Yumurta Beyazi Tarifleri

Sporcu Beslenmesinde Ozel hazirlanmis Yemek tarifleri Mix icecekler vesaire...

Moderatör: murat tahan

arifkilic
VIP
VIP

Yumurta Beyazi Tarifleri

Mesajgönderen arifkilic » Mayıs 14th 2008, 08:07

Bu, yumurtanin beyazini yeme konusunda sIkIntIda olan arkadaslar icin nispeten kolay gelebilecek iki cozum dusundum.Bu yeni bir icat degil, ama sirf beyazini yeme konusunda icat sayilabilir, belki de biliniyordur, yine de yardimci olmak babindan paylasmak isterim;

1- Sirf beyazi icin yumurtayi haslayip soymaya paydos!
Ornegin dort yumurta beyazini( daha fazla yada az olabilir) shake e eklemek istiyoruz. Buyukce bir cezveye ya da kucuk bir tencereye yaklasik yarisina kadar su koyup kaynatiyoruz.
Su kaynarken bu arada -cig- yumurtalari kirip, bir kaba beyazlarini aktariyoruz.
Cezvedeki su kaynayinca, bir yandan kasikla devamli karistirarak beyazlari yavas yavas aktariyoruz. hafif sertlesince (en fazla 30sn) suzgece aliyoruz. Suyunu suzdukten sonra shake'inize oldugu gibi katabilirsiniz.
Iyice pismesini isteyen cig yumurta konusunda evhamli arkadaslar istedikleri kadar kaynatabilirler.
Not: Suyu devamli karistimadan beyazlari koyarsaniz, cezvenin ya da kucuk tencerenin dibine yapisiyor, sonra temizlemesi bile zor oluyor.

2- "Yumurta corbasi"
Bu bir uzak dogu corbasidir ve ben bodycilere gore uyarlamasini yaptim.
yumurtayi hep haslayarak yada omlet vb seklinde yemekten bikan arkadaslar icin hem pratik hemde saglikli bir yemek olabilir:
Corbayi bir kisilik olarak hazirlayacagimizi dusunerek;
Bir kucuk tencereye bir buyuk su bardagi su atip kaynatiyoruz.Bu arada istedigimiz sayida yumurtayi-ornegin, bir sari uc beyaz-(ama sari mutlaka olmali bu tarifte)kirip bir kapta cirpiyoruz. Sevdigimiz sebzelerden(sevmediklerimizde olabilir :) meseala bir parca havuc ya rendeleyerek yada cok ince dograyarak, tencereye atiyoruz, ispanak ta olabilir, zevkinize gore her tur sebze olabilir, kombine de edebilirsiniz.
Sebzeleri hafice kaynattiktan sonra cirpilmis yumurtalari, devamli karistirarak aktariyoruz. Hafif ateste devamli olarak yaklasik bir dakika karistirdiktan sonra servise hazir demektir. Tuzunu biberini atmayi unutmayiniz.

"Yumurta corbasi" ni bazi corba cesitlerine tarif edildigi gibi ekleyerek"yumurtali corba) yapmak ta elinizde.
Kolay gelsin, afiyet olsun

Kullanıcı avatarı
TRUST
VIP
VIP

Mesajgönderen TRUST » Mayıs 14th 2008, 10:34

neden olmasın :)

arifkilic
VIP
VIP

Mesajgönderen arifkilic » Mayıs 14th 2008, 11:47

Hic olmazzsa boyle bir faydam olursa sevinecegim.
Siteden o kadar degerli bilgileri karsiliksiz olarak aliyorum, cam sakizi da olsa bir karsilik vermek isterim
:)

recepnarin
Üye
Üye

Mesajgönderen recepnarin » Haziran 23rd 2008, 08:54

abi sen meneme yapmışsın ya :)

arifkilic
VIP
VIP

Mesajgönderen arifkilic » Haziran 24th 2008, 07:49

Yapta gor bakiim melemen mi oluyor. Yapip etmeden konusmayin. Biz tecrubeyle konusuyoruz. Melemen cok baska bir olaydir. Simdi burda tarifini yaptirma uzun uzun. Temel olarak soyleyeyim, menemende yagda kavurma olayi vardir, suyu azdir. Benim tarifte ise, yag ve kavurma olayi yok ve oldukca suludur,haslamadir corbadir yani.

omer kucuktepe
Üye
Üye

Mesajgönderen omer kucuktepe » Haziran 24th 2008, 10:03

arif abi güzel paylaşım. öncelikle teşekkür ederim..

uzak doğu usülü yumurta çorbasını deneyeceğim. burdan yorumları yazarım

Kullanıcı avatarı
levrone
Üye
Üye
İletişim:

Mesajgönderen levrone » Nisan 14th 2009, 12:55

yok abıcım bu yemek felan uzun sürüyor ben içiyorum gerci ha içemeyenler varsa bır tavsiye vereyım bende şimdi bir tane muz abicim sonra artık kac tane yumrta beyazı alıyorsan miksere atıyorsun bunları ondan sonra ustune 2 kasık yulaf sonra bır bucuk bardak sut karıstırıp ıcın on numara oluyor ben boyle yapiyorum valla yemekle ugrasılmaz ya iç gıtsın kesın cozum :)):)

barışhanonur
VIP
VIP

Mesajgönderen barışhanonur » Nisan 14th 2009, 13:24

arif abiyi hatırlatnız ne günlerdi oysa.... :D

kzmks
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen kzmks » Haziran 9th 2009, 09:01

ben 1 yıldır spor yapıyorum boyum 185 kılom 75 benım derdım kas yapamıyorum neden bılmıyorum yıyorum spor yapıyorum kollarım yada kaslarım gelıısyo ama belımde yaglanma oluyo yaglanmayı erıtıyorum bu seferde zayfılıyorum kaslar gıdıyo haftada 5 gun seans yapıyorum hergun farklı bolglerımı calısıyorum mesela bıgun sade omuz dıger gun kol dıger gun bacak bu sekılde benım ıstegdım yagsız bır bel yanı karın kaslarının net bı sekılde goruldgu bıraz da kaslı kol acama mumkun mu ? mumkunse nasıl yapabılıırm soylersenız cok sevınıırm cunku bır yıldır bosa calıısyomuusm gıbı gelıyooo

srht dmrs
VIP
VIP

Mesajgönderen srht dmrs » Haziran 9th 2009, 09:26

güzel tarifler hafta sonu denerim ve yorumları yazarım umarım hoşuma gider

“Vücut Geliştirme Sporcu Diyet - Yemek Tarifleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir