Bir bıldırcın yumurtası 6 tavuk yumurtasına eşit midir?

Vücut geliştirmenin önemli bir yüzdesi beslenme ile ilgilidir. Yemek çeşitleri, programları, alışkanlıkları. Diyet stratejisi vs

Moderatör: murat tahan

pc_qoloq
Yeni Üye
Yeni Üye

Bir bıldırcın yumurtası 6 tavuk yumurtasına eşit midir?

Mesajgönderen pc_qoloq » Mayıs 29th 2009, 20:10

arkadaşlar geçenlerde böyle bişi duymuştum bir bıldırcın yumurtası 5-6 adet tavuk yumurtasına eş değer diye konuyla ilgili bilgisi olan beni aydınlatırsa sevinirim....

dwalex
Üye
Üye

Mesajgönderen dwalex » Mayıs 29th 2009, 20:48

akıl var mantık var

ozanALTAY
Üye
Üye

Mesajgönderen ozanALTAY » Mayıs 29th 2009, 22:16

zuhaha hatta 1 seçe yumurtası 10 devekuşu yumurtasına esit

onur yılmaz
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen onur yılmaz » Mayıs 29th 2009, 22:20

arkadaslar hemen garipsemeyin hangi bakimdan 6 tavuk yumurtasina esit oldugu meslesi var ornegin belki kalsiyum miktarı bakımından olabilir. bende bilgi sahibi degilim ama kesin oyle biseydir vitamin ineral miktaridir iye dusunuyorum

Kullanıcı avatarı
misericordia
VIP
VIP

Mesajgönderen misericordia » Mayıs 30th 2009, 00:28

google ladım hemen gerceklık degerını bılmıorumaa soyle bı yazı buldum

İHSAN ALTIKARDEŞ
BURSA - Tavuk yumurtasına nazaran 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtasının süt ve balla karıştırıldığında astım, öksürük ve alerjiye çok iyi geldiği bildirildi.

Anadolu Üniversitesi Sağlık Kulubü'nün internet sitesinde yer alan makalade, öksürük rahatsızlığı yaşayan bir doktor başından geçen ilginç olayları anlattı. Operatör Doktor Aytekin Ertuğrul, 6 ay boyunca yaşadığı öksürük rahatsızlığı için uzmanlara gittiğini, ilaç kullandığını ve iyileşemediğini anlattı.

Bir arkadaşının tavsiyesi ile bıldırcın yumurtasını sütle birlikte kullanarak içtiğini anlatan Ertuğrul, bunun çok faydasını gördüğünü söyledi.
Doktor Aytekin Ertuğrul, Avrupa'da astım, öksürük ve alerji gibi rahatsızlıkların bıldırcın yumurtası yardımı ile tedavi edildiğini öne sürerek, "Gramajca 5 bıldırcın yumurtası, bir tavuk yumurtasına tekabül etmektedir. Bıldırcın yumurtası 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 kat fazla protein ihtiva ediyor. Güç ve zindelik vermesi, solunum, alerjik astım sorunları için tabii bir antibiyotik olması, lezzeti, salataların, mezelerin süsü, çocuklar için eğlenceli bir vitamin hapı olması ürünün en bilinen özellikleridir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir" dedi.

Aytekin Ertuğrul, bıldırcın yumurtasının nasıl kullanılacağını da şöyle anlattı:
"Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz. Bir kaşık balla karıştırıyorsunuz. Çalkalıyorsunuz. Bir bardak süte tamamlıyorsunuz. Süt oda sıcaklığında veya buzdolabından çıkarıldıktan 10 dakika sonra içilecek. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapıyorsunuz. Öksürük kalmıyor, alerjik şikayet kalmıyor. Siz de iyileşme sevincini yaşıyorsunuz. İdame dozu (tedavisi) olarak ayda 5-10 adet yumurta içmeye devam. En az 3 ay."
bununla çelişen şöyle bir bilgi var
Bıldırcın yumurtası (besin değerleri)

Adı.............: Bıldırcın yumurtası
Ağırlık gr....: 100
Protein......: 13,1
Karbonhidrat: 0,4
Yağ…........: 11,1
Kolestrol...: 844
Kalori….....: 158
soylenenın aksıne proteın degerı yumurtadan daha dusuk.

son yorum ustalara aıt.

turkshsmoke
BB FAN
BB FAN

Mesajgönderen turkshsmoke » Mayıs 30th 2009, 00:50

bence başka sözede gerek yok

sybertecno
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen sybertecno » Mayıs 30th 2009, 08:54

boşa protein tozu alıoz valla. günde 2 bıldırcın yumurtası 2 sene sonra jay cutler :)

Kullanıcı avatarı
Murat Vatandaş
VIP
VIP

Mesajgönderen Murat Vatandaş » Mayıs 30th 2009, 11:14

Bıldırcın da artık tavuk gibi endüstriyel bir hayvan. Çiftlikte yemle büyüyen kuşların yumurtası mineral olarak doğal yumurtalarla yarışamaz bence.
Bulunabilirlik ve fiyat zaten bıldırcın yumurtasının (varsa) avantajını öldürüyor en baştan.

Gökhan Keskin
VIP
VIP

Re: Bir bıldırcın yumurtası 6 tavuk yumurtasına eşit midir?

Mesajgönderen Gökhan Keskin » Mayıs 30th 2009, 15:59

pc_qoloq yazdı:arkadaşlar geçenlerde böyle bişi duymuştum bir bıldırcın yumurtası 5-6 adet tavuk yumurtasına eş değer diye konuyla ilgili bilgisi olan beni aydınlatırsa sevinirim....

bıldırcın yumurtasıda tabiki faydalıdır, yararlıdır. Vitamin mineral vs oranları tavuk yumurtasından farklı olabilir. Ama vucut geliştirenler için tavuk yumurtası kullanılması biyolojik değerinin 100% olmasından dolayı tavsiye edilir. Tabi farklı zamanlarda bıldırcın yumurtası da kullanılabilir ama ben şahsen tercih etmiyorum.

Hatta şöylede bir yazı var:

Besinlerle ilgili yasal belirlemelerde “yumurta” deyimi altında tavuk yumurtası anlaşılır. Ördek, kaz, hindi ve bıldırcın gibi kanatlıların yumurtaları insan beslenmesinde pek önemli rol oynamazlar.

http://www.tavasyumurta.com/tavasyumurt ... .asp?Id=23

zapzap58
Üye
Üye

Mesajgönderen zapzap58 » Haziran 3rd 2009, 21:07

Bu konuyu açmak için siteye girmiştim bu yazıyı gördüm çk iyi oldu bende geçen google da protein tozlarını araştırıyodum şans eseri bıldırcın yumurtasını gördüm falan içinde 9 kat protein ve amino asit yapı taşı sözcükleri beni bu ürüne çekti 12 li paketler halinde aldım 6 sını idman öncesi 6 sını idman sonrası yedim 12 li paket hali 5 tl bide şu var yumurta baya küçük ve tadı güzel değil çk yavan bi tadı var arada böle şeyler yemek bence faydalıdır ama gene son söz hocaların

“Beslenme & Diyet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir