45 LIK BICEPS HAREKETI

Antrenman rutinleri ve tecrübenizi paylaşın. Teknikleri tartışın, sorun, öğrenin.

Moderatör: murat tahan

axiom
Üye
Üye

45 LIK BICEPS HAREKETI

Mesajgönderen axiom » Şubat 9th 2010, 19:33

Iyi aksamlar arkadaslar. benim bu 45 lik biceps sehpasiyla ilgili bir problemim var. Bu sehbada Z bar ile calisirken cok zorlaniyorum. Bar haric en fazla 15 kg kaldirabiliyorum. Sizce bu sehbanin diger biceps hareketlerinden daha fazla zorlamasi normalmi? Yani hareketin zorlugundan kaynaklanan bir hareketmi bu? Bir diger sorum ise bicepslerin nasil uzatilabilecegi ile ilgili. Bu konuda ne onerirsiniz? Tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Murat Vatandaş
VIP
VIP

Mesajgönderen Murat Vatandaş » Şubat 9th 2010, 19:41

Bu sehpa cheating'e izin vermez. Hareketi hızla veya ön omuzla kaldırmak da zordur. O yüzden barbıl körle göre daha az ağırlık normal.
Hareket yolu da nisbeten güçsüz olan bisepsin önkolla birleştiği yeri etkiler. Bisepsi uzatacak hareket de yine budur ama çoğu zaman genetiğiniz biseps şeklini belirler.

axiom
Üye
Üye

Mesajgönderen axiom » Şubat 9th 2010, 19:49

Murat Vatandaş yazdı:Bu sehpa cheating'e izin vermez. Hareketi hızla veya ön omuzla kaldırmak da zordur. O yüzden barbıl körle göre daha az ağırlık normal.
Hareket yolu da nisbeten güçsüz olan bisepsin önkolla birleştiği yeri etkiler. Bisepsi uzatacak hareket de yine budur ama çoğu zaman genetiğiniz biseps şeklini belirler.

tesekkur ederim murat bey. benim kafa karisikligi yasadigim bir konu da hangi hareketlerle biceps calismam gerektigi. Acaba bu konuda bir bilgi verebilir misiniz? genelde ya dirsegi bacagin ic tarafina dayayip dumbell kaldirma hareketi yapiyorum sirayla her iki kol icin, ya da 45 lik sehbada calisiyorum. Ama birini yaptigim gun digerini yapmiyorum. dogrumudur bu. Bicepse fazla yuklenmemek gerek diye okumustum o yuzden.

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Şubat 9th 2010, 22:02

biceps curl mutlaka olmalı bunlardan birinide yanında yapmalısın.bu sorduğun hareket bicepsi uzatır .zordur.az kaldırman normal.

axiom
Üye
Üye

Mesajgönderen axiom » Şubat 9th 2010, 22:57

sağol cem bey!

Kullanıcı avatarı
Murat Vatandaş
VIP
VIP

Mesajgönderen Murat Vatandaş » Şubat 10th 2010, 00:14

Sırt da çalışıyorsan bisepse haftada bir gün, 4-5 hareket (en fazla) vermek yeterli bence. Her insanın gelişimi değişik olacaktır. Kendiniz için en yararlı döngüyü deneme-yanılma yöntemiyle bulmalısınız. Bazıları (ki bence hormonal yardımsız imkansız) haftada üç defa kol çalışıor ve gelişme kat eder.
Bileşik bir hareketle başlayıp (barfiks, deadlift, barbıl körl), ayrıntı hareketlere inen bir program ilk başlarda önerilir.
Dirseği bacağınıza dayadığınız konsantrasyon curl, tepe noktası gelişimi için önerilir. Bunu ve 45 derecede scott curl'ü birleştirirseniz zaten bayağı zorlarsınız. Unutmayın, sınırlarınızı ancak siz bilebilirsiniz. Size ancak yeten bir program benim liflerimi patlatabilir.

Kullanıcı avatarı
misericordia
VIP
VIP

Mesajgönderen misericordia » Şubat 10th 2010, 00:55

ufak bir hatırlatma diserği bacağa dayanıp yapılan harekette bel eğildiği için özellikle bele fazlaca yük binebiliyor, belinde ufak da olsa sıkıntı olanlar (benim gibi) bu hareketi yapmasınlar.

axiom
Üye
Üye

Mesajgönderen axiom » Şubat 10th 2010, 01:40

çok teşekkürler. verdiginiz bilgiler dogrultusunda daha güzel bir antreman programı yapacagımı düşünüyorum arkadaşlar.

brkblci
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen brkblci » Şubat 10th 2010, 15:14

misericordia yazdı:ufak bir hatırlatma diserği bacağa dayanıp yapılan harekette bel eğildiği için özellikle bele fazlaca yük binebiliyor, belinde ufak da olsa sıkıntı olanlar (benim gibi) bu hareketi yapmasınlar.

neyazkki benm de belim çok zorlanıo bir de yavaş yaptığm için daha etkili olduğu için belime max yük binmş gbi oluo ama scot curl yapıodm dha önce onun yerine koydm concentrate curl ü...concentrate den vazgeçp yerine koyablcğm başka bir harekt de gelmio aklıma pek tek dumbell sehpa olablr belki ama onu da yapmak istemiorm başka aklına gelen??

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Şubat 10th 2010, 16:11

Bicepsin uzunlugu ne yazikki degismiyor. Ne hareket yapilirsa yapilsin kas uzunlugu tamamen genetik. Kisa bicepslerin nedeni kasi on kola baglayan tendonun uzun olmasi. Bu tendonun boyu kisalmadikca pazu-dirsek arasindaki bosluk kapatilamaz. Tendonu kisaltmak da mumkun degil zaten.

Sadece bolgedeki diger kaslar gelistirilerek doluluk illuzyounu yaratilabilir. Brachialis ve brachioradialis kaslari calistirilmali. Hammer ve reverse curl her biceps antrenmanina eklenmeli.

“Vücut Geliştirme Antrenman & Egzersizler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir