GYM İçin Ayakkabı Seçimi

  2332
  0
  PAYLAŞ

  GYM ne demektir diye merak eden birçok kişi vardır. Özellikle spora yeni başlayan kişilerin sıkça duyduğu GYM ayakkabısı aslında bir jimnastik ayakkabısı diye geçmektedir. Spor ile uğraşan kişilerin daha rahat spor yapabilmeleri için tercih edeceği ayakkabı hakkında genel bir bilgi vermek için yazımızı dikkatlice okumalısınız.

  Spor Sırasında Kullanmak İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  Ayaklar vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan önemli organlarımızdan birisidir. Bu sebeple norma aktivitelerde bile sağlıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Kısacası ayaklara iyi bakılmalıdır. Ucuz, kalitesiz, markaların çakma olarak üretildiği ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Özellikle spor yaparken ayağımıza bir hayli görev düşmektedir. Yapılan sporlara göre ayağımıza vücudumuzun 3 – 4 katı yük binebilmektedir. Spor ayakkabısı alırken dikkat edilecek birçok husus vardır. Her insanın ayak yapısı birbirinden farklı olduğu için her ayakkabı da herkese rahat olmayabiliyor. Bu sebeple ayakkabı seçimini mutlaka deneyerek almanız tavsiye edilmektedir. Her ayakkabı amacına göre üretilmektedir. Örneğin; koşu yapan bir sporcunun koşu ayakkabısı alması, futbol maçları yapan bir sporcunun futbol ayakkabısı alması gerekmektedir. Hatta basketbol gibi sporla ilgilenen kişilerin de salon ayakkabısı tercih etmesi gerekmektedir.

  Spor yapmak için alacağınız ayakkabıyı mutlaka deneyerek almalısınız. Özellikle son yıllarda internet üzerinden ucuz diye sipariş vererek ayakkabı alan kişiler, ayakkabıyı giydikten sonra bir takım ayak sorunları ile karşılaşmaktadır. Ayakkabıyı ayağınıza giydiğinizde parmaklarınız ayakkabının içine tam oturmalıdır. Boşluk kalmaması gerekmektedir. Ayakkabıların orta kısmında bulunan ayak boşluğunu dolduran yükseklik kısmı her insanda aynı değildir. Ayakkabıyı deneyerek bu rahatlığı size veriyor mu kontrol etmelisiniz. Bunun için birkaç adım atmanız ve yürümeniz tavsiye edilir. Ayak başparmağınız rahat olmalıdır. Burada dikkat edilecek en önemli husus ayakkabı ile başparmak arasında ortalama 1 CM kadar bir boşluk olmalıdır.

  asdasd