelemeler var

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Nisan 23rd 2013, 11:22

Günlük gelişmeleri ve basit tekniki açıklamaları için www.dpreview.com

Kitap olarak da Scott Kelby'nin Digital Photography kitapları.. Adamcağız kısaca ve sade bir dille 100'lerce tekniği açıklıyor.. Nefis.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Mayıs 29th 2013, 22:16

Fotografçılık konusuna yeni yeni merak salmaya başladım. Bu başlıkta paylaşılacak kaynaklar benim için epey faydalı olacak. Gerçi şu an pek birşey yapmaya vaktim olmasa da ilerde fotografçılık konusunu da hobi olarak hayatıma sokacağım.

Ben üne kadar fotografçılık konusuna mesafeli yaklaşsam da(her önüne gelenin kendisine fotografçı demesinin de bunda payı büyük) dün fotografçılık konusuna yeni başlamış hatta başlama aşamasında olan bir arkadaşımla yaptığım muhabbetten sonra kafama takıldı :)

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Mayıs 29th 2013, 22:18

Ayrıca bu youtube kanalını tavsiye ederim, epey güzel paylaşımlar oluyor:

http://www.youtube.com/user/kutaykosem/featured

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 30th 2013, 12:22

Nefis bir hobi. Özellikle de detay sevenler ve tekniki bilgiden keyif alanlar için dipsiz kuyu. Ve de bu sadece başlangıç. Bir de sanat tarafı var.. Her bilgiye sahip olsan bile o "göz" yoksa sonuçlar hiç bir zaman ideal olmuyor falan.

Başlayacak olanlar bence kesinlikle DSLR makine düşünmeliler. Aslında yeni çıkan bazı "aynasız" (mirrorless) kameralar hiç fena değil. Panasonic ve Olympus'un 3/4 sistemi, Sony SLT sistemi, Fuji'nin APSC'leri de olabilir. Neden? Çünkü bunlarda sensör minnacık değil ve işi öğrendikçe yapmak isteyeceğiniz ayarların hepsi yapılabiliyor. Hatta zaman içinde ilave objektif de ekleme şansınız var.

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Mayıs 30th 2013, 15:54

İki gün öncesine kadar fotografçılık ile ilgili hiç bir bilgim yoktu. Makine markası olarak da sadece Nikon, Canon ve sovyet markalarını biliyordum. Şimdi de pek birşey bilmiyorum gerçi ama çok ilgimi çekmeye başladı.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Mayıs 31st 2013, 17:05

Dijital makinelerdeki en önemli özellik sensör boyları. Eskiden film vardı, her aldığın makineye aynı film kullanılıyordu, şimdi ise hepsi farklı boyutlarda.

Alacağın makina en aşağı 3/4 sensörlü olmalı bence. Hatta APSC boyu daha iyi. Lütfen almayı düşünürsen buraya yaz ki hatalı karar olmasın

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Mayıs 31st 2013, 19:32

Almaya karar verdiğimde mutlaka buradan fikir danışacağım. Bu aralar fotograf çekmeye pek yoğunlaşmaya vaktim olmadığından şimdilik boş vaktimde vücut geliştirmenin yanına fotografçılık ile ilgili bilgilenmeyi de ekledim :)

Kullanıcı avatarı
İlter Elmas
VIP
VIP
İletişim:

Mesajgönderen İlter Elmas » Haziran 3rd 2013, 21:06

Bu dergiyi okumuş olan veya takip eden var mı? Fotografçılık konusunda faydalı bir dergi midir içerik olarak?

http://www.fotografdergisi.com

“Fotoğrafçılık” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir