Ana sayfa Antrenman Makaleleri Full Body Antrenman Sistemi

Full Body Antrenman Sistemi

2909
0
PAYLAŞ

Bu programı genel olarak yoğun iş hayatına sahip olan ancak spor yapmayı da bırakmak istemeyen kişiler tercih etmektedir. Sporda zamanı kısıtlı olan kişiler Full Body antrenman programını sıklıkla tercih etmektedir. Ülkemizde pek fazla uygulanmasa da yabancı sporcular tarafından tüm vücut antrenman programı oldukça sık tercih edilmektedir. Bu program adından da anlaşılabileceği gibi vücudun tüm bölgelerinin çalıştırılmasını içermektedir.

Tüm Vücut Antrenmanı Nedir?

Triceps, Biceps, Karın Kasları ve diğer büyük kas gruplarının hepsi bu antrenman programında çalıştırılmaktadır. Vücudun eşit olarak tüm bölgelerinin çalıştırılması ve vücuttaki tüm kasların gelişimi Full Body antrenman programı ile gerçekleştirilebilmektedir. Birçok egzersiz küçük setlere yapılmaktadır. Farklı hareketlerle vücuttaki sadece belli bir noktaya odaklanılmaz ve tüm vücut kaslarının gelişimi amaçlanır. İşte bu programda yapabileceğiniz bazı çalışma ve egzersiz türleri:

Üst Vücut Egzersizi

Push-up

Decline Bench Press

Dips

Bench Press

Chin-up

Pull-up

Lat Pulldown

Cable Row

Bentover Row

Alt Vücut Egzersizleri

Squat

Hack Squat

Front Squat

Step-up

Lunge

Deadlift

Omuz Egzersizleri

Push Press

Military Press

Lateral Raise

Power Clean

Shurg

Bu egzersizler içerisinden dilediklerinizi seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Her gruptaki tüm egzersizleri yapmaya çalışmanız aşırı yorulmanıza sebep olabilir bu nedenle her kategoriden bir veya en fazla iki egzersiz seçerek çalışabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzdaki tüm kas gruplarını etkin bir şekilde çalıştırmış olursunuz.

Tüm Vücut Antrenman Programının Yarar ve Zararları

Full Body antrenman programı ile sabit antrenman günlerine ihtiyaç duymazsınız. Antrenman kaçırmanız söz konusu olmaz bu nedenle kendi iş hayatınıza göre antrenman programınızı yapabilirsiniz. Tüm vücut aynı anda çalıştığından dolayı vücudunuzdaki testosteron seviyesi artmaktadır. Bu çalışmada belirli bir kas grubuna odaklanmanız mümkün değildir. Full Body antrenman programı ile 3 ve üzeri günlerde çalışmanız olumsuz etki edecektir.

asdasd