dumbbell preacher curl tam olarak ne işe yarıyor ?

Antrenman rutinleri ve tecrübenizi paylaşın. Teknikleri tartışın, sorun, öğrenin.

Moderatör: murat tahan

Terry_
Yeni Üye
Yeni Üye

dumbbell preacher curl tam olarak ne işe yarıyor ?

Mesajgönderen Terry_ » Haziran 15th 2013, 19:20

Arkadaşlar benim bicepsim uzun. Uzun dediğim biceps lifinin bitişi dirsekte ki boşluğa kadar geliyor. Yani bazı kişilerde sıkınca arada boşluk olur ya 2-3 parmak bende serçe parmağımın girebileceği kadar bir boşluk var.

Kolum soğuk 39-40 cm ama zirvesi oluşmuyor.

ez barbell curl (dar)
dumbbell alternate curl
concentration curl

yapıyorum 4. hareket olarak ya hammer curl yada preacher curl eklemek istiyorum ancak preacher curl hareketini pek hissemiyorum mu desem yoksa başka bir şey mi çözemedim, yararını pek görmüyorum gibi geliyor o yüzden yapmıyorum.

http://www.t-nation.com/img/photos/2011 ... p-peak.jpg

bu linkte ki soldakine benzer bir şekilde şuan kolum

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 16th 2013, 19:48

Çok şanslısın. Bicepsin uzun olması hem daha estetik hem de uzun kas gelişmeye daha çok yatkın. Ama tabii zirve yapması zor.

Preacher curl aparatlarının çoğunun açısı yanlış. En üstte ön kol yere dik hale geliyor. Bu açıda bicepsin üstüne binen direnç -0-. Onun yerine scott curl yapabilirsin. O zaman bicepsin çalıştığını hissedersin. Ya da aynı etki için dirseğini dizine dayayarak concentration curl dene.

Ama bu hareketlerden hiç birisinin sivriltici-şekil verici etkisi yok. Sadece kas kütlesini arttırabilirsin. Kas geliştikçe genetiğinde olan şekli alacak.

Terry_
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Terry_ » Haziran 18th 2013, 22:13

Teşekkür ederim. Bicepsin long head denen kısmına ağırlık verdim artık çalışırken hem dış kısmı eksik gelmeye başladı bicepsin hemde long head zirveyi oluşturduğu için z bar ile dar çalışıyorum. Yabancı bir sitede görmüştüm hammer curl de peak oluşumunda yardımcı oluyormuş o yüzden onu da ekledim.

ajkl89
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen ajkl89 » Haziran 19th 2013, 10:10

bicepste pik için concentration curl ve hammer curl iyi hareketler.ikisinde de özellıkle ağırlığa takılmadan nizami ve yavaş yapılmalı.concentration curl hareketini ara ara programdan çıkardığımda sanki pikin azaldığını hissediyorum yada bana öyle geliyor

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Haziran 19th 2013, 11:19

Long head = uzun baş.

Biceps kasının 2 çıkış noktası (üst tarafta) var. Uzun olanı omuz üzerinden geçip kürek kemiğinin çıkıntısına tutunuyor. Bağlantı noktası ise önkolda ve tek. Yani bicepsin uzun ve kısa kısmını ayrı ayrı uyarmak fazlaca mümkün değil. Birazcık mümkün.

Nasıl? Uzun kısım incline cırl yaparken (kollar vucudun arkasındayken) daha çok geriliyor. Ve Overhead curl (kollar baş hizasına kalkmış vaziyette yukarıdan kabloyla) yaparken de daha çok kasılıyor. Tabii ki bu hareketlerde bicepsin kısa başı da çalışıyor.

Diğer hareketlerle uzun başı hedeflemenin pek gerçekçi olmadığını düşünüyorum..

“Vücut Geliştirme Antrenman & Egzersizler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 7 misafir