Antrenmandan sonra karbonhidrat almasak?

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Antrenmandan sonra karbonhidrat almasak?

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 10th 2011, 03:22

Antrenmandan hemen sonra karbonhidrat ve protein alinmasi tavsiye ediliyor hep. Protein alinmasi tavsiyesi hem kanitli hem de mantikli ama acaba ayni sey karb icin de gecerli mi?

Karb alinmasinin mantigi antrenmanda bosalan glukojen depolarinin tekrar doldurulmasi. Bu depolarin tepeleme doldurulmasi acaba iyi bir fikir mi?

Bence degil. Bunun 3 sebebi var;

1-Agirlik calismasi icin cok enerji harcamiyoruz. Tipik bir VG antrenmani en fazla 200-300kalori enerji gerektiriyor. Bunun hepsinin glukoz oldugunu farzetsek (ki degil) 50-75gr glukoz harcadik demektir.
Normal bir insanin vucudunda 300-400gr glukojen depolanabiliyor. Agirlik antrenmani yaparak bu depolari bitirmek imkansiz. Hatta agirlik antrenmani sirasinda calismaya devam eden aerobik metabolizma harcanan glukozun bir kismini tekrar kullanima sokuyor. Karaciger de kullanilan glukozu yeniden sentezliyor (glukoneogenesis). Bitme problemi yok.

Sonuc: Agirlik antrenmani icin gerekli kas glukozu cok az oldugu icin glukojen depolarini tepeleme doldurmak (dolu tutmak) gereksiz.

2-Glukojen depolarini dolu tutmanin kas gelisimine (protein sentezi) hic bir faydasi yok. Glukojen depolari dolu olunca daha cok kas gelismiyor. Tabii ki anlik etkileri var; Her gr glukojenin vucutta tutulmasi icin ±2gr su da beraberinde tutuluyor. Bu da kaslarin daha dolu gorunmesini sagliyor. Ama bu doluluk kas dokusu degil ve kas dokusunun artmasina bir etkisi yok.

3-Proteinin yeni doku yapilanmasinda (protein sentezi) kullanilabilmesi icin dokulara ulasabilmesi gerekli. Protein dokulara ulasabilmek icin insulin kullaniyor. Yani, proteinin ise yaramasi icin insulin hassasiyeti sart.

Glukojen depolari tam dolu degil ise vucutta insulin hassasiyeti ust seviyede. Dolasima salinan aminoasitler (protein) hemen dokulara ulasabiliyor. Glukojen depolari doldukca bu hassasiyet de azaliyor haliyle.

Olaya mantik kullanarak bakarsak, protein sentezini uzun zaman mumkun kilmak icin glukojen depolarini doldurmamak iyi bir fikir.

Antrenmandan sonra hic karb almamak, sadece protein almak bence dogru secenek. Ozellikle de yaglanma problemi olanlar veya diyette olanlar icin ideal olabilir.

Kullanıcı avatarı
cuneytust
Yarışmacı
Yarışmacı

Mesajgönderen cuneytust » Kasım 10th 2011, 08:07

eline sağlık krisen....bu konuyu antrenörlük kurslarındada tartıştık spor akademisi hocalarlada her kafadan farklı sesler çıkıyor...bilende konuşuyor bilmeyende...ama işte olaya mantık girdimi olay çözülüyor...
oldum olası antremandan hemen sonra yemek yiyemiyorum yemek yiyebilmem için 2 saat geçmesi gerekiyor yarışma hazırlıklarında antremandan hemen sonra amino acid yüklemesi yaparım ve yüksek verim almışımdır....

Kullanıcı avatarı
bodybuilder
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen bodybuilder » Kasım 10th 2011, 10:59

Bu kadar güzel ve yerinde açıklama harikasın hocam . Benim de görüşüm bu doğrultuda yüksek protein alırım idmandan sonra. karbonhidratı idman öncesi alırım.

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Kasım 10th 2011, 12:16

abi yazı güzel eline koluna sağlık.şimdi ; 3. maddedeki -Yani, proteinin ise yaramasi icin insulin hassasiyeti sart.- ifadesinden yola çıkarak soruyorum : insülin salgılanması için karbonhidrat gerekli değil mi?

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 10th 2011, 17:57

biyologcem yazdı:abi yazı güzel eline koluna sağlık.şimdi ; 3. maddedeki -Yani, proteinin ise yaramasi icin insulin hassasiyeti sart.- ifadesinden yola çıkarak soruyorum : insülin salgılanması için karbonhidrat gerekli değil mi?
Isin guzel tarafi bu zaten.. Protein kana karisinca da insulin salgilaniyor. Ayrica karb yemek gerekli degil.

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Kasım 10th 2011, 18:59

hımm peki gelelim diğer soruya: sizden alıntı .. 2-Glukojen depolarini dolu tutmanin kas gelisimine (protein sentezi) hic bir faydasi yok. Glukojen depolari dolu olunca daha cok kas gelismiyor. Tabii ki anlik etkileri var; Her gr glukojenin vucutta tutulmasi icin ±2gr su da beraberinde tutuluyor. Bu da kaslarin daha dolu gorunmesini sagliyor. Ama bu doluluk kas dokusu degil ve kas dokusunun artmasina bir etkisi yok.
burdan hareketle kreatinin etki mekanizmaları anlatılırken denilir ki: kreatin ile vucut su tutar, kaslara daha fazla su iletilir ve bu sayede kas gelişimi için gerekli olan protein daha kolay sentezlenir.madem kaslardaki suyun protein sentezine etkisi var ozaman aynı mantık glukojen için kaslarda tutulan su içinde geçerli olmaz mı? kreatinin üzüm suyu vb karbonhidratlı içeceklerle alınması gerektiği konusunda bu mantıkla türemiş bir fikir midir?

Kullanıcı avatarı
themaninblack
forumdostu
forumdostu

Mesajgönderen themaninblack » Kasım 12th 2011, 07:16

ben antrenmandan hemen sonra proteinle yulafi karistirip tuketiyorum.
karbo almanin ciddi bir faydasi olmayabilir fakat sunu sormak istiyorum; yaglanma problemi olmayanlar icin antrenmandan sonra bu sekilde karbo almanin herhangi bir mahsuru var mi?

Kullanıcı avatarı
biyologcem
VIP
VIP

Mesajgönderen biyologcem » Kasım 12th 2011, 10:44

themaninblack yazdı:ben antrenmandan hemen sonra proteinle yulafi karistirip tuketiyorum.
karbo almanin ciddi bir faydasi olmayabilir fakat sunu sormak istiyorum; yaglanma problemi olmayanlar icin antrenmandan sonra bu sekilde karbo almanin herhangi bir mahsuru var mi?
+ 1 : veya avantajı olmaz mı? çünkü sadece protein alındığında onun insülin salgılatma hızıyla, karbonun salgılatma hızı -arada geçen metabolik faaliyetlerden sonraki kana geçiş sürecini hesaba katarsak- açısından soruyorum. themaninblack özür dileyerek ekleme yapıyorum kusuruma bakma dostum.:)

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 12th 2011, 15:44

biyologcem yazdı:IDDIA ... kreatinin etki mekanizmaları anlatılırken denilir ki: kreatin ile vucut su tutar, kaslara daha fazla su iletilir ve bu sayede kas gelişimi için gerekli olan protein daha kolay sentezlenir.

SORU madem kaslardaki suyun protein sentezine etkisi var ozaman aynı mantık glukojen için kaslarda tutulan su içinde geçerli olmaz mı? kreatinin üzüm suyu vb karbonhidratlı içeceklerle alınması gerektiği konusunda bu mantıkla türemiş bir fikir midir?
Eger bu iddia dogruysa, glukojen depolarinin dolu olmasi da protein sentezini arttirmali elbette. Ama bence bu iddia dogru degil..

Kreatinin protein sentezini arttirmasi hakkinda bilgim yoktu. Sen sorunca okudum biraz ve daha da kafam karisti. Kreatinin protein sentezini arttirdigini gosteren bazi kagitlar var ama cogunlugu fareler uzerinde denenmis. Insanlarda protein sentezini arttirdigini ve arttirmadigini gozleyen kagitlar da buldum. Demek ki bu konuyu daha uzun-derin arastirmak lazim.

Ama diyelim ki kreatin protein sentezini arttiriyor; bunun sebebinin su tutmasi oldugunu nereden cikariyoruz? Kreatinin cok sayida etksi var, su tutmasi sadece bir etkisi. Protein sentezini tetikleyen baska bir veya birkac etkisi olabilir.

Karbonhidratin tek basina alindiginda protein sentezini arttirmadigi hakkinda kaynak bol. Ayni zamanda, proteinle beraber alininca da ilave etkisi yok. Demek ki su tutsun tutmasin, protein sentezi icin karb almak lazim degil.

Kullanıcı avatarı
Kemal Siren
VIP
VIP

Mesajgönderen Kemal Siren » Kasım 12th 2011, 15:48

biyologcem yazdı:
themaninblack yazdı:ben antrenmandan hemen sonra proteinle yulafi karistirip tuketiyorum.
+ 1 : veya avantajı olmaz mı? çünkü sadece protein alındığında onun insülin salgılatma hızıyla, karbonun salgılatma hızı -arada geçen metabolik faaliyetlerden sonraki kana geçiş sürecini hesaba katarsak- açısından soruyorum. themaninblack özür dileyerek ekleme yapıyorum kusuruma bakma dostum.:)
Karb almanin hic bir mahsuru yok. Benim baslikta demek istedigim alinmasina gerek olmadigi.

Yaglanma problemi varsa, diyet yapiliyorsa, bence karboyu azaltmak cok iyi sonuc veriyor. Eger antrenmandan sonra almanin bir getirisi yoksa keselim gitsin.

Karbonhidratin tabii ki daha fazla ve daha kalici insulin yukseltici etkisi var. Ama madem proteinle beraber alindiginda ilave getirisi yok, demek ki ihtiyac da yok.

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir