Bir İskeletin Macerası

Egzersizler anatomi kas gelişimi vesaire.

Moderatör: murat tahan

tuysikletadam
Üye
Üye

Bir İskeletin Macerası

Mesajgönderen tuysikletadam » Ekim 7th 2014, 17:34

Öncelikle herkese merhaba :)

Kısaca kendimden bahsederek başlayayım. Kısa bir süre sonra 24 yaşımı bitirip 25'ten gün almaya başlayacağım. Boyum 1.93 kilom 60.. Bunca yıldır tek bir şey dışında ne yaptıysam kilo alamadım. Doktorlara mı gitmedim, bitkisel ilaçlar mı kullanmadım, kilo aldırıcı haplar mı kullanmadım.. Aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Tabii yemek yemek dışında.. İştahsızlık, hareketsiz yaşam ve her şeyi kafaya takan bir yapım vadı 2-3 yıla kadar. Psikolojik yardımlar almasamda her şeyin üstesinden geldim bir şekilde. Artık zayıflık durumuma da el atmaya karar verdim ve bu sporu seçtim :)

12-13 yaşıma kadar bir çok arkadaşıma göre uzun boylu ve kilosu yerinde sağlıklı bir çocuktum. Zamanla yemek seçme olaylarım başladı ve bunun yanında abur cuburlar, kolalar cipsler, sağlıksız bir beslenme daha doğrusu beslenememe düzeni oluştu. 17-18 yaşıma kadarda spor yaptım, futbol, atletizm gibi.. Belirttiğim yaştan sonra kilo kaybı yaşamaya başladım. Hiçbir sağlık sorunum yok, tek engel kendimdim, onu da yendim (yeneceğimi düşünüyorum :)..

Yarın yeni hayatımın ilk günü olacağını düşünüyorum, vücut geliştirmeye başlıyorum. Önceleri 1-2 aylık süre zarflarında bilinçsizce yapmışlığım olsada bu kez hayatımın merkezine koyacağım bu sporu..

İlk iki ayı başlangıç süresi olarak belirledim. İşte ilk ay programım:

1 - Bench Press
2 – Butterfly
3 - Military Press
4 - Lateral Raises
5 - Barbell Curl
6 - Tricep Pushdowns
7 - Lat Pulldown
8 - Seated Row
9 - Leg Extension
10 - Prone Leg Curl

Yapabildiğin en fazla ağırlıklarla 3x 10 veya 4x8 olarak yapmayı planlıyorum.

Şimdi sırada en önemli detay var. Beslenme.. Günlük olarak mutlaka yemem gereken besinlerden bir liste oluşturdum. İşte o liste:

Karbonhidrat kaynağı olarak; Yulaf Ezmesi (200) , Bulgur (300), Siyah Kuru Üzüm (50), Muz (150)
Protein kaynağı olarak; Tavuk Göğüs (200), Yumurta (100)
Yağ kaynağı olarak; Sızma Zeytin Yağı (Yemeklerde), Ceviz (50).

Bunlara ek olarak, Yoğurt, süt gibi besinleri de tüketeceğim.

Aşağı yukarı almış olacağım değerler; 410 gr. Karbonhidrat, 75 gr. Yağ ve 125 gr. Protein.

Bu yemek listesinde değişiklikler yapacağım elbette bazen bulgur yerine baklagillerden tüketeceğim, hem protein bakımından daha fazla yararı olacaktır.

Sanırım fazla yazacak bir şey kalmadı, şimdilik bu kadar :) Umarım hedefim olan 90 kg'a ulaşırım.. Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, görüşmek dileğiyle, iyi forumlar :)

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 7th 2014, 18:43

Takipteyim, umarım bu disiplin hiç bozulmaz. Başarılar...

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Ekim 7th 2014, 19:04

Teşekkür ederim, umarım bozulmaz :)

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Ekim 8th 2014, 09:07

başarılar, mümkün olduğunca yağsız kilo almaya çalış...

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Ekim 8th 2014, 09:09

Ve başlıyoruz, bugün ilk günüm :) Yarım saat sonra yola çıkıyorum 5-10 dakika sonrasında salona varmış olacağım :)

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Ekim 8th 2014, 09:10

@TRUST Teşekkürler hocam, bende o şekilde kilo almayı hedefliyorum umarım öyle olur :)

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Ekim 8th 2014, 12:23

Az önce eve geldim çok yorulmadığımı söyleyebilirim :) Ancak kaslarımda hafif ağrılar var. Gittiğim spor salonu bir hayli değişmiş, bilgili bir hanım hocalık yapıyor, önceden afedersiniz bir iki tane dingil vardı :oops: Yemek ve spor programlarımı kendisiyle paylaştım bir kaç değişiklikle kabul etti. Güzel bir gündü yarın yine gelmemi istedi, cuma günü dinlenme günüm olacak c'tesi tekrar gideceğim ve önümüzdeki hafta p'tesi, ç'ba ve cuma şeklinde gitmeye devam edeceğim.

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 8th 2014, 13:24

vitamin vs. takviyeler aldın mı?

tuysikletadam
Üye
Üye

Mesajgönderen tuysikletadam » Ekim 8th 2014, 14:08

Hayır, hiçbir takviye, toz vs. yok şu an. Belki ileride omega-3 balık yağı alabilirim

Kullanıcı avatarı
MettÇK
VIP
VIP

Mesajgönderen MettÇK » Ekim 8th 2014, 22:23

Anladım, gainer kullanmanı önerebilirim ama canan ablan toksit diyor sakın kullanma :oops:

ıyy geldi yine :)

Resim

Not: Forumda paylaştığım capslerin yarısı alıntıdır.

“Vücut Geliştirme Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir