Göbek Eritmek İçin Ne Yapmalı?

  2186
  0
  PAYLAŞ
  Via Ehimetalor Unuabona / Unsplash

  Fazla alınan kilolar, ilk olarak vücudun bazı bölgelerinde kendilerini belli eder. Bu bölgelerin başında ise göbek gelir. Fazlalık olan 3-5 kilo dahi göbeğe neden olabilir. Bu durum ise insanların genel görünümlerinde bir olumsuzluk olarak kabul edilir. Ayrıca göbek bölgesinde meydana gelen yağlanma sadece fiziksel görünümü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda tip 2 şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıkları riskini de artırır. Bütün bunlardan dolayı insanlar göbeklerini eritmek ister ve bunun için farklı yol ve yöntemler denerler. Fakat bunların önemli bir kısmın başarısızlıkla sonuçlandığı söylenebilir. Yazımızın devamında göbek eritmek için ne yapmalı, nelere dikkat etmeli şeklindeki sorulara cevap vereceğiz.

  Erkeklerde ve kadınlarda göbek çevresi, kişinin vücut yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Fakat ortalama olarak erkeklerde en fazla 102 cm, kadınlarda ise 88 cm olması gerektiği söylenebilir. Ortalama bir vücut yapınız varsa ve göbeğinizin çevresi burada belirtilen rakamlardan daha fazlaysa, acilen göbeğinizi eritmeniz gerekir. Aşağıda göbeğinizi etkili bir şekilde eritebilmeniz için bazı tavsiyeler yer almaktadır.

   

  1. Şekerden Kaçının

  Şeker, normalde de oldukça zararlı bir madde olarak kabul edilir. Fakat göbek eritme sürecinde çok daha zararlıdır ve başarıya ulaşmanızın önündeki en önemli engellerden birisidir. Bundan dolayı kesinlikle şekerden ve içerisinde yoğun şeker bulunan gıdalardan uzak durmanız gerekir.

  Şeker ile ilgili yapılan araştırmaların neredeyse tamamında, bu maddenin zararlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Vücuda alınan şeker, karaciğer tarafından kullanılır. Ancak karaciğer bunun tamamını kullanamaz ve kullanamadığı kısmın yağa çevrilmesine neden olur. Bundan dolayı fazla alınan şeker; insülin direncine ve karaciğer yağlanması gibi farklı sorunlara sebebiyet verebilir.

  Şekerin yapmış olduğu yağlanmalar, kendisini direkt göbekte gösterir. Bundan dolayı şekerin göbeğe neden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız, öncelikle bunun nedenlerini ortadan kaldırmanız, yani şekeri tamamen kesmeniz gerekir.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Sıfır Şeker Kola Zararlı Mı?

   

  2. Sağlıklı Yağları Tüketin

  Göbek eritmek için yağ tüketme fikri başlangıçta size saçma gelebilir. Hatta buna inanmaya da bilirsiniz. Fakat medyanın yıllarca yağlara adeta bir düşman gibi davranmasının bir yansıması olarak bu şekilde davranmanız çok normaldir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar gösterdi ki, doğal olan sağlıklı yağların insan vücuduna herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Hatta bu tür yağlar (sağlıklı yağlar), yaşamsal faaliyetlerin sağlanması, beyin gibi organların korunması için gereklidir.

  2007 yılında yapılan bir araştırmada, sağlıklı yağ asitlerinin göbek bölgesinde yer alan eski yağ depolarının yıkımı için gerekli olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Bundan dolayı göbeğinizi eritirken, sağlıklı yağları da almayı unutmayın. Böylece göbek bölgenizin çok daha hızlı bir şekilde eridiğini göreceksiniz.

   

  3. Bol Su Tüketin

  Su, yaşam için son derece önemli bir maddedir. İnsan vücudundaki metabolizmaların aktif olarak çalışmasında ve organların görevlerini yerine getirmesinde etkilidir. Bunların haricinde suyun metabolizmayı hızlandırma gibi bir etkisi de vardır. Söz konusu etki ile birlikte vücut için zararlı olarak kabul edilen toksinlerin dışarı atılması da mümkün olur.

  Metabolizma hızının artması, vücutta harcanan enerjinin artması anlamına gelir. Bu ise yağların yakılması demektir. Göbek bölgesinde bulunan yağlar da bu durumdan etkilenir ve süreç sizin için çok daha kolay bir hale gelir.

  Bol su tüketimi, sağlıklı yaşam için de olmazsa olmazlar arasındadır. Her diyetin önemli parçası olan günlük su tüketimi, kişinin vücut yapısına göre en az günlük 2-3 litre civarında olmalıdır.

   

  4. Protein Ağırlıklı Beslenin

  Vücudumuz için gerekli olan 3 temel besin grubu vardır ve bunlar; karbonhidrat, yağ ve protein olarak sıralanabilir. Bunların her birisinin kendi içinde önemi vardır. Fakat proteinin ayrı bir yeri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Protein, vücudun temel taşıdır ve kas hücrelerinin inşasında kullanılır. Bu bakımdan insanların düzenli olarak protein alması gerekmektedir.

  Kas hücrelerinin yapımı ile göbek eritmenin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Fakat proteinin çok özel bir yeteneği daha vardır ve sizi uzun süre tok tutabilir. Yani tokluk hissi sağlama noktasında oldukça başarılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Göbek eritme sürecinde yapacağınız diyetleri kolay atlatmak için proteinlerden yararlanabilirsiniz.

  Gün içinde aldığınız kalori miktarını azaltmak için protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Aldığınız proteinler sayesinde kendinizi daha uzun süre tok hissedecek ve yağlarınızdan kısa bir süre içinde kalıcı olarak kurtulmuş olacaksınız.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Yapan En İyi Besin Önerileri

   

  5. Doğru Antrenmanlar Yapın

  Göbeğinizi eritmek için egzersiz yapmanız gerektiğini elbette biliyorsunuzdur. Fakat hangi egzersizin doğru olduğu noktasında aklınızda bazı soru işaretleri olabilir. Vücuttaki yağların yakımı için kardiyonun etkili bir seçenek olduğu söylenebilir. Fakat bundan çok daha etkilisi ağırlık kaldırma egzersizleridir. Kardiyo egzersizlerini tamamen bırakmadan ağırlık egzersizlerine önem vermeniz, sürecin sizin için daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

  Ağırlık kaldırma denildiği zaman aklınıza oluşacak kaslar gelecektir. Fakat kas oluşumu noktasında endişelenmenize gerek yok. Çünkü kasların oluşması için ciddi süreler çalışılması gerekir. Sizin yapacağınız ağırlık çalışmalarının temel hedefi yağ yakımı olacaktır.

  Göbeğinizden Hızlı Bir Şekilde Kurtulmak İstiyorsanız Yağ Yakıcı Besin Takviyelerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

  asdasd